رئیسی در گفتگوی تلویزیونی با مردم: ذخایر ارزی قابل اطمینانی داریم/ دولت به دنبال ثبات قیمت‌هاست

رئیس جمهور با بیان اینكه وضعیت اقتصادی مردم از دغدغه‌های جدی دولت است، تاكید كرد: برنامه دولت آن است كه آنچه در سفره مردم است با نوسان دلار دچار تغییر قیمت نشود.

1401/11/12
|
08:28

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور كشورمان در گفتگوی تلویزیونی با مردم، اظهار داشت: در ابتدا ولادت امام جواد (ع) و آغاز دهه فجر را به مردم تبریك می‌گویم.

وی ادامه داد: با توجه به اینكه در ایام دهه فجر هستیم، لازم می‌دانم به شخصیت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اشاره كنم كه در این ایام نام و یاد ایشان و نگاه به سیر و سلوك ایشان برای همه ما الهام‌بخش است.

رئیس جمهور تصریح كرد: حقیقتاً امام بزرگوار ما یك شخصیت الهی و در عین حال یك شخصیت انقلابی بود و شاید ولایی ترین و انقلابی‌ترین چهره‌ای بودند كه تا آخر عمر شریفشان این روحیه انقلابی را حفظ كردند و هویت ملی این ملت را احیا كردند و دین را احیا كردند و حق بزرگی بر گردن همه ما دارند.

گفتمان امام عدالت خواهی، ستیز با فساد، استقلال و آزادی است

رئیسی ادامه داد: گفتمان امام بزرگوارمان كه امروز گفتمان رهبری است، همان گفتمان عدالت خواهی، ستیز با فساد، استقلال و آزادی است. آنچه ما از شخصیت امام و از سیره ایشان داریم، این است كه امام خمینی (ره) به پیشرفت كشور در پرتو عدالت اجتماعی می‌اندیشیدند و این گفتمان همان گفتمانی است كه امروز دولت ما دنبال می‌كند.

وی اظهار داشت: برخی از بنده سوال می‌كنند كه گفتمان شما چیست؟ و ما گفتیم كه نمی‌خواهیم برشی از انقلاب اسلامی بزنیم و ما موظفیم آنچه گفتمان امام و رهبری بوده، امروز همان گفتمان را دنبال و اجرا كنیم كه این گفتمان، پیشرفت در پرتو عدالت بوده است و آن عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی است و این همان گفتمانی است كه امام داشتند و ما هم مجری همین گفتمان خواهیم بود. برش نمی‌زنیم كه بگوییم یك بخش خاصی، بلكه گفتمان تامی است كه می‌تواند به سعادت ملت بیانجامد.

وضعیت اقتصادی مردم از دغدغه‌های جدی دولت است

رئیسی متذكر شد: وضعیت اقتصادی مردم از دغدغه‌های جدی دولت است. از آغاز كار دولت مسئله معیشت یكی از مسائل محوری برای دولت بوده است. آغاز كار این دولت با مشكلاتی مواجه بود كه همه ملت ما شاهد آن مشكلات بودند. وضعیت كرونا و 700 خانواده كه روزانه داغدار می‌شدند و خداوند متعال تفضل كرد و به بركت خدمات كادر پزشكی و درمانی و اقدامات مردم، شرایط متفاوت شد و ما روزهایی را سپری می‌كنیم كه وضعیت تلفات در مورد كرونا به صفر رسیده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع كسری بودجه، تاكید كرد: این كسری بودجه حتماً می‌توانست چالش جدی برای دولت و برای كشور محسوب شود، لذا دولت با افزایش درآمد و بدون استقراض از بانك مركزی و چاپ پول تلاش كرد این مسئله را پشت سر بگذارد، آن‌هم با افزایش درآمد واقعی در كشور.

كاهش تورم از 60 درصد به 40 درصد

وی با بیان اینكه در این بخش شرایط كاملاً متفاوت شد به نحوی كه ما آن روز كه دولت را تحویل گرفتیم وضعیت تورمی قریب به 60 درصد بود، گفت: در ادامه وضعیت متفاوت شده و تورم 20 درصد كاهش پیدا كرد و به 40 درصد رسید.

رئیس جمهور با بیان اینكه در زمینه مهار تورم و گرانی‌ها تلاش جدی از سوی دولت صورت گرفته است، ادامه داد: با این حال دولت در ادامه با یكسری مشكلات جهانی و هم مشكلات منطقه‌ای نسبت به تورم مواجه شد، لكن در 6 ماهه اول دولت تا آخر سال 1400 تلاش شد تا شاهد كاهش تورم باشیم.

