رئیس سازمان نظام پرستاری عنوان كرد؛ ماجرای خانه نشینی 10 هزار پرستار/ توافق برای بازگشت به كار

رئیس كل سازمان نظام پرستاری، در مورد وضعیت جذب نیروهای طرحی وزارت بهداشت، توضیحاتی ارائه داد.

1401/05/18
|
10:31

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد میرزابیگی گفت: در نشست با اعضای كمیسیون اجتماعی مجلس، دوستان پذیرفتند با الحاق یك تبصره استخدام و جذب نیروهای طرحی، تمدید طرحی، شركتی و 89 روزه‌ها وزارت بهداشت را در قالب طرح ساماندهی استخدام كاركنان دولت پیش بینی كنند و رئیس كمیسیون بهداشت مجلس هم در نشست اخیر با وزیر بهداشت این موضوع را مطرح و اعضای كمیسیون تاكید كردند كه این موضوع را از كمیسیون اجتماعی پیگیری خواهند كرد.

وی افزود: در زمان اوج كرونا به بیش از 10 هزار نفر نیروهای طرحی با وجود اینكه طرح آنها به اتمام رسیده بود و می‌توانستند استراحت یا كار دیگری را شروع كنند گفته شد كه دوره دیگری را با مزایای طرحی مشغول كار شوند و در واقع این نیروها به سربازی می‌مانند كه دوره سربازی آنها به پایان برسد و به آنها گفته شود یك دوره دیگر با همان حقوق و مزایا به عنوان سرباز آن هم در خط مقدم جبهه مشغول شود.

میرزابیگی با بیان اینكه نیروهای طرحی وزارت بهداشت در زمان كرونا ایثار و فداكاری كردند و در خط مقدم مبارزه با كرونا شجاعانه جنگیدند، ادامه داد: كرونا تمام نشده اما فروكش كرده و شایسته نیست كه در حال حاضر كه وضعیت بهبود پیدا كرده جواب ایثار نیروها را با تعدیل و اخراج بدهیم.

وی یادآور شد: در كمیسیون‌های اجتماعی و بهداشت و درمان مجلس مطرح كردیم كه تمدید طرحی‌های دوران كرونا كه سهمیه‌ای نداشتند بدون اینكه مشكل خاصی برای آنها ایجاد شود، در طرح ساماندهی كاركنان دولت لحاظ كنند و آنها را سركار برگردانند؛ به عقیده ما این نیروها امتحانشان را در دوران كرونا پس دادند چون یك بار دیگر مجدداً با حقوق و مزایای طرحی كار كردند.

رئیس كل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در دیدار پرستاران و خانواده شهدای سلامت، توجه به تعرفه پرستاری، كمبود نیرو و امنیت شغلی را مورد توجه قرار دادند و تاكید كردند كه به پرستار نباید به چشم كارگر فصلی نگاه كرد.

وی تصریح كرد: هر چند نیروهای طرحی در دوران كرونا تلاش زیادی كردند اما متأسفانه وزارت بهداشت با فروكش كردن كرونا 10 هزار نفر از این نیروها را به اجبار خانه نشین كرد، در حالی كه با كمبود بیش از 150 هزار پرستار در كشور مواجه هستیم.

میرزابیگی با اشاره به وجود 500 هزار پست سازمانی در وزارت بهداشت، گفت: بر اساس اظهارات مسئولان وزارت بهداشت 70 درصد پست‌های سازمانی وزارت بهداشت بلاتصدی است و نیرو برای تصدی پست‌ها وجود ندارد، در حالی كه این كمبودها به صورت مستقیم به سلامت مردم آسیب وارد می‌كند؛ در این رابطه می‌طلبد مدافعان سلامتی كه طرحشان در دوران كرونا به اتمام رسیده به سر كار بازگردند.

دسترسی سریع