معاون بانك مركزی خبر داد: بررسی افزایش كارمزد خدمات بانكی/ ارائه تسهیلات خرد به صورت مجازی

معاون فناوری‌های نوین بانك مركزی با اشاره به اینكه افزایش كارمزد خدمات بانكی مانند سنوات اخیر در شورای مربوطه بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد، گفت: از سال آینده ارائه تسهیلات خرد به مردم مجازی خواهد شد.

1401/11/10
|
10:12

مهران محرمیان در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به سوالی درباره اینكه آیا كارمزد خدمات بانكی در سال آینده افزایش خواهد یافت یا خیر؟ اظهار كرد: این مسئله بر اساس مقررات مربوطه هر سال این موضوع بررسی می‌شود و امسال هم مانند سال‌های دیگر به شورای مورد نظر خواهد رفت و در این رابطه تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی افزود: البته آخرین باری كه خدمات بانكی مانند كارمزد تراكنش‌های بانكی و نقل و انتقال پول افزایش یافت حدود 20 درصد بود كه در آذر ماه سال 1399 بود.

اعطای تسهیلات خرد مجازی می‌شود

معاون فناوری‌های نوین بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد: در زمینه برخی خدمات بانكی مانند دسترسی به تسهیلات خرد شاید هنوز زیرساخت‌های لازم به وجود نیامده است. به همین دلیل به صورت خاص مسئله اعتبارسنجی را به عنوان پروژه اولویت‌دار مد نظر ما قرار داده‌ایم و درصددیم تا در ماه‌های باقیمانده امسال و البته ماه‌های ابتدایی سال آینده روی آن تمركز كنیم. اگر اعتبارسنجی به بهره‌برداری برسد مسلما تاثیر بسزایی در این زمینه خواهد داشت.

محرمیان درباره اینكه پرداخت تسهیلات خرد به صورت مجازی در برخی بانك‌ها با مشكلات بسیاری مواجه بوده و دریافت تسهیلات به صورت حضوری به مراتب راحت‌تر از آن است، گفت: البته مشكلاتی در این زمینه وجود دارد و زمانی حل می‌شود كه اعتبارسنجی به صورت متمركز و از طریق بانك مركزی و پایگاه داده اعتبارسنجی انجام شود. به نظر می‌رسد اتفاق بسیار خوبی در سال آینده در این زمینه می‌افتد.

وی با اشاره به نقش فناوری‌های نوین در ارائه خدمات بانكی به مردم گفت: در این زمینه شمولیت مالی در سیستم بانكی در ایران برای افراد بالای 15 سال در حدود 93.5 درصد بوده و جزو كشورهای پیشرو هستیم. به عنوان مثال این آمار در آمریكا حدود 92.5 تا 93 درصد است و برخی كشورهای اروپایی هم در این رنج قرار دارند كه بعضی از آن‌ها بالاتر یا و برخی دیگر پایین‌تر از این عدد هستند.

معاون فناوری‌های نوین بانك مركزی اضافه كرد: البته در منطقه رتبه نخست را از این حیث داریم. به این معنی كه هیچ كشوری از نظر خدمات بانكی الكترونیكی بالاتر از ما نیست و از سوی دیگر سابقه خوبی در این زمینه داریم. چرا برخی از كشورها كه طی سال‌های اخیر در حال پیشرفت در این زمینه هستند به تازگی به اعداد 70 تا 80 درصد رسیده‌اند. اما ایران طی سالیان گذشته همواره روی 93 درصد بوده‌ است.

وی ادامه داد: مهمترین اتفاقی كه رخ داده، این است كه در سال 1398 و با شیوع و همه‌گیری ویروس كرونا، بدون اینكه اتفاق خاصی رخ دهد، عملا اسكناس از جیب مردم حذف شد. یعنی در آن ایام هیچ مشكلی مانند اختلال در سامانه‌های بانكی و... ناشی از افزایش ناگهانی تراكنش‌ها نداشتیم.

دسترسی سریع