صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به روند اقتصاد دولتی در کشور، گفت: بر اساس تجربه های به دست آمده از اقتصاد بسیاری از کشورهای دنیا، می بینیم که اقتصاد دولتی موضوعی غیر قابل رقابت است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا منصوری در برنامه چشم انداز با موضوع بررسی آسیب های صنعتی شدن و ارتباط آن با افق چشم انداز 1404 با اشاره به روند اقتصادی دولتی در کشور، گفت: بر اساس تجربه های به دست آمده از اقتصاد بسیاری از کشورهای دنیا، می بینیم که اقتصاد دولتی موضوعی غیر قابل رقابت است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی، همچنین در ادامه افزود: رواج اقتصاد دولتی در کشورها همواره باعث می شود تا بهره وری و کارکرد افراد در اقتصاد کشور تاثیرگذاری اندکی داشته باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی، اظهار داشت: متاسفانه هیچ کدام از دولت ها اهتمام کافی و مطلوب به اصل 44 قانون اساسی نداشتند، بر همین اساس این اصل از قانون به حیاط خلوت دولتی مبدل شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر این که بسیاری از شرکت های دولتی ایران بازدهی سود ندارند، عنوان کرد: متاسفانه بسیاری از شرکت های دولتی فقط بر روی کاغذ و تئوری های چیده شده بازدهی سود دارند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، همچنین در ادامه اضافه کرد: مدیران شرکت های دولتی به دلیل عدم مشارکت در سود یا ضرر شرکت ها، تمام توانایی و کارکردهای خود را به کار نمی گیرند.

سپس در این برنامه علیرضا مناقبی با اشاره به تعریف صنعتی شدن، گفت: اقلیم یک کشور در روند صنعتی شدن کشور بسیار موثر است.
وی همچنین در ادامه افزود: تجزیه و تحلیل اقلیمی، میزان پتانسیل های موجود در جامعه و روند تامین مواد اولیه صنعت از جمله مواردی هستند که در نبود آن ها صعنت یک کشور با مخاطرات بسیاری رو به رو خواهد شد.

رییس مجمع واردات کشور با بیان این که کشورهای مترقی توانایی داشتن تمامی صنایع را ندارند، اظهار داشت: بسیاری از این کشورها صنایعی را انتخاب می کنند که مزیت نسبی داشته و از ارزش افزوده ی بالا نسبت به توانایی های جامعه برخوردار باشند.

وی با تاکید بر این که موضوع اشتغال فقط در حوزه ی صنعت نیست، عنوان کرد: موضوع اشتغال زایی می تواند در تمام حوزه های یک کشور به غیر از صنعت نیز به وجود آمده و رونق بگیرد.

علیرضا مناقبی با اشاره به این که افراد مختلف با امیدها و آرزوهای گوناگون وارد صنعت می شوند، خاطر نشان کرد: یک صنعت مطلوب باید علاوه بر بازدهی ملی دارای بازدهی های شخصی و فردی نیز باشد.

وی با بیان این که صنایع موفق همواره به پویایی نیاز دارند، افزود: برای ایجاد پویایی در صنعت باید از علم، تجربه، تخصص و امکانات لازم بهره گرفته و با به کارگیری از نیروهای مطلوب و کاردرست زمینه های مناسب برای ایجاد پویایی را فراهم کرد.

در ادامه ی برنامه چشم انداز از شبکه رادیویی گفت وگو محمود علیزاده با اشاره به اقتصاد آزاد در کشور، گفت: متاسفانه تا امروز‌ به اقتصاد آزاد دست نیافته ایم، این موضوع در حالی است که دستیابی به اقتصاد آزاد برای تمامی کشورهای جهان حکم آرزو را دارد.

وی با بیان این که موفقیت صنعت همواره در گرو فروش است، اظهار داشت: رشد و موفقیت صنعت در یک کشور باعث می شود تا صنایع کوچک در کنار صنعت های کلان رشد کرده و پیشرفت کنند.

این کارآفرین ایرانی در خصوص صنعت خودرو ایران، توضیح داد: راه اندازی و دستیابی به صنعت خودرو برای کشور ایران نقطه ای مناسب و مطلوب نبود، بر همین اساس این صنعت از جانب مردم پس زده شد.

به گزارش رادیو گفت و گو، وی همچنین در ادامه افزود: اقتصاد آزاد می توانست از شکل گیری صنعت خودرو در ایران جلوگیری کرده و مانع رشد آن شود.

گفتنی است برنامه چشم انداز با موضوع بررسی آسیب های صنعتی شدن و ارتباط آن با افق چشم انداز 1404 با حضور علیرضا مناقبی (رئیس مجمع واردات)، محمود علیزاده (فعال در زمینه کارآفرینی) و محمدرضا منصوری (عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت وگو روی آنتن رفت.

مرتبط با این خبر

  • فرانسه درپی راه حلی برای خروج از بن بست برجام است

  • دولت نسبت به اصلاح نظام بانکی بی توجه است

  • رسانه و نخبگان در تبیین انقلاب برای نسل امروز کم‌کاری کردند

  • ایثار؛ شهید حججی را به مقام شهادت رساند

  • پویش "کنترل قند خون" و "بیماری های روانپزشکی" در راه است

  • رضاخان به اطرافیانش اجازه رشد نمی داد

  • نیازمند اساتید اصطلاح‌شناسی هستیم

  • حجم بزرگ اقتصاد در وزات صمت نمی گنجد

  • آینده از آنِ منابع طبیعی و نیروی انسانی کارآمد است

  • دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»