واكنش آمریكا به پرتاب ماهواره خیام

پرتاب ماهواره خیام توسط ماهواره‌بر سایوز از پایگاه فضایی بایكونور واكنش مقام‌های ایالات متحده آمریكا را نیز به همراه داشت.

1401/05/19
|
08:29

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پرتاب ماهواره خیام توسط ماهواره‌بر سایوز از پایگاه فضایی «بایكونور» واكنش وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریكا را برانگیخت.

خبرگزاری «آناتولی» تركیه گزارش كرد، در حالیكه مسكو یك ماهواره ایرانی را در مدار قرار داد، وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریكا گفت كه همكاری رو به رشد روسیه با ایران یك خطر بزرگ برای جامعه بین‌المللی محسوب می‌شود.

روز گذشته رسانه‌های ایران گزارش كردند كه ماهواره خیام كه توسط ماهواره‌بر سایوز از پایگاه فضایی بایكونور پرتاب شد با موفقیت در مدار قرار گرفته و سازمان فضایی ایران عملكرد صحیح تمام زیرسامانه‌های ماهواره را تایید كرد.

طبق این گزارش، یكی از سخنگویان وزارت خارجه آمریكا به خبرگزاری آناتولی مدعی شد كه ایالات متحده از اقدام روسیه در پرتاب «یك ماهواره با قابلیت چشمگیر جاسوسی از جانب ایران آگاه است».

وی ادامه داد: «تعمیق اتحاد روسیه با ایران چیزی است كه كل جهان باید آن را ببینند و آن را بعنوان یك تهدید عمیق در نظر بگیرند».

بنابراعلام سازمان فضایی ایران، مراحل اولیه پرتاب با موفقیت سپری شده و در لحظه انتشار این خبر، ماهواره در حال انتقال با بلوك انتقال مداری به مدار نهایی خود یعنی مدار 500 كیلومتر است.

طبق برنامه كاری تعیین شده، ماهواره خیام هر 24 ساعت 4 گذر از فراز ایران خواهد داشت كه در این گذرها ارسال فرمان به ماهواره و دریافت داده تله‌متری ماهواره انجام خواهد شد. طی روزهای آینده فرآیند‌های راه‌اندازی و تست زیرسامانه‌های این ماهواره بر اساس برنامه از پیش تعیین شده صورت خواهد گرفت.

«یوری بوریسوف» رئیس سازمان فضایی فدرال روسیه (روسكوسموس) پرتاب ماهواره خیام را «یك رویداد مهم در همكاری دوجانبه ایران و روسیه توصیف كرد كه راه را برای اجرای پروژه‌های مشترك جدید هموار می‌كند».

دسترسی سریع