مشرق گزارش می‌دهد/ زمینه‌سازی سینماگران برای خلع سلاح نیروهای امنیتی/ «تفنگت را زمین بگذار 2» با مقاصد امنیتی منتشر شد

شمار فراوانی از امضاء كنندگان دومین بیانیه «تفنگت را زمین بگذار» سینماگر نیستند و اغلب فعالان (حوزه مستند و كوتاه) یا عوامل پشت صحنه مثل تداركات هستند.

1401/07/04
|
08:19

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - جنبش هدفمند مشاركت سیاسی سینماگران و فعالیت‌های سیاسی آنان در قالب بیانیه سازی از آبان 98 تبدیل به كارزاری سیستماتیك برای تحریك افكار عمومی بدل شد.

انتشار «بیانیه‌ تفنگت را زمین بگذار 1» كه همزمان با حادثه متروپل منتشر شد، با تمام بیانیه‌های سال‌های اخیر سینماگران تفاوت داشت. با توجه به رخدادهای امروز، نویسندگان متن و بخشی از امضاء كنندگان به صورت مشخص با اهداف از پیش تعیین شده‌ای به نیروهای امنیتی خلع سلاح را پیشنهاد دادند.

این پیشنهاد خلع سلاح با اینكه چهار ماقبل منتشر شد اما در شرایط كنونی معنای دیگری دارد. با توجه به هجوم شبانه اغتشاشگران به خیابان‌ها به نظر می‌رسد این بیانیه (انتشار در هشتم خرداد 1400) با نگاهی آینده‌نگرانه در پیامد «فتنه اخیر» طراحی شده است.

در متن بیانیه «تفنگت را زمین بگذار(1)» كه در نوبه نخست منتشر شد، هدفگذاری صرفا زمینه‌ای پیشنهادی برای خلع سلاح نیروهای انتظامی و امنیتی نبود، بلكه مضمون وجوه اعتراضی بر این مبنا بود كه اگر سلاحتان را بر زمین نگذارید، ممكن است عواقب بدی در انتظار نیروهای امنیتی باشد. حملات وحشیانه اغتشاشگران پیامد این بیانیه و رفتارهای جمعی سلبریتی‌هاست.

زمینه‌سازی سینماگران برای خلع سلاح نیروهای امنیتی/ «تفنگت را زمین بگذار 2» با مقاصد امنیتی منتشر شد
مصطفی آل احمد و محمد رسول‌اف بانیان نخستین بیانیه تفنگت را زمین بگذار
در متن كامل این بیانیه آمده است:

"فوج خروشان مردم ستم‌دیده‌ از جای‌جای ایران، فریاد همراهی و همدلی با مردم دردمند آبادان سرداده‌اند. اكنون كه خشم عمومی از فساد، دزدی، ناكارآمدی، سركوب و خفقان، امواج هم‌بسته‌ای از اعتراضات مردمی را به دنبال داشته است، از همه‌ی افرادی كه در یگان‌های نظامی تبدیل به عامل سركوب مردم شده‌اند، می‌خواهیم، سلاح‌های خود را زمین گذاشته و به آغوش ملت بازگردند. "

در زمان فروریختن برج متروپل و ناآرامی‌ها پس از این رخداد، این بیانیه تقریبا شبیه یك طنزسیاسی - سینمایی به نظر می‌رسید، اما استفاده از تك‌تك عبارات این بیانیه نشان می‌دهد متن به نگارش درآمده توسط تیم رسول‌اف و آل احمد با نوعی آینده‌نگری خاص به نگارش درآمد.

در تماس نویسندگان با بسیاری از امضاء كنندگان، این بیانیه به قصد هم‌دردی با مردم آبادان امضاء شد، اما امضاء آنان دریك بیانیه ضدامنیتی مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

زمینه‌سازی سینماگران برای خلع سلاح نیروهای امنیتی/ «تفنگت را زمین بگذار 2» با مقاصد امنیتی منتشر شد

بسیاری از سینماگران كه متوجه این ترفند ضد امنیتی شدند امضای خود را پس گرفتند و حتی قرار شد عده‌ای بدون آنكه اعلام كنند انصراف پنهانی خود را با مدیران میانی سازمان سینمایی درمیان بگذارند. رسول‌اف زمانی كه با این ترفند نرم مواجه شد با انتشار متنی در اینستاگرامش خبر داد كه پس از انتشار بیانیه معروف به تفنگت را زمین بگذار، تماس‌های گسترده و پرشماری از سوی نهادهای مختلف با سینماگران امضاكننده این بیانیه گرفته شده و از آنها خواسته شده امضایشان را پس بگیرند یا با خبرگزاری‌ها برای «بی‌اعتبار كردن» این بیانیه گفت‌وگو كنند.

