صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

در واقع عفاف و حجاب آن طور که وجود دارد و ثمر می دهد به درستی تبیین نشده است و قوانینی هم که در این رابطه بوده به خوبی تبیین و اجرا نشده است.

به گزارش سرویس صداوسیما«آرتنا»،عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تا به حال مباحثی که در مورد عفاف و حجاب مطرح شده فرهنگی نبوده، گفت: رویکرد مسئولین در این زمینه، به صورت دستوری بوده و تصدی گری دولت برای آموزش مباحث دینی و پایه ای، موثر نبوده است.

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع هفته عفاف و حجاب و در ارتباط تلفنی با دکتر لاله افتخاری استاد دانشگاه و دکتر طیبه سیاوشی عنایتی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر لاله افتخاری با بیان اینکه در خصوص عفاف و حجاب ظلم شده است، تصریح کرد: در واقع عفاف و حجاب آن طور که وجود دارد و ثمر می دهد به درستی تبیین نشده است و قوانینی هم که در این رابطه بوده به خوبی تبیین و اجرا نشده است.

وی افزود: اگر اجرای ضعیفی صورت گرفته، آن اجرا به صورت بخشی و جزئی از کل قانون که مجموعه است انجام گرفته و به همین دلیل دشمن تلاش کرده تا چهره نامناسبی از عفاف و حجاب نشان دهد و تبلیغات سوء و همه اینها کمک کرده تا عفاف و حجاب مورد ظلم قرار بگیرد و مظلوم واقع شود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه حجاب جزئی از عفاف است، بیان داشت: عموم مردم فکر می کنند که عفاف و حجاب منطق بر هم هستند و الزاما کسی که حجاب دارد، فقط عفت دارد در حالیکه نمی توان گفت کسی که حجاب ندارد عفت ندارد ولی حجاب جزئی از عفاف است که می تواند بسیاری از اهداف آن را تضمین کند.

وی متذکر شد: حجاب مسئله ای نیست که تحمیل شده و سلیقه گروه یا جناحی باشد بلکه جزو احکام شرع و فطری است برای همین هم می بینیم که در ادیان الهی و در تمدن های مختلف دنیا اگر حجاب خیلی جدی تر و دایره آن گسترده تر از آن چیزی که ما تبیین می کنیم، نبوده کمتر از این هم نبوده است.

افتخاری با اشاره به تشکیل نهضت های بازگشت به عفاف در دنیا گفت: امروزه در آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی می بینیم که نهضتی برای حفظ عفاف پیش آمده یعنی خیلی ها از راهی که رفتند منصرف شده و متوجه شده اند که در پرتو هتک عفاف نمی توانند به جایی برسند و سعادت داشته باشند.

در ادامه دکتر طیبه سیاوشی عنایتی با ابراز تاسف از اینکه رویکرد ما نسبت به عفاف و حجاب در پس از انقلاب رویکرد مناسبی نبوده است، اظهار داشت: زنان و مردان ایرانی در بطن قوانین و در بطن فرهنگ متوجه نشده اند که ما بر اساس چه قانون و دستورالعمل و چه آیین و فرمولی دست به یکسری اقدامات می زنیم و از یکسری موارد اجتناب می کنیم.

وی با بیان اینکه تا به حال مباحثی که در مورد عفاف و حجاب مطرح شده از جنس فرهنگی نبوده است، یادآور شد: رویکرد مسئولین و افرادی که دست اندرکار در این زمینه بوده اند، به صورت دستوری بوده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: به همین دلیل در جامعه، بخشی که معتقد و پایبند به فرهنگ و سبک زندگی اسلامی و ایرانی بوده خودش معتقد بوده که حجاب و عفاف بخشی از این سبک است و رعایت کرده ولی کسانی که معتقد نبودند یا آشنایی نداشتند، رعایت نمی کنند چون در آموزش و پرورش و در مراکز فرهنگی دیگر این آموزش به درستی انجام نشده است.

وی ابراز داشت: متاسفانه تصدی گری دولت در جهت آموزش مباحث دینی و پایه ای مهم به ویژه مسئله عفاف و حجاب، تا الان موثر نبوده است.

مرتبط با این خبر

  • واکاوی عرفان های نوظهور در«شعبده شوم»

  • تولید 900هزار واحد مسکن را به فال نیک می گیریم

  • «سینما معیار» برنامه ای با هدف تحلیل محتوایی فیلم‌های سینمایی

  • ساختار قدرت در عصر پهلوی در دست چه کسانی بود؟

  • راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم چیست؟

  • نگاهی به توسعه صنایع دفاعی از ابتدای انقلاب تاکنون

  • مبارزه با فساد مطالبه جدی مردم است

  • بایدها و نبایدهای دو سال باقی مانده دولت

  • کلاهبرداری های جدید در فضای مجازی به نام بیت کوین!

  • بررسی مفهوم محیط زیست و ارتباط آن با خانواده