رئیسی پیش از عزیمت به تركمنستان: دریای خزر میراث و سرمایه مشترك كشورهای ساحلی است

رئیس‌جمهور گفت: دریای خزر، میراث و سرمایه مشترك بین كشورهای ساحلی است و بیش از 270 میلیون جمعیت از این دریا بهره‌مند می‌شوند.

1401/04/08
|
10:00

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) پیش از عزیمت به تركمنستان جهت شركت در ششمین اجلاس سران كشورهای حاشیه خزر، گفت: این سفر با دعوت رئیس‌جمهور محترم دوست و برادر ما، تركمنستان برای شركت در اجلاس سران كشورهای ساحلی دریای خزر انجام می‌شود. دریای خزر، میراث و سرمایه مشترك بین كشورهای ساحلی است و بیش از 270 میلیون جمعیت از این دریا بهره‌مند می‌شوند.

وی اضافه كرد: ما روابط خوبی با كشورهای ساحلی دریای خزر داریم، به همین دلیل آنچه كه در این اجلاس مورد بحث قرار خواهد گرفت، علاوه بر رژیم حقوقی دریای خزر و استفاده صلح‌آمیز با مقصد، ارتقا امنیت در دریای خزر، همكاری بین كشورها در حوزه حمل‌ونقل، ترانزیت، تجارت، مدیریت منابع زنده، حفظ محیط زیست و مانع شدن برای حضور بیگانگان در دریای خزر است كه مورد اتفاق همه كشورهای ساحلی است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان كرد: نكات دیگری كه در ششمین اجلاس سران كشورهای ساحلی دریای خزر مورد بحث قرار خواهد گرفت، علاوه بر گفتگو با سران كشورها، گفتگوهای دوجانبه‌ای نیز در ادامه گفتگوهای قبلی با كشور تركمنستان خواهیم داشت. در 30 سال گذشته ارتباطات خوبی بین جمهوری اسلامی ایران و كشور تركمنستان بوده است.

رئیسی ضمن اشاره به موانع ارتباطی ایران و تركمنستان، اظهار كرد: در این چند ماه اخیر، پس از مسئله كرونا و برخی از موانعی كه بین ایران و تركمنستان ایجاد شده بود، امروز ما شاهدیم كه شرایط ترانزیت و وضعیت سوآپ گازی بین دو كشور بهتر شده و ارتباطات تجاری و اقتصادی دو كشور رونق گرفته است.

وی با بیان اینكه شاخص‌ها، ارتقای سطح روابط در این مدت را به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری نشان می‌دهد، عنوان كرد: امیدواریم در این سفر بتوانیم گشایشی را در خصوص این مسائل از جهات دیگری نیز ایجاد كنیم. ان‌شاءالله در این سفر، ابعاد همكاری‌های صمیمانه‌ای كه بین دو كشور وجود دارد، در روابط دوجانبه و در نقش‌آفرینی در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش پیدا كند.

دسترسی سریع