خبرگزاری دانشجو: مصرف‌کنندگان در مناطق آزاد باید مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کنند

موسوی لارگانی با اشاره به معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد اظهار کرد: نباید بین مصرف‌کننده در تهران و یا شهری دیگر با مصرف‌کننده در منطقه آزاد تفاوتی وجود داشته باشد.

1399/12/13
|
11:05

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، سید ناصر موسوی لارگانی با اشاره به دلایل تشکیل مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد اگر رسالتی که بر دوش آن‌ها قرار گرفته بود را عملیاتی می‌کردند باید از همه معافیت‌هایی که طبق قاعده در همان دنیا وجود دارد بهره مند می‌شدند.

وی با اشاره به معافیت‌های مالیاتی بر مناطق آزاد اظهار کرد: آنچه امروز مطرح است، مالیات بر ارزش افزوده است. آنچه در کمیسیون تلفیق مصوب شده است و در صحن علنی مورد عنایت نمایندگان قرار گرفته است مسئله دریافت مالیات از ارزش افزوده است. سؤال این است چرا فردی که در تهران یک نوشابه می‌نوشد باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند، اما اگر همان نوشابه را در منطقه آزاد مصرف کند نیازی به پرداخت آن ندارد؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: توسعه صادرات غیر نفتی رسالت مناطق آزاد است و اگر معافیت‌هایی در نظر گرفته شده است برای جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی است تا تولیدات آن‌ها به عنوان صادرات غیر نفتی به کشور‌های دیگر ارسال شود. همچنین بستر برای ورود گردشگران خارجی فراهم شده است تا از تولیدات خریداری کنند.

وی در عین حال از اجرایی نشدن اهداف ایجاد مناطق آزاد گفت و بیان کرد: متأسفانه مناطق آزاد در حال حاضر تبدیل به محلی برای واردات شده است. شاهد هستیم برخی افراد شناسنامه افراد دیگر را برای خرید از مناطق آزاد استفاده می‌کردند تا آن کالا‌ها را در سرزمین اصلی با قیمت بیشتری به فروش برسانند.

سید محمدهادی سبحانیان عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی نیز در ادامه با اشاره به تمام گزارش‌های نظارتی که در کشور تهیه شده است، گفت: متأسفانه بر اساس این گزارش‌ها معافیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مالیات بر ارزش افزوده محلی برای فرار مالیاتی گسترده و شفاف نشدن زنجیره کالا و خدمات در کشور شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد درآمد‌های مالیاتی را در کشور کاهش می‌دهد، منجر به اتکای بیشتر کشور به درآمد‌های غیر مالیاتی یعنی نفتی می‌شود.

این اقتصاددان با یادآوری اینکه معافیت مالیاتی بر عملکرد اقتصادی همچنان باقی است، عنوان کرد: در خیلی از مناطق آزاد دنیا مالیات بر ارزش افزوده صورت می‌گیرد، زیرا مالیات بر ارزش افزوده را مصرف کننده پرداخت می‌کند. نباید فرقی بین مصرف کننده در مناطق آزاد و مصرف کننده‌ای دیگر در مشهد باشد. این مسئله از منظر عدالت باید مورد توجه قرار گرفته شود.

دسترسی سریع