هواشناسی ایران 1401/05/19؛ هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی در 16 استان

سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به ادامه و تشدید فعالیت سامانه بارشی در 16 استان از ورود توده گردوخاك به غرب كشور طی 3 روز آینده خبر داد.

1401/05/19
|
08:42

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس پیش‌بینی كلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های گیلان،‌ مازندران، گلستان،‌ خراسان شمالی،‌ فارس،‌ مركزی، شرق همدان،‌ غرب اصفهان،‌ چهارمحال و بختیاری،‌كهگیلویه و بویراحمد،‌ شرق لرستان،‌ غرب هرمزگان، ارتفاعات و دامنه‌های البرز در استان‌های تهران،‌ البرز و سمنان در ساعات بعدازظهر رشد ابر،‌ رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

این شرایط فردا پنجشنبه در ارتفاعات و دامنه‌های البرز مركزی و زاگرس مركزی و جنوبی انتظار می‌رود.

روزهای جمعه تا یكشنبه هفته آینده در اكثر مناطق كشور جو نسبتا پایداری حاكم است.

طی 5 روز آینده در بخش‌هایی از شمال شرق، جنوب شرق، مركز و روزهای پنجشنبه تا شنبه در بخش‌هایی از جنوب كشور وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاك و كاهش كیفیت هوا انتظار می‌رود. همچنین طی 3 روز آینده شكل‌گیری توده گردوخاك در كشور عراق و انتقال آن به مناطق غرب و جنوب غرب كشور دور از انتظار نیست. طی 5 روز آینده نیز شرف دریای عمان مواج خواهد بود.

توصیف سامانه اول: ادامه و تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد گردوخاك و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/05/19: خراسان شمالی، شمال سمنان، گلستان، مازندران، شرق گیلان، مركزی، شمال و غرب هرمزگان، دامنه و ارتفاعات تهران و البرز، غرب و جنوب اصفهان، كهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شرق لرستان، جنوب و غرب همدان، نیمه غربی فارس، خوزستان.

پنجشنبه 1401/05/20: دامنه و ارتفاعات مازندران، البرز، تهران و شمال غرب سمنان، چهارمحال و بختیاری، كهگیلویه و بویراحمد، فارس، شمال شرق و شرق خوزستان، نوار غربی اصفهان و شرق لرستان.

اثر مخاطره: احتمال صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب به شكل محلی و محدود، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب، رودخانه‌های فصلی، احتمال شكستن درختان كهن‌سال، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارك خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه كاره، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها و عدم سم و محلول پاشی در مزارع و باغات.

توصیف سامانه دوم: باد و گردوخاك

نوع مخاطره: خیزش و نفوذ گردو خاك و وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/05/19: نوار شرقی خراسان رضوی، نوار شرقی كرمان، شمال شرق اصفهان، جنوب و شرق سمنان.

پنجشنبه 1401/05/20: سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان رضوی، اصفهان، یزد، كرمان، فارس، خوزستان و غرب ایلام.

جمعه 1401/05/21: یزد، شرق سمنان، شرق اصفهان، نیمه شرقی خراسان رضوی، كرمان، فارس، بوشهر، غرب خوزستان.

اثر مخاطره: احتمال كاهش كیفیت هوا و كاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال شكستن درختان كهنسال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار

توصیه: عدم حضور افراد آسیب‌پذیر در فضای باز ، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارك خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌ها نیمه كاره و استحكام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی، موكب‌های برگزاری مراسم مذهبی و پوشش گلخانه‌ها.

توصیف سامانه: وزش باد و افزایش ارتفاع موج

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج بین 1 تا 1.5 متر

منطقه اثر: شمال خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان و شرق دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی و خطر خسارت به شناورهای كوچك و تاسیسات دریایی.

توصیه: ممنوعیت در شنا، محدودیت در فعالیت‌های دریایی بویژه تردد با شناورهای سبك، قایق‌های صیادی و تفریحی و سایر تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی، توسط فعالان دریایی.

دسترسی سریع