افشای نامه مهم در وزارت صمت/ سامانه قرعه‌كشی خودرو تایید امنیتی- فنی نداشت؛ لغو قرعه‌كشی تا اطلاع ثانوی

طی نامه‌نگاری بین دو معاون وزیر صمت مشخص شد،سامانه یكپارچه تخصیص خودرو كه 27اردیبهشت اولین قرعه‌كشی براساس آن انجام گردیداصلا تایید فنی وامنیتی نداشت ودفتر فناوری داده وزارت صمت هم مسئولیت تاییدونظارت برحسن اجرای این‌سامانه را نپذیرفته بود.

1401/04/07
|
10:22

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درپی ابهامات زیادی كه سیستم قرعه كشی خودرو توسط خودروسازان طی دو سه سال گذشته ایجاد كرده بود و شمار زیادی از مردم معتقد بودند كه این قرعه كشی ها شافیت لازم را ندارد، وزارت صمت اخیرا دست به كار شده و یك سامانه فروش یكپارچه خودرو را راه اندازی كرد تا تخلفات و دلال بازی به صفر رسیده و مصرف كننده واقعی بتواند خودروی خود را خریداری كند.

بر همین اساس سه‌شنبه 27 اردیبهشت‌ماه 1401 نخستین دوره فروش خودرو در سامانه فروش یكپارچه خودرو در یك بازه‌ زمانی یك‌هفته‌ای انجام گردید و نتایج آن در تاریخ 9 خرداد اعلام شد. اما در این مرحله مشكل جدی برای برخی خریداران به وجود آمد به نحوی كه این افراد پس از اعلام نتایج اولیه در سامانه جزو "برنده اول" طرح بودند اما در زمان واریز وجه به آنها اعلام شد "شما جزو منتخبین رزرو قرعه‌كشی هستید" و امكان واریز وجه را ندارید. افرادی كه با این مشكل روبه رو شده بودند اعلام می كردند كه پس از اعلام نتایح در روز 11 خرداد اسامی آنان به عنوان منتخبان اول (اصلی) اولین فروش خودرو در قالب سامانه یكپارچه تخصیص خودرو اعلام شد اما وقتی می خواستند برای واریز وجه خودرو یا مبلغ علی‌الحساب اقدام كنند، موفق به واریز نمی‌شدند؛ و با پیام "شما جزو منتخبین رزرو قرعه‌كشی این دوره سامانه یكپارچه تخصیص خودرو هستید" مواجه شده‌اند.

صدیف بیك‌زاده رئیس سازمان حمایت از مصرف كنندگان و تولیدكنندگان درباره ابهامات پیش‌آمده در اعلام نتایج تخصیص خودرو از طریق سامانه یكپارچه اعلام كرد: برای جلوگیری از قرعه‌كشی‌های دوباره در یك فرآیند تخصیص، حدود 12هزار نفر به‌عنوان منتخبان ذخیره مشخص شدند؛ اما این موضوع به‌صورت شفاف در سامانه یادشده، مشخص نشد و ابهاماتی ایجاد كرد.

درحالی این مقام مسئول وزارت صمت مقصر این موضوع را خودروسازان معرفی كرده كه سوال اینجاست، مگر سازوكار اعلام اسامی اصلی و رزرو در خودروسازان تعریف نشده بود ؟ در طرح های قبلی چگونه اسامی به صورت تفكیك شده اعلام می شد اما این بار این اختلال به وجود آمده است؟ مگر نه اینكه هر بار باید اشكالات برطرف و فروش خودرو به صورت قانونمند تری انجام شود چرا این بار كه همه بر نظارت یكپارچه خودرو در سامانه فروش تأكید می كردند چنین خطایی به وجود آمد؟

حال با گذشت بیش از یك ماه از اولین قرعه كشی خودرو در سامانه یكپارچه وزارت صمت، سید مهدی نیازی معاون وزیر صمت در نامه ای به منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت اعلام كرده است كه این سامانه صلاحیت فنی و امنیتی و آمادگی لازم برای اجرای قرعه كشی خودرو را نداشته و هنوز هم ندارد، بر هیمن اساس تاكید كرده كه فعلا از طریق این سامانه قرعه كشی انجام نشود.

در این نامه آمده است:

«همان‌گونه كه در جلسات كارشناسی، پیش از دوره اول قرعه كشی خودروها به واسطه سامانه جدید یكپارچه تخصیص خودرو به استناد صورتجلسات مربوطه به وضوح اعلام گردید، دفتر فناوری داده، اطلاعات و امنیت فضای مجازی با توجه به شرایط فعلی انتخاب پیمانكار، عدم عقد قرارداد با وزارتخانه، عدم مالكیت سامانه و همچنین عدم ورود در تحلیل فرایند تخصیص، امكان پذیرش مسئولیت در خصوص تایید و نظارت بر حسن اجرای این سامانه را ندارد و صرفاً در این شرایط، امكان ارائه مشورت فنی در جلساتی كه در این رابطه برگزار می‌شود وجود دارد.

لازم به ذكر است در صورت واگذاری رسمی مسئولیت های مربوطه به مباحث فنی سامانه مذكور، مواردی از جمله انتخاب پیمانكار، اجرا، و پیاده سازی و تست همه جانبه سامانه، نیازمنده طی مراحل فنی و كارشناسی موضوع بوده و تحلیل فرآیند ها و زیرساخت های مربوطه نیز می بایست تعیین تكلیف شود.

از طرفی با توجه به حساسیت و اهمیت این سامانه، زیرساخت‌های ارتباطی، سخت افزاری، و نرم افزاری و امنیتی مناسبی می بایست تدارك شود كه تامین آنها اعتبار متناسب خود را نیاز دارد كه می بایستی در چارچوب ردیف های مرتبط طرح های تملك دارایی های سرمایه ای سال جاری پیش‌بینی شده و تخصیص یابد.

لذا پیشنهاد می گردد برای قرعه كشی آتی از طریق سامانه مزبور، فعلاً موارد و نقطه نظرات مركز افتا ریاست جمهوری بطور ویژه از آن مرجع درخواست و پس از دریافت و آماده سازی سامانه مطابق آن موارد نسخه نهایی به منظور تست و ارزیابی فنی در اختیار یكی از آزمایشگاههای حائز صلاحیت تحت نظارت مركز افتا قرار داده شود و قرعه كشی به بعد از آن زمان موكول شود. دفتر فناوری داده اطلاعات و فضای مجازی آماده همكاری برای موارد ذكر می باشد.»

دسترسی سریع