تسنیم: رونمایی از دستاوردهای پزشکی و رادیو درمانی در روز ملی فناوری هسته‌ای

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای همزمان با 20 فروردین روز فناوری هسته‌ای خبر داد و اظهار کرد: حدود 133 مورد به عنوان دستاورد جدید داریم که تعدادی از آنها بسیار مهم هستند.

1400/01/18
|
12:50

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به ماشین آی آر 9 گفت: این مدل آخرین ماشین سانتریفیوژ است که ساخته شده است و با راه ‌اندازی آن از ماشین آی آر 1 که تنها یک سو ظرفیت داشت به سمت 50 سو ظرفیت رفته‌ایم که آی آر 9 چنین قابلیتی دارد. بین این دو ماشین 15 نوع ماشین دیگر نیز داریم که مهم ‌ترین آن ‌ها آی آر 2، آی آر 2 ام، آی آر 4 و آی آر 6 است.

وی در گفت‌وگو تلفنی با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو اظهار داشت: آی آر 9 در کلاس ماشین های فوق العاده پیشرفته قرار دارد، این ماشین انقلابی در فرآیند غنی سازی هسته ای در کشور است و به زودی تست مکانیکال آن شروع می شود و هنگامی که به این مرحله می رسیم یعنی نصف بیشتر راه طی شده است و در واقع محاسبات تئوری صورت گرفته است و کارها در عمل در حال انجام است. پس از انجام انواع تست ها، گاز به این ماشین تزریق خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای همزمان با 20 فروردین روز فناوری هسته‌ای خبر داد و اظهار کرد: حدود 133 مورد به عنوان دستاورد جدید داریم که تعدادی از آن ‌ها بسیار مهم هستند. 255 عنوان پیشرفته هسته ای معرفی شد که بعد از ممیزی 133 مورد از آن‌ ها در حدی بود که نمایش داده شود و از آن ‌ها رونمایی شود.

وی با اشاره به پیشرفت های هسته‌ای و رونمایی از تعدادی از آن‌ها در روز فناوری هسته ای گفت: چهار مورد از این دستاوردها در حوزه پزشکی و رادیو دارو است که یک مورد از آن‌ها «اکسپکت پی سی» برای کودکان است که در بیمارستان کودکان تهران مستقر خواهد شد. این دستگاه تشخیص پرتویی مخصوص کودکان است.

کمالوندی افزود: همچنین تعدادی رادیو دارویی تشخیصی و درمانی نیز در بین دستاوردها وجود دارد. در این راستا یک مرکز در اراک افتتاح خواهد شد. این بیمارستان مربوط به سوختگی هایی از نوع پرتویی است که قبل از این در کشور تنها در بوشهر و آن هم در سال گذشته افتتاح شد. این بیمارستان با ظرفیت بسیار بیشتری فعالیت خواهد کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص پیشرفت ها در حوزه غنی سازی نیز توضیح داد و بیان کرد: یک سوم از پیشرفت هایی که اعلام شد مربوط به انواع ماشین ها و تجهیزات مرتبط با غنی سازی است و با بومی سازی این دستگاه ها توسعه در این زمینه صورت گرفته است. در حوزه هایی مانند لیزر و کوآنتوم نیز پیشرفت هایی صورت گرفته است و در این راستا مرکز کوآنتوم به همراه آزمایشگاه های مختلف رسماً افتتاح می شود.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات برجام در وین گفت: چارچوب مذاکرات کاملاً مشخص بوده است. این مذاکرات با آمریکایی ها صورت نگرفته است و طی این گفتگوها به دنبال برداشتن تحریم ها هستیم و اساساً موضوع اصلی این مذاکرات همین مسئله است.

دسترسی سریع