صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search


فواد ایزدی گفت: روابط ایران و آمریکا در تابستان 96، وضعیت بغرنجی را سپری می کند.

به گزارش ایسنا، این کارشناس ارشد مسائل آمریکا ، در ارتباط با دیپلماسی وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به آمریکا و انتقاد او از سیاست های این کشور در ارتباط با ایران در مصاحبه با رسانه های آمریکایی، گفت: مزیت آقای ظریف این است که می تواند به راحتی با مخاطبان انگلیسی زبان ارتباط برقرار کند. نقطه نظرات ایران را مطرح کند و قطعا این مصاحبه ها و فعالیت ها در حوزه دیپلماسی موثر است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: اما باید به این نکته توجه کنیم که در حال حاضر در آمریکا با دولتی سر و کار داریم که با منطق و بحث و گفت وگو رابطه خوبی ندارد. صحبت از تغییر رژیم در ایران می کند و به نظر می رسد که از تاریخ درس نگرفته است.
وی با اشاره به بد عهدی آمریکایی ها در اجرای تعهداتشان نسبت به برجام خاطر نشان کرد: برجام نیز در وضعیت خوبی قرار ندارد و آمریکایی ها با استفاده از راهکارهای مختلف تلاش دارند که تعهداتشان را اجرایی و عملیاتی نکنند.
ایزدی با اشاره به تلاش دولت آمریکا با همراهی کنگره و سنای این کشور جهت اعمال تحریم های جدید علیه ایران افزود: رابطه ایران و آمریکا در تابستان 96 وضعیت بغرنجی را طی می کند و با توجه به سیاست های دولت فعلی آمریکا به نظر می رسد حرف های خوب آقای ظریف در واشنگتن خیلی پذیرش ندارد.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه آمریکایی ها با مردم سالاری در منطقه خاورمیانه مشکل دارند و در همین چارچوب هم پیمانان اصلی این کشور در این منطقه حکومت های دیکتاتوری هستند، تصریح کرد: آمریکایی ها می دانند وقتی حکومت های دموکراتیک در منطقه حاکم شوند نمی توانند به راحتی اهداف و منافع خود را به پیش ببرند و وجود این حکومت ها به نفع آنها نیست.
وی در مصاحبه با برنامه« بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو، گفت: تا زمانی که مردم سالاری در ایران حاکم باشد و آمریکایی ها نیز سیاست های گذشته خود را ادامه دهند مشکلات در روابط دو کشور حل نمی شود . بعضا اقداماتی از سوی برخی دولت ها در ایران جهت بهبود روابط با این کشور صورت گرفته اما به نتیجه نرسیده و از میزان فشارها و تحریم های آمریکا کاسته نشده است.
ایزدی در پایان خاطر نشان کرد: تاریخ نشان داده که آمریکایی ها جز زبان زور، زبان دیگری را متوجه نمی شوند بنابراین لازم است در کنار فعالیت های دیپلماتیک، قدرت نظامی، اقتصادی و فرهنگی کشور را نیز افزایش دهیم.

مرتبط با این خبر

  • اصلاح لایحه قاچاق کالا و ارز با هماهنگی دولت تدوین می شود

  • سینماگران بعد از دهه اول کار خود درگیر تکرار می شوند

  • ماهیگیری نفوذی ها از آب گل آلود لبنان

  • روح الله زم از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه قرار داشت

  • راهپیمایی اربعین، رسانه قویِ معرفی فرهنگ حسینی

  • متمایل شدن سعودی‌ها به روسیه برای ایجاد توازن منطقه‌ای

  • چگونه بدون سرمایه کارآفرین شویم ؟

  • سهم مرکز هنرهای نمایشی در سالجاری 45 اثر دینی بود

  • حال و هوای اربعین را به زندگی روزانه ببریم

  • بررسی بازتاب راهپیمایی بزرگ اربعین در رسانه های مختلف