سردار مجید در گفت‌وگو با مهر اعلام كرد؛ كاهش 80 درصدی كلاهبرداری با فیلتر واتس‌اپ و اینستاگرام + فیلم

رئیس پلیس فتا از كاهش 80 درصدی كلاهبرداری و برداشت های غیرمجاز با فیلتر واتس‌اپ و اینستاگرام خبر داد و چرایی دستگیر نشدن سلبریتی هایی كه اقدام به انتشار اخبار جعلی می كنند را شرح داد.

1401/09/05
|
08:11

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها فضای مجازی بخش جدا ناپذیر زندگی انسان‌ها شده است و می‌توان آن قدری كه فضای مجازی بر ذائقه و رفتار كاربران تأثیر دارد شاید دیگر خانواده و یا گروه‌های دوستی نتوانند چنین تأثیراتی را بر روی كاربران داشته باشند. برخی از افرادی كه در فضای مجازی شناخته شده اند، «سلبریتی» نام گرفته اند، این افراد می‌توانند بازیگران، فوتبالیست‌ها و یا دیگر افرادی باشند كه نظرها و موضع گیری آنها بر روی افرادی از مردم تأثیر دارد.

در این میان دیده شده است كه برخی از این افراد اقدام به انتشار اخبار كذب و روایت‌های نادرست از یك موضوعی می‌كنند و پلیس فتا با آنها برخورد نمی‌كند. این موضوع و همچنین تأثیر فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ بر جرایمی كه بستر آنها این دو اپلیكیشن بودند و البته مساله فیك نیوزها كه از اولیت‌های اصلی پلیس فتا است باعث شد تا به سراغ سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا فراجا برویم و با او گفت‌وگویی داشته باشیم كه در ادامه می‌توانید این مصاحبه را بخوانید:

از مسئولیت‌هایی كه پلیس فتا در حوزه فیك نیوزها دارد بگویید.

فیك نیوزها جزو مأموریت‌های پلیس فتا است، این موضوع در قانون هم از سال 88 آمده است؛ فیك نیوزها بیشتر در حوادث بزرگ جمعیتی خودش را نشان می‌دهد كه كرونا و اخبار جعلی كه در این زمینه منتشر شد نمونه‌ای از آنها است.

فیك نیوزها علیه افراد و علیه یك دیگرها فعالیت می‌كنند البته می‌شود از نظر فنی آنها را به كمك هوش مصنوعی پیگیری كرد. یعنی می‌توان به كمك هوش مصنوعی درصد بسیار بالایی از فیك نیوزها را شناسایی و پیگیری كرد و آنها را از گردانه خارج كرد.

چرا پلیس با افرادی كه هویت رسمی دارند اما خبر و مطالب دروغ در صفحه‌های مجازی خود منتشر می‌كنند، برخورد نمی‌كند؟

اگر افرادی كه هویت رسمی دارند و از طرفی هم به یك حوزه رسمی و یا دولتی وصل هستند مانند بازیگرها مطلب نادرستی در صفحه مجازی منتشر كنند در ابتدا سازمان یا نهادی كه مسئولیت حقوقی آنها را به عهده دارد باید با آنها برخورد كنند.

به عنوان مثال اگر یك بازیگر صحبت اشتباهی در فضای مجازی داشته باشد در ابتدا سازمان سینمایی و وزارت ارشاد باید با او برخورد كند و بعد از پلیس فتا می‌تواند به موضوع ورود كند.

اگر خبری باعث جریحه‌دار شدن احساس عمومی شود هم پلیس مستقیم ورود نمی‌كند؟

البته اگر خبری باعث جریحه‌دار شدن احساس عمومی شود، یا سلب امنیت كند و یا در حوزه ملی نگرانی ایجاد كند پلیس ورود مستقیماً ورود می‌كند.

چند وقتی است كه اپلیكیشن‌های واتس‌اپ و اینستاگرام فیلتر شده و دسترسی به آنها محدود شده است، آیا این موضوع بر جرایمی كه در این بستر رخ می‌دادند تأثیری هم داشته است؟

بله جرایم كاهش پیدا كرده است؛ بالای 80 درصد از جرایمی كه در حوزه‌های كلاهبرداری و برداشت‌های غیرمجاز رخ می‌دهد در بستر شبكه‌های اجتماعی خارجی است.

ما اقتصاد دیجیتال پایداری در كشور داریم و آنلاین شاپ‌های قوی داریم كه هرچه اینها بیشتر حمایت شود وابستگی به پلتفرم‌های خارجی كمتر می‌شود. البته كلاهبرداری هایی كه در بستر شبكه‌های اجتماعی انجام شده مردم را به سمت سایت‌ها با پشتیبانی داخلی سوق داده است.

دسترسی سریع