روزنامه تایمز اسرائیل؛ غافلگیری سرویس امنیتی اسرائیل از «بمب‌گذاری با كیفیت بالا»

«سیگال بار زیوی» معاون كمیسر گفت: بنا به نوع حمله، و دو انفجار تقریبا مشابه در فاصله یك و نیم ساعت در دو ایستگاه اتوبوس، پلیس گمان دارد این حمله كار یك فرد نیست، بلكه دست یك شبكه سازمان‌یافته در كار است.

1401/09/05
|
08:45

به گزارش جهان نیوز، پلیس رژیم صهیونیستی می‌گوید: بمب‌های منفجر شده در اورشلیم (بیت‌المقدس) كیفیت بالایی داشته و سلول‌های سازمان‌یافته، آنها را كار گذاشتند.

روزنامه تایمز اسرائیل در این‌باره نوشت: یك افسر ارشد گفت پلیس در جست‌وجوی سلول‌های سازمان‌یافته‌‌ای است كه صبح چهارشنبه دو دستگاه انفجاری «كیفیت بالا» در دو ایستگاه اتوبوس نزدیك ورودی اورشلیم منفجر كرد و یك تن را كشت و بیش از 20 تن دیگر را مجروح كرد.

پلیس با توجه به عملیات تعقیب تروریست‌هایی كه با كار گذاشتن بمب در ایستگاه اتوبوس یك نفر را كشتند و بیش از 20 تن را مجروح كردند، سطح آماده‌باش را بالا برد؛ یك افسر ارشد پلیس گفت هیچ هشدار مشخصی پیش از حمله داده نشد.

یك افسر ارشد گفت: پلیس در جست‌وجوی سلول‌های سازمان‌یافته تروریستی است كه دو دستگاه انفجاری «كیفیت بالا» در دو ایستگاه اتوبوس نزدیك ورودی اورشلیم منفجر كرد و یك تن را كشت و بیش از 20 تن دیگر را مجروح كرد.

رئیس ‌شاخه عملیاتی پلیس در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت «دو دستگاه انفجاری قوی با سطح بالای تخریب» را در علفزار پشت ایستگاه اتوبوس مخفی كرده بودند.

اولین انفجار در نزدیكی ورودی اصلی شهر در «گیوات شائول»، ‌اندكی بعد از 7 صبح، در اوج ترافیك صبح منفجر شد. دومین انفجار ‌اندكی بعد از 7:30 صبح در تقاطع «رمات»، ورودی دیگر شهر منفجر شد.

طبق گفته مقامات درمانی، در این دو انفجار، یك نفر كشته و 22 تن مجروح شدند كه یكی از آنها جراحات وخیم دارد و سه تن در وضعیت‌های وخیم تا متوسط قرار دارند. بنا به اظهار سفیر كانادا در اسرائیل، فردی كه در اولین انفجار كشته شد، دوتابعیتی، و شهروند كانادا و اسرائیل هر دو بود. بنا به گفته مقامات پلیس، دو بمب كه از راه دور منفجر شدند، با میخ پر شده بودند تا تلفات را به حداكثر برسانند.

«سیگال بار زیوی» معاون كمیسر گفت: بنا به نوع حمله، و دو انفجار تقریبا مشابه در فاصله یك و نیم ساعت در دو ایستگاه اتوبوس، پلیس گمان دارد این حمله كار یك فرد نیست، بلكه دست یك شبكه سازمان‌یافته در كار است.

او افزود: هیچ هشدار مشخصی از حمله چهارشنبه داده نشده بود اما اطلاعات محرمانه‌ای بوده كه به شكلی كلی به احتمال حمله‌های برنامه‌ریزی شده اشاره داشته است.

«بار زیوی» گفت در پی این حمله پلیس سطح آماده‌باش خود را بالا برد.

وبسایت خبری وای-نت با استناد به مقامات دفاعی بینام نوشت؛ عاملان بمب‌گذاری، مسیر را به خوبی می‌شناخته‌اند و حمله را از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی كرده بودند. ارزیابی فوق حاكی است مهاجمان مستقلا عمل كرده‌اند و رابط و راهبری در گروهی بزرگ‌تر نداشته‌اند. هنوز كسی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است اما گروه‌‌های حماس و جهاد اسلامی فلسطینیان از این حمله استقبال كردند.

دسترسی سریع