امین تارخ درگذشت

امین تارخ در 69 سالگی بعد از گذشت چند روز بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان، امروز شنبه دوم مهر 1401 فوت كرد.

1401/07/02
|
15:55

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، امین تارخ در تاریخ 28 شهریور 1401 به علت بیماری قلبی در یكی از بیمارستان‌های پایتخت بستری و تحت مراقبت‌های پزشكی قرار می‌گیرد.

متأسفانه بعد از گذشت چند روز از بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان، این بازیگر نام آشنای كشورمان امروز شنبه دوم مهر 1401 فوت كرد.

به گزارش فارس این هنرمند به دنبال ایست كامل قلبی و تنفسی توسط آمبولانس به اورژانس بیمارستان منتقل و بلافاصله تحت عملیات احیای قلبی و ریوی پیشرفته قرار گرفت. پس از یك ساعت عملیات احیا، ضربان قلب فعال شد و احتمالاً به علت طولانی بودن مدت ایست قلبی تتفسی، تنفس بیمار با دستگاه صورت گرفت و هوشیاری بیمار بسیار پایین بود.

*درباره امین تارخ

امین تارخ متولد 21 مردادماه سال 1332 در شیراز علاوه بر بازیگری مدرس رشته بازیگری است. از معروفترین نقش‌هایی كه وی ایفا نموده نقش اول در مجموعه تلویزیونی ابن سینا است. او در سال 1356 از دانشكده هنرهای نمایشی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و تحصیلات تكمیلی خود را در سال 1363 با كسب مدرك فوق لیسانس در رشته مدیریت فرهنگی به پایان برد.

امین تارخ نقش‌های زیادی را در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی و تئاتر ایفا كرده است. تارخ هم به عنوان هنرپیشه و هم به عنوان عضو هیأت داوری در جشنواره‌های ملی بیشمار و همینطور به عنوان عضو هیئت مدیره خانه سینما حضوری فعال داشته است.

او در سال 1373 اولین مدرسه بازیگری را به نام كارگاه آزاد بازیگری در تهران تأسیس كرد كه یكی از مؤسسات آموزش بازیگری سینما در ایران محسوب می‌شود. فارغ التحصیلان كارگاه آزاد بازیگری تارخ، امروزه جزو مهم‌ترین بازیگران سینمای كشور هستند و تعدادی از جوایز هنرپیشه برتر را به خود اختصاص داده‌اند. در سال 1379 این مؤسسه اقدام به برقراری ارتباط با سایر مدارس بین المللی آموزش بازیگری كرد و امین تارخ به مركز فیلیندرز درامای استرالیای جنوبی دعوت شد. او دو سال با عنوان مدرس در این دانشگاه تدریس كرد.

تارخ بازیگر تاثیرگذاری بود كه نسلی از مهم ترین بازیگران تئاتر و سینمای كشور از دل كارگاه های او بیرون آمده اند

تارخ در سال 1376 به عنوان یكی از چهره‌های برتر احیای تئاتر ایران شناخته شد. او در هجدهمین جشنوارهٔ تئاتر و فیلم فجر هم به عنوان یكی از اعضای هیئت داوران و هم به عنوان یكی از كارگردان‌های هنری حضور یافت. امین تارخ در سال 1378 موفق به دریافت لوح افتخار «هنرمند ملی» شد.

سریال تلویزیونی اغما یكی از سریال‌های به یادماندنی بود كه امین تارخ در آن در نقش دكتر پژوهان به ایفای نقش پرداخت و یكی از بازی‌های خوب خود را به اجرا گذاشت.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

دسترسی سریع