وی تاكید كرد: با توجه به الزام قانونی كه برای عادلانه كردن یارانه‌ها و حذف ارز 4200 تومانی داشتیم، در اردیبهشت ماه سال جاری مقداری مشكلات برای مردم ایجاد شد كه تلاش شد با پرداخت‌هایی كه دولت از قبیل 300 تا 400 هزار تومان داشت، وضعیت جبران شود.

رئیس‌جمهور تاكید كرد: همواره این تلاش مدنظر بوده تا با بخش‌هایی مختلفی كه در این زمینه فعال هستند، اعم از ستاد تنظیم بازار كاری كنیم كه بازار تنظیم شود و ما شاهد ثبات اقتصادی باشیم.

وی با اشاره به حذف فقر مطلق و كاهش فاصله طبقاتی در بین مردم و جامعه، گفت: اقلامی كه شاهد نوسانات آن هستیم، این وضعیت و شرایط حتماً شرایطی نیست كه نه برای مردم و نه برای دولت قابل قبول باشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هر كدام از عوامل مربوط به افزایش قیمت كالاها علل خود را دارد كه علت‌های آن برای ستاد تنظیم بازار و بخش‌های مختلف شناسایی شده و در حال پیگیری است.

وی با بیان اینكه برای برخی اقلام ثبات نسبی وجود دارد و برای سایر اقلام خیر، گفت: حتماً در اقلام دیگر هم تلاش دولت بر این اساس است كه به یك ثباتی دست پیدا كند.

برنامه دولت آن است آنچه در سفره مردم است با نوسان دلار دچار تغییر قیمت نشود

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه این وابستگی به دلار در برخی اقلام به چه نحوی از بین خواهد رفت، گفت: به عنوان مثال باید بگویم نهاده‌های دامی وارداتی و بخش كمی از آن در داخل تولید می‌شود.

وی با بیان اینكه اتصال اقلام به قیمت دلار اشكالی است كه در نظام اقتصادی ما رخ داده است، بیان كرد: در حال حاضر سیاست ما بر این اساس است كه آنچه در سفره مردم است، از یك ثبات برخوردار باشد كه به هیچ عنوان با تغییر قیمت دلار و تغییر شرایط اقتصادی این اقلام دچار نوسان نشود.

قیمت كالاها را روزانه دنبال می‌كنم

رئیسی با بیان اینكه قیمت كالاها را روزانه دنبال می‌كنم، گفت: وقتی قیمت یك كالایی افزایش می‌یابد قبل از مردم ما رنج می بریم، بدانید ما بی اطلاع نیستیم و آنچه باعث رنج شماست، بطور مضاعف موجب رنج ما می‌شود.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینكه بانك مركزی ارز نیمایی را مبنا قرار داده است، تاكید كرد: ارز نیمایی 28,500 تومان اعلام شده است كه علی القاعده این 28500 ملاك همه خواهد بود.

90 درصد اقلام وارداتی با ارز نیمایی است

وی با بیان اینكه در سال جاری 64 درصد افزایش واردات نسبت به سال گذشته با استفاده از همین ارز داشتیم، گفت: در حال حاضر بیش از 90 درصد فعالیت‌های تجاری كشور با همین ارز یعنی ارز نیمایی صورت می‌پذیرد.

وی با بیان اینكه اگر دولت بتواند با همین ارز نیمایی تمام فعالیت‌های اقتصادی خود را انجام دهد این مسئله به خودی خود ثبات جدی در بازار ارز ایجاد خواهد كرد، گفت: بر اساس این رویكرد برخی از اقلام می‌تواند ثبات داشته باشد. با تولیدكنندگان مذاكره شده به نحوی كه بتوانند هم واردات كالا و هم هزینه‌هایی كه در تولید وجود دارد را به ثباتی برسانند تا شاهد نوسانات در قیمت‌ها نباشیم.

رئیس جمهور افزود: بخشی از افزایش قیمت كالاها به علت قاچاق كالاها به خارج از كشور است. دلیل دیگر خودداری از عرضه توسط تولیدكنندگان به دلیل نوسانات قیمت ارز است.

قیمت بازار آزاد باید به بازار نیمایی برسد

رئیسی با بیان اینكه قیمت بازار آزاد باید به بازار نیمایی برسد، گفت: ارز همه صادركنندگان باید زیر نظر بانك مركزی باشد تا كنترل بانك مركزی بر منابع ارز ی افزایش یابد.

