سخنگوی كمیسیون اقتصادی: نیاز مصرف مردم در بازار طلا، ارز، مسكن و خودرو از مالیات معاف است

سخنگوی كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: هر فرد بالای 18 سال كه دارای یك خودرو، یك مسكن و 200 گرم طلا باشد از مالیات بر عایدی سرمایه معاف است و مجلس همه تلاش خود را كرده تا نیاز مصرفی مردم در این بازارها از مالیات معاف باشند.

1401/11/10
|
10:56

به گزارش ایسنا، مهدی طغیانی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون ابهامات وارده به ماده 12 این طرح بیان كرد: در این طرح معافیت‌های مالیاتی زیادی دیده شده كه حتی انتقاداتی را وارد می‌كنند كه فراتر از اهداف طراحان معافیت مالیاتی داده شده است. براساس این طرح در هر خانواده هر فردی كه بالای 18 سال داشته باشد از مالیات برای یك خودرو معاف است و در طول سال می‌تواند چندین بار یك خودرو خرید و فروش كند. یعنی اگر در یك خانواده پنج نفر حضور دارند كه بالای 18 سال می‌باشد هر پنج نفر می‌توانند یك خودرو داشته و از مالیات معاف باشند. ما نیاز مصرفی را كاملا از مالیات خارج كرده‌ایم.

وی در ادامه اظهار كرد: در خصوص طلا نیز هر فرد می‌تواند 200 گرم طلا داشته باشد و از مالیات معاف است. در حوزه ملك نیز هر فرد بالای 18 سال می‌تواند یك ملك داشته باشد و از مالیات برعایدی سرمایه معاف می‌شود.

سخنگوی كمیسیون اقتصادی در ادامه گفت: براساس این طرح نیاز مصرفی كاملا از نیاز سرمایه‌ای جدا شده و نباید به هیچ وجه مردم عادی دغدغه داشته باشند. اما در خصوص بازارهایی كه همواره می‌تواند مورد حمله سوداگران قرار گیرد ما باید قانونی داشته باشیم كه دست آنها را كوتاه كند. در حوزه بازار ارز ما چه ترمزی در نظر گرفته‌ایم كه دلالان نتوانند به آن دست درازی كنند. شاهد هستیم كه نقدینگی سرسام‌آور هر روز سر از یك بازار در می‌آورد.

طغیانی در ادامه تاكید كرد: در مورد بازار خودرو نیز همین طور است امروز بسیاری از تقاضاهایی كه در بازار خودرو وجود دارد تقاضای واقعی نیست بلكه تقاضای سوداگران است. كنار گذاشتن این طرح در مجلس شورای اسلامی و حذف بند مربوط به اخذ مالیات بر بازار طلا، سكه، ارز و مسكن كمكی به معیشت مردم نمی‌كند. بیش از 170 كشور در دنیا این قانون را اجرایی می‌كنند.

دسترسی سریع