رسول‌اف در صفحه اینستاگرام خود نوشت: برخی از امضاكنندگان را از دستگیری ترسانده‌اند یا به برخی گفته‌اند دیگر نمی‌تواند كار كنند و با نظامی‌گری صدای سینماگران علیه خشونت را ساكت كنند.

مجید برزگر، جعفر پناهی، لیلا حاتمی، پوران درخشنده، رضا درمیشیان، مهدی كرم‌پور، ابوالحسن داوودی، محمد رسول‌اف، كتایون ریاحی، مصطفی آل‌احمد، سامان سالور، علیرضا رئیسیان، بهتاش صناعی‌ها، مریم مقدم، علی مصفا و تهمینه میلانی از جمله امضاكنندگان بیانیه بودند.

اما پس از این واكنش رسول‌اف بیش از 70 سینماگر دیگر همچون مسعود كیمیایی، پگاه آهنگرانی، نگین امین‌زاده، پریسا پروین‌نیا، هانیه توسلی، ترانه علیدوستی، نازنین فراهانی، مرضیه وفامهر، امین جعفری، مانی حقیقی، سیامك‌ كاشف‌آذر، مسعود كرامتی، پوریا نوری، كیارش اسدی‌زاده، مجید پیل‌افكن، رشته صدر عرفایی، سامان سالور، علی مصفا، مجتبی میرتهماسب، تهمینه میلانی، حسن برزیده جعفر پناهی، پوران درخشنده، مجید برزگر، رضا درمیشیان، محمد رسول‌اف و كتایون ریاحی هم به امضا كنندگان این بیانیه پیوسته‌اند.

اما این كارزار سخت كه برخاسته از گروه‌های مجازی رسول‌اف، مصطفی آل‌احمد و جعفر پناهی كلید خورد، تبدیل به رویه خطرناكی شد، در روزهای اخیر با توجه به پایین آمدن آستانه افكار عمومی به بهانه اغتشاشات اخیرهسته‌های بیانیه‌ نویس فعالیت خود را از سر گرفته‌اند و درخواست مكرر از نیروهای انتظامی برای تهییج شورشیان از سوی طیف دیگری از سینماگران همچنان دنبال می‌شود.

زمینه‌سازی سینماگران برای خلع سلاح نیروهای امنیتی/ «تفنگت را زمین بگذار 2» با مقاصد امنیتی منتشر شد

دومین بیانیه تقریبا با همان ادبیات بیانیه اول به نگارش درآمده اما یك تفاوت ساختارشكنانه در آن موج می‌زند. در بخشی از ساختارشكن‌ترین متن این بیانیه آمده است: ایستاده‌ایم، در كنار جوانانی از جان گذشته و خردمند كه رهبران و پیشروان حقیقی جنبش هستند. جنبشی كه شكوهمندانه هیچ نوع استبداد، ولایت و دیكتاتوری منقضی را نمی‌پذیرد.

زمینه‌سازی سینماگران برای خلع سلاح نیروهای امنیتی/ «تفنگت را زمین بگذار 2» با مقاصد امنیتی منتشر شد

اغلب امضاء كنندگان این بیانیه به غیر از بازیگر فیلم عنكبوت زهرا امیرابراهیمی، شبنم طلوعی (بازیگر و مبلغ بهاییت)، عبدالرضا كاهانی (مبلغ مذهبی سابق بنیاد سینمایی فارابی و فیلمساز ساكن كانادا) علی عباسی (كارگردان فیلم عنكبوت)، نام منیژه حكمت و دخترش كه در ریاست ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه با عفو مواجه شد توجه بیشتری را به خود جلب می‌كند. سایر امضاء كنندگان اغلب روزنامه‌نگاران و نویسندگان سینمایی متوسطی هستند كه همچنان با شبكه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی در داخل كشور همكاری دارند و چهره‌های سرشناسی نیستند.

شمار فراوانی از این اسامی سینماگر نیستند و اغلب فیلمسازانی هستند كه تلاش می‌كنند با این عنوان شناخته یا دستگیر شوند. اما در درگاه‌های خبری معارض به عنوان فیلمساز شناخته می‌شوند.

اما بیانیه دوم با چهره‌های به شدت متوسط به این دلیل منتشر شده تا سطح تنش‌های اغتشاشاگران با نیروی انتظامی گسترش پیدا كند و از سویی دیگری مطالبه خلع سلاح در میان طیف‌های دیگری از سلبریتی‌ها در حوزه‌های مختلف گسترش پیدا كند.

ضرورت دارد با دیگر مسئولان صدا و سیما، حوزه‌های مرتبط با ساترا و وزارت ارشاد بازنگری جدی درباره فعالیت‌های امضاء كنندگان این بیانیه داشته باشند و در این پیچ تاریخی نهادهای مذكور قاطعیت بیشتری از خود نشان دهند.

دسترسی سریع