همشهری‌آنلاین؛ سند همكاری ایران و روسیه به تصویب مجلس می‌رسد

سفیر ایران در روسیه تاكید كرد: كلیات نقشه راه همكاری ایران و روسیه در قالب یك توافقنامه به‌زودی به امضای رؤسای جمهور دو كشور رسیده و بایستی به تصویب مجلس شورای اسلامی هم برسد.

1400/09/03
|
14:03

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، كاظم جلالی با بررسی ابعاد جدید قرارداد بلندمدت همكاری ایران و روسیه یادآور شد كه از سال 2001 سند 20 ساله همكاری در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و از سوی دو دولت هم امضا شد و در 20 سال گذشته بر اساس این سند، همكاری میان دو كشور صورت گرفت.

وی با اشاره به مكانیزم تمدید این سند كه هرسال یكبار اتفاق می‌افتاد، افزود: ما تا سال 2026 این سند را در دستور كار خواهیم داشت ولی نیازمندِ روزآمد شدن نیز بودیم. براین‌اساس، مسئله روزآمدی مورد تاكید رهبران دو كشور قرار گرفت و توافق شد این كار اجرایی گردد؛ لذا در سفارت جمهوری اسلامی چندین ماه صرف وقت شد تا پیش‌نویس سند آماده شده و در تهران مورد بررسی قرار گیرد.

جلالی در گفت‌وگو با رادیو گفت‌وگو ادامه داد: بر اساس پیگیری‌های وزارت امور خارجه، در نخستین دیدار رؤسای جمهور دو كشور، این سند همكاری مبادله خواهد شد. قرار است پیش‌نویس سند از سوی جمهوری اسلامی ایران آماده و به‌ طرف روسی ارائه شود تا نظرات خود را اعمال كرده و در صورت نیاز به یك كمیسیون مشترك، این مهم از سوی دو كشور تشكیل شده و سند در نهایت مورد موافقت دو كشو قرار می‌گیرد.

سفیر ایران در روسیه یادآوری كرد: چون این سند در قالب موافقت‌نامه است، قاعدتاً باید به مجلس شورای اسلامی رفته و [مورد تصویب قرار گیرد]. رسانه‌های غیر خیرخواه كه خواستار گسترش روابط دو كشور نیستند نیز گاه مواردی را درباره این سند مطرح كرده و گمانه‌زنی می‌كنند و حتی به جزئیاتی ورود می‌یابند كه در این موافقت‌نامه درج نشده است.

جلالی كه با مخاطبان برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو سخن می‌گفت، خاطرنشان كرد: همكاری ما با روسیه در زمینه فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، دفاعی، نظامی، اطلاعاتی و... است كه در این بخش گنجانده شده و كلیاتِ چگونگی اجرای این مفاد در سند و به‌عنوان یك نقشه راه كلی درج شده است. قطعاً ما در جزئیات وارد نمی‌شویم و آنچه در رسانه‌ها درج می‌شود، قطعاً گمانه‌زنی است.

وی ادامه داد: مثلاً در سند پیشنهاد شده است در افق 25 (یا 20 ساله) ساله پیش‌رو - بسته به تصمیم مسئولان عالی‌رتبه كشور - باید به چه میزان شراكتِ تجاری با روسیه دست یابیم. چگونگی دستیابی به این مهم به توافقات جزئی‌تر متصدیان امر ارتباط دارد. همچنین در این توافقنامه نقشه كلی راه برای همكاری‌های سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی مشخص شده است.

دسترسی سریع