وی با بیان اینكه افزایش قیمت كالاها علل مختلفی دارد، ادامه داد: آنچه مورد نظر دولت است این است كه حتماً قیمت‌ها یك ثبات پیدا كنند تا مردم و بازار اطمینان پیدا كنند كه نوسان قیمت‌ها موجب اینگونه مشكلات در جامعه می‌شود.

وی تأكید كرد: آنچه در رابطه با قیمت برخی از كالاها در بازار عنوان شد، ناشی از بسیاری از عوامل است. یك بخشی از این مسئله مربوط به قاچاق برخی از كالاها است كه به كشورهای همجوار صورت می‌پذیرد. لذا وقتی قیمت‌ها را در آنجا نگاه كنیم این مسئله كاملاً مشخص است البته این مسئله پیگیری شده تا جلوی آن گرفته شود و با این حال این مسئله به صورت صد در صد نیست.

رئیس جمهور ادامه داد: متاسفانه در برخی از كشورهای همجوار برخی از اقلام و كالاهای ما وجود دارد و بخشی از افزایش قیمت‌ها مربوط به همین قاچاق است البته همه چیز مربوط به این موضوع نیست.

وی با بیان اینكه بخشی از افزایش قیمت كالاها مربوط به عدم عرضه آن كالاها است، تصریح كرد: وقتی كه قیمت دلار تغییر می‌كند، برخی هستند كه ممكن است به عنوان مثال دامدارانی كه می‌گویند نكند قیمت دلار فردا بالا رود لذا به جای اینكه دامشان را به كشتارگاه ببرند مقداری در این قضیه معطل می‌كنند تا شاید قیمت دلار بالاتر رود و دامشان را گران‌تر بفروشند.

رئیسی گفت: اگر زیرساخت كالابرگ ایجاد می‌شد، قانون مجلس اقدام خوبی بود، اما چون زیرساخت آن نبود و با توجه به وضعیت پیش آمده و انتظارات تورمی پیش آمده بود، اگر قانون حذف ارز 4200 اجرا نمی‌شد، آثار تورمی بسیاری داشت.

به دنبال ایجاد ثبات اقتصادی در كالاهای اساسی هستیم

وی افزود: در شرایط فعلی ما به دنبال ایجاد ثبات اقتصادی در اقلام مختلف از جمله سفره مردم و كالاهای اساسی هستیم.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص علل افزایش قیمت ارز گفت: افزایش قیمت دلار دلایل مختلفی دارد. همچنان‌كه اغتشاشات كسب و كار مردم و دانشگاه‌ها را دچار مشكل كرد، یك علامت بد و نااطمینانی به بازار داد كه حتماً در قیمت دلار تأثیر داشته است و این یكی از جهات مؤثر در افزایش قیمت دلار است.

وی افزود: انتظارات تورمی كه در قیمت دلار وجود دارد، حتماً در قیمت‌گذاری آن تأثیر دارد، ما ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینان داریم و هیچ نگرانی از این زمینه نداریم و فروش نفت داریم كه پول آن وصول می‌شود.

رئیسی گفت: گاهی اوقات چند درصد كم ارزی كه در بازار آزاد معامله می‌شود، بر بیش از 90 درصد كه در بازار نیمایی معامله می‌شود، سایه انداخته است، ما می‌خواهیم قیمت بازار آزاد را مدیریت كنیم تا به قیمت بازار نیمایی برسد.

وی افزود: علی‌رغم همه كنترل‌هایی كه وجود داشته در این چهل و چند سال اخیر، همواره بازار آزاد وجود داشته است، اما همه تولیدكنندگان موظفند كه منابع ارزی خود را از بانك مركزی تأمین كنند و با كنترل بانك مركزی، قیمت ارز بانك مركزی غالب می‌شود و قیمت‌های بازار آزاد كنار می‌روند.

رئیس‌جمهور تصریح كرد: از زمان شروع به كار دولت یك روز پرداخت حقوق كاركنان دولت و پرداخت یارانه‌ها عقب نیفتاده است.
وی افزود: رتبه‌بندی معلمان پس از 11 سال در این دولت انجام شد و تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری كه سال‌ها انجام نشده بود و رهبر معظم انقلاب نسبت به آن تذكر داده بودند، در این دولت انجام شد.

