هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

پلیس نیویورك هویت فردی را كه با چاقو به سلمان رشدی، نویسنده مرتد وی را زخمی كرد اعلام كرد.

1401/05/22
|
07:41

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گزارش پلیس نیویورك‌ حاكی است فردی كه با حمله به «سلمان رشدی»، نویسنده مرتد موهن به ساحت پیامبر گرامی اسلام (ص) او را زخمی كرد جوانی 24 ساله به نام «هادی مطر» است كه ساكن ایالت نیوجرسی است.

رسانه‌های آمریكایی گزارش دادند سلمان رشدی ساعت 11 صبح جمعه (به وقت محلی) در 12 اوت 2022 هنگامی كه قصد سخنرانی در مركز «چوتوكوآ» در غرب نیویورك داشت مورد حمله واقع شد.

سلمان رشدی بعد از انتشار رمان موهن «آیات شیطانی» در سال 1367 هجری شمسی خشم مسلمانان را برانگیخته بود. او به همین دلیل به یك زندگی مخفی با شرایط سخت امنیتی روی آورده بود. حضرت امام خمینی (ره) بعد از انتشار این كتاب فتوای ارتداد وی را صادر نمودند.

گفته می شود كه در نخستین ماههای پس از انتشار آیات شیطانی و بالاگرفتن اعتراضات مسلمان به محتوای ضد دینی آن، سلمان رشدی در طول یك ماه بیش از پانزده بار محل سكونت خود را تغییر داد.

دولت انگلستان كه زمینه انتشار كتاب آیات شیطانی را فراهم كرده بود با صرف هزینه‌های فراوان مسئولیت حفاظت از جان او را به عهده گرفته بود.

سلمان رشدی قبل از این حمله در آمریكا زندگی می‌كرد و از مدت‌ها پیش تحت حفاظت قرار داشت. . انگلیس در سال 2007 به سلمان رشدی جایزه داد كه این اعتراضات مسلمانان در سارسر جهان را به همراه داشت.

روزنامه دیلی‌میل در خبری شامگاه جمعه مدعی شده بود رشدی مورد اصابت 10 یا 15 ضربه چاقو قرار گرفته، در حالی كه رسانه انگلیسی‌زبان دیگر نوشته وی مورد اصابت 10 تا 15 ضربه چاقو و مشت قرار گرفته است.

پلیس نیویورك در بیانیه بامداد شنبه خود تصریح كرد كه سلمان رشدی دست‌كم یك بار از ناحیه گردن و یك بار از ناحیه شكم زیر ضرب چاقو قرار گرفته است.

دسترسی سریع