وزیر كشور: نام‌نویسی زائران اربعین از روزهای آینده/ روزانه 2 هزار و 500 نفر بدون ویزا به عراق سفر می‌كنند

احمد وحیدی گفت: از روزهای آینده ثبت نام عتبات عالیات در سامانه حج و زیارت آغاز می‌شود تا كسانی كه قصد مشاركت دارند نام‌نویسی كنند.

1401/04/07
|
08:37

وزیر كشور روز دوشنبه و در حاشیه نشست ستاد مركزی اربعین در جمع خبرنگاران درباره آغاز ثبت نام زائران عتبات عالیات گفت: از روزهای آینده در سامانه حج و زیارت آغاز می‌شود و همه عزیزانی كه قصد مشاركت در عتبات عالیات دارند می‌توانند نام‌نویسی كنند تا بدانیم برنامه‌های خود را برای چه تعدادی آماده كنیم.

احمد وحیدی درباره قیمت روادید هم گفت: امیدواریم با لغو روادید ‌و قولی كه دوستان عراقی دادند مشكلی در این زمینه وجود نداشته باشد و بر اساس تعهدی كه طرف عراقی داده انشالله در ایام اربعین شاهد لغو روادید باشیم البته همین الان لغو روادید شده اما در تعداد محدودی شامل 2 هزار و 500 تا لغو روادید روزانه است كه این هم از طریق سازمان حج و زیارت صورت می‌گیرد.

پیش‌ثبت‌نام سفر اربعین امسال از 10 تا 31 تیرماه در سامانه سماح انجام می‌شود و ستاد مركزی اربعین برآورد كرده امسال بیش از 4 میلیون زائر ایرانی در این ایام داشته باشیم.

به گفته سید صادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت، انتظار می‌رود با بازگشایی مرز‌های زمینی، بخش اعظمی از زائران عتبات عالیات از مبادی مرزی شلمچه، چزابه و اروند رود به عراق سفر كنند كه در این راستا باید برنامه ریزی‌های دقیق و مناسب برای تسهیل امور زائران اندیشیده شود.

ستاد مركزی اربعین همچنین در اطلاعیه ای از هموطنانی كه قصد عزیمت برای زیارت اربعین دارند خواسته تا نسبت به وجود دست كم 6 ماه اعتبار گذرنامه های خود اطمینان داشته باشند.

این دسته از هموطنان، به منظور جلوگیری از ازدحام در ایام اربعین از هم اكنون به اداره گذرنامه ناجا مراجعه و نسبت به تجدید گذرنامه اقدام كنند.

طبق قوانین فرودگاهی، 6 ماه اعتبار برای دارندگان گذرنامه عادی جهت خروج از كشور الزامی است.

همچنین به منظور جلوگیری از شیوع كرونا، ستاد اربعین با هماهنگی وزارت بهداشت تزریق حداقل 2 دُز واكسن كرونا را الزامی كرده است كه البته هنوز وضعیت واكسیناسیون به صورت قطعی از سوی مسؤولان عنوان نشده و حتی ممكن است تزریق 3 دُز واكسن كرونا مورد نظر قرار گیرد؛ چرا كه پیش از این نیز نمایندگان وزارت بهداشت در ستاد اربعین تزریق 3 دُز واكسن را الزامی دانسته و نسبت به آن تأكید داشتند.


دسترسی سریع