تهیه پیش‌نویس برای بیمه شدن صندوق‌های اجاره بانكها

باتوجه به سرقت از شعبه دانشگاه بانك ملی،صندوق‌های دزدیده شده به این دلیل كه مسئولان بانك وبیمه اطلاعی از محتویات آنها نداشتند،مشمول بیمه نشدند؛دراین زمینه،دبیر شورای هماهنگی بانك‌های دولتی از تهیه پیش‌نویسی برای بیمه‌شدن این صندوق‌هاخبرداد.

1401/05/22
|
07:55

به گزارش ایسنا، در جریان سرقتی كه از شعبه دانشگاه بانك ملی انجام شد، حدود 162 صندوق اجاره‌ای این بانك و محتویات آن مورد سرقت قرار گرفت.

مشمول بیمه بودن این صندوق‌ها و محتویات آنها به منظور پرداخت خسارت در زمان وقوع حوادثی همچون سرقت از بانك، در آن زمان از موضوعات حائز اهمیت بود كه طبق گفته مسئولان و به استناد قوانین بانكی از آن جا كه مسئولان بانك ملی و بیمه اطلاعی از محتویات داخل صندوق‌ها نداشته‌اند، مسئولیتی هم در قبال خسارات وارد شده به آنها ندارند.

به گفته مسوولان بانك ملی، این بانك فقط یك محل مطئمن برای نگهداری اشیاء به مشتری اجاره داده و فرض آن است كه بانك از محتویات داخل صندوق‌های امانات اطلاع نداشته است.

البته بانك باید امنیت و حفاظت از اموال و شعبات خود را تامین كند. در این راستا، اگر از نظر كارشناسی ثابت شود كه هر بانكی مقررات قانونی و مصوب مراجع انتظامی را رعایت نكرده و ثابت شود كه دزدان یا كیف قاپان از این قبیل ضعف‌های امنیتی شعب سوء استفاده كرده‌اند، مسلما بانك در قبال مسامحه یا قصور در فراهم آوردن شرایط لازم امنیتی شعبه مسئول جبران خسارت به مشتری خسارت دیده شناخته خواهد شد.

علاوه بر این، شركت‌های بیمه نیز نمی‌توانند با توجه به محتوای محرمانه این صندوق‌ها، به‌طور مشخص بیمه‌ای برای آنها در نظر بگیرند، بلكه صندوق اجاره به طور كلی می‌تواند بیمه شود كه در این مورد هم نوع پوشش بیمه‌ای و سقف آن مورد توجه خواهد بود. ممكن است داخل یك صندوق فقط اسناد یا وسیله‌ای نگهداری شود كه ارزش مالی چندانی ندارد و در صندوق دیگر یك عتیقه با ارزش چند میلیارد تومانی باشد. در این حالت حتی اگر پوشش بیمه‌ای هم به صورت كلی انجام شود، نمی‌تواند پاسخگوی هزینه و خسارت وارد شده باشد.

در زمان سرقت از شعبه دانشگاه بانك ملی، مسئولان بانك بر پرداخت تمام خسارات وارد شده به مستریان تاكید كردند؛ تا اینكه با دستگیری سارقان، اعلام كردند كه اموال دزدیده شده بازپس گرفته خواهد شد كه البته هنوز این كار انجام نشده است و اموال در خزانه بانك ملی قرار دارد تا دادستان نامه تحویل اموال را به بانك ارائه دهد.

در این بین، با وقوع این سرقت و اتفاقات رخ داده در پی آن، مسئله امنیت و بیمه صندوق امانات بانك‌ها و ضعف قوانین بانكی و لزوم رفع اینگونه خلاها همچنان محل بحث است. فرزین، مدیرعامل بانك ملی اعلام كرده كه در پی این حادثه، سیستم‌های حفاظتی تازه‌ای برای شعب طراحی شده و در كنار ساماندهی صندوق‌ها، بیمه شدن آنها نیز در حال پیگیری است.

علاوه براین، علیرضا قیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانك‌های دولتی در گفت‌وگو با ایسنا از تهیه و تدوین پیش‌نویس‌هایی برای چگونگی بیمه شدن صندوق امانات بانك‌ها خبر داده است.

وی همچنین اعلام كرده كه پس از سرقت از بانك ملی، جلسات مختلفی برگزار و پیش‌نویس‌هایی تدوین شده كه در قالب دستورالعمل به بانك‌ها ابلاغ خواهد شد و براساس آن تا یك سقفی، صندوق‌های اجاره‌ای بانك‌ها با پرداخت هزینه از سوی متقاضی مشمول بیمه خواهد شد.

قیطاسی ادامه داد: براساس این دستورالعمل، متناسب با اندازه صندوق و توافق متقاضی صندوق، این صندوق‌ها بیمه خواهند شد كه البته هنوز این پیش‌نویس به تصویب نرسیده كه امیدواریم بانكها با بیمه به توافق برسند.

دسترسی سریع