امیرعبداللهیان: توافق در این مرحله و در این دور از مذاكرات در دسترس است، اگر...

وزیر امور خارجه كشورمان، با اشاره به برگزاری دور جدید مذاكرات رفع تحریم ها در دوحه قطر گفت: ما در مذاكرات برای تامین منافع حداكثری ملت ایران جدی هستیم و از خطوط قرمز خود به هیچ وجه عبور نخواهیم كرد.

1401/04/08
|
10:34

به گزارش ایسنا، حسین امیر عبداللهیان، شب گذشته در جمع كاركنان و خانواده های اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران در تركمنستان در بخشی از سخنان خود در خصوص روند تحولات گفتگوها برای رفع تحریم ها با بیان این كه ما برای رسیدن به یك توافق خوب، پایدار و قوی آمادگی داریم و در این زمینه جدی هستیم، گفت: علیرغم اینكه آقای جو بایدن رییس جمهور آمریكا مرتبا از كانال‌های مختلف پیام‌هایی را برای ایران ارسال می كند و تأكید می‌كند كه من اراده جدی دارم برای اینكه به توافق برسیم، ولی ما هنوز در عمل چیزی جز رفتارهای مبتنی بر فشار حداكثری دوره ترامپ در آمریكا را شاهد نیستیم.

وی ادامه داد: علیرغم اینكه لسان و زبان آقای بایدن متفاوت است، ولی در مرحله عمل باید ببینیم كه در این مرحله از گفت‌وگوها چه مقدار ادعای آنها نسبت به داشتن نیت و اراده جدی واقعی است.

وزیر امور خارجه تصریح كرد: ما جدی هستیم و از خطوط قرمز خود به هیچ وجه عبور نخواهیم كرد. خطوط قرمزی كه در مذاكرات در سطح سیاستگذاری و تصمیم گیری در كشور ترسیم شده است، مبتنی بر تامین حداكثری منافع ملی كشور است و این موضوعی است كه نسل‌های بعدی نیز درباره آن قضاوت می كنند.

وی تاكید كرد: معتقدم اگر طرف آمریكایی نیت جدی داشته باشد و واقع بینانه برخورد كند، توافق در این مرحله و در این دور از مذاكرات در دسترس است. در موضوعات محتوایی توافق هم طبعا ایران كاملا منطقی و مستدل در مذاكرات حضور پیدا می‌كند، با دستوركار مشخص.

امیر عبداللهیان افزود: ما در نهایت این آمادگی را داریم چنانچه این دور از گفت‌وگوها با واقع بینی آمریكا و سه كشور اروپایی «انگلیس، فرانسه و آلمان » همراه باشد، بتوانیم به نتایج مورد نظر همه طرف‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به اجرای تعهداتشان در قراردادی كه سال 2015 میلادی امضا شد، برگردند.

امیرعبداللهیان در همین ارتباط تصریح كرد: البته همچنان از برخی تشكل های مرتبط با غرب اظهارات و مواضع غیرسازنده‌ای را می‌شنویم كه این نشان می‌دهد هنوز طرف‌های مقابل در مسیر واقع بینی حركت نمی‌كنند.

وی تاكید كرد: شرط موفقیت در مذاكرات، واقع بینی همه طرف‌ها است.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود با اشاره به قطعنامه اخیر شورای حكام علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های هسته ای ایران گفت: پیش از صدور قطعنامه، به واسطه اتحادیه اروپا به آمریكایی‌ها متذكر شدیم كه اگر مسیر قطعنامه را پیش ببرند، ما دست بسته باقی نخواهیم ماند و بر این موضوع تاكید كردیم كه مسیر سیاسی گفت‌وگوها دنبال شود تا به نقطه توافق برسیم و بتوانیم این موضوع را در وین اعلام كنیم.

وی در همین راستا افزود: طرف آمریكایی اعلام كرد كه ما قطعنامه را ارائه داده ایم و این موضوع برای ما حیثیتی است، ولی آماده‌ ایم كه این قطعنامه را از نظر محتوا تغییر دهیم و یك قطعنامه با كمترین محتوا علیه ایران صادركنیم، ما این موضوع را قبول نكردیم و به آنها گفتیم اگر قطعنامه‌ای در كار باشد، ما اقدامات جدید هسته‌ای خود را شروع می‌كنیم. ما این اقدامات هسته ای را به صورت قانونی به دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین اعلام كردیم و در پروسه هسته‌ای، دانشمندان توانمند ما كه عمدتا نیروهای جوان هستند و دست پری را دارند، اقداماتی را انجام دادند.

این دیپلمات عالی رتبه كشورمان در توضیح این اقدامات افزود: با تصویب قطعنامه و رفتار غیر سازنده آمریكا، ما این اقدامات را كلید زدیم و در گام اول سازمان انرژی اتمی كشور، 27 دوربین برجامی و دوربینی كه داوطلبانه در سایت‌های ما نصب شده بود را از مدار خارج كرد و همچنین گام‌های بعدی نیز اتخاذ شد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: بعد از صدور قطعنامه آقای جوزف بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با من تماس گرفت و درخواست كرد كه برای خروج از بن بست مرحله كنونی راهكاری اندیشیده شود، از آقای بورل خواستم به تهران بیاید تا گفت‌وگوی بیشتری انجام دهیم، در همین چارچوب در شنبه همین هفته«4 تیرماه » میزبان آقای بورل در تهران بودیم و جلسات فشرده‌ای با ایشان داشتیم. جلسه خصوصی نیز در حدود یك ساعت و نیم با حضور آقایان جوزف بورل، علی باقری و انریكه مورا در دفتر كارم داشتیم. گفت‌وگوهای جدی و شفافی را داشتیم و در نهایت توافق كردیم كه از روز سه‌شنبه 7 تیرماه مذاكرات در یكی از كشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار شود.

وی در مورد نحوه انتخاب مكان برگزاری این دور از مذاكرات نیز توضیح داد: برای این مرحله، قطر نسبت به فراهم كردن تسهیلاتی در كشورش برای برگزاری مذاكرات ابراز تمایل كرده بود و همچنین عمان، در نهایت در این مرحله دوستان ما در قطر، هماهنگی برگزاری این نشست را برعهده دارند.

وزیر امور خارجه گفت: در حال حاضر آقایان علی باقری، انریكه مورا و رابرت مالی نماینده مذاكره كننده از سوی آمریكا در دوحه هستند و قرار بر این است كه مذاكرات سه جانبه غیرمستقیم داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، امیرعبداللهیان در این سخنرانی به روابط ایران و تركمنستان نیز اشاره كرد و گفت: روابط ایران و تركمنستان در مسیر درستی قرار دارد.

بر اساس این گزارش وزیر امور خارجه ایران، عصر روز گذشته برای شركت در نشست وزیران امور خارجه كشورهای ساحلی خزر به عشق آباد تركمنستان سفر كرده است.

دسترسی سریع