اغتشاشات یكی از عوامل گرانی دلار بود

رئیس جمهور اغتشاشات را یكی از عوامل گرانی‌ها دانست و بیان داشت: اغتشاشات هم كسب‌وكار مردم را دچار مشكل كرد و هم علامت نااطمینانی به بازار داد كه در بالا رفتن قیمت دلار تاثیر داشت. البته این موضوع یكی از عوامل گرانی دلار بود؛ نه تنها دلیلش.

ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینانی داریم

وی تاكید كرد: من به مردم اطمینان می‌دهم كه ما ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینانی داریم. فروش نفت و بازگشت پول آن ما را در وضعیت مناسبی قرار داده است.

رئیسی در ادامه گفت: كسری بودجه 480 هزار میلیارد تومانی سال گذشته از طریق درآمدهای نفتی پرداخت شد و امسال تلاش شد كه كسری بودجه نداشته باشیم.

رئیس جمهور تاكید كرد: امسال تعارض بین مصارف و منابع تا الان به وجود نیامده است.

وی افزود: بودجه‌ریزی ما اشكالاتی دارد كه رهبر انقلاب روز گذشته فرمودند كه باید تحولات در ساختار آن انجام شود ولی دولت در یك سال و چند ماه تلاش كرده است كسری بودجه نداشته باشد و مصارف بیش از منابع نباشد.

رشد اقتصادی به 4/4 درصد رسیده است

رئیس‌جمهور بیان كرد: به تعبیر رهبری در دهه 90 اقتصاد تعطیل شده بود و مشكلات اقتصادی وجود داشت. در شرایطی دولت را در دست گرفتیم كه رشد اقتصادی 0/4 درصد بود اما اكنون رشد اقتصادی به 4/4 درصد رسیده است.

آمار بیكاری كاهش یافته است

وی افزود: همچنین از زمان شروع به كار دولت آمار بیكاری كاهش یافته است. به طور قطع ما به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم ولی ریل‌گذاری برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و رشد اقتصادی انجام شده است.

رئیسی گفت: هدف‌گذاری دولت برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصد است. علی‌رغم تحریم‌ها و تهدیدها ظرفیت رشد اقتصادی در كشور ما وجود دارد.

وی افزود: اگر دولت با همه وجود به بیانات رهبر انقلاب پایبند باشد، رشد اقتصادی 8 درصد برای ما امكان‌پذیر خواهد بود، ما از آنچه كه برای ایجاد یك میلیون شغل وعده داده‌ایم عقب نیستیم.

رئیسی گفت: می‌خواهیم دولت صادق‌الوعد باشیم و آنچه كه به مردم وعده دادیم را عمل كنیم.

وی افزود: آشوب و تحریم دو روی یك سكه است. دلیل آشوب‌های اخیر این است كه دشمن دید تحریم‌هایش با تلاش دولت و ایستادگی مردم خنثی شده است. بنابراین طبیعی است كه توطئه كند. بیانات رهبر معظم انقلاب در روز گذشته بسیار مهم است و ما خود را موظف به اجرای آن می‌دانیم.

قریب 4 درصد رشد سرمایه ثابت داریم

رئیس‌جمهور تصریح كرد: رشد سرمایه ثابت ما 3.9 درصد را نشان می‌دهد، یعنی ما قریب 4 درصد رشد سرمایه ثابت داریم، بنابراین باید به مردم عزیز كشور بگوییم كه علیرغم همه تهدیدها و تحریم‌ها رشد سرمایه ثابت قریب به 4 درصد داریم؛ رشد اقتصادی بیش از 3 درصد داریم؛ رشد تولید بیش از 6 درصد و رشد ابزار تولید بیش از پنج درصد داریم. یعنی در همه شاخص‌هایی كه نگاه كنیم این روند مثبت وجود دارد.

وی با اشاره به اینكه بیكاری یكی از معضلات كشور است، از بهبود این شاخص خبر داد و عنوان كرد: چند روز پیش این آمار توسط مسئولان اعلام شد؛ روزی كه ما دولت را تحویل گرفتیم آمار بیكار 8.9 درصد بود. امروز این شاخص 8.2 درصد است؛ یعنی 0.7 درصد كاهش پیدا كرده است.

رئیسی تاكید كرد: یازده استان كشور، درصد بیكاری آنها كاهش شده است. اینها نشانه‌های خوبی است. البته نمی‌گویم به آن رشد اقتصادی مطلوب كه مقام معظم رهبری فرمودند و در برنامه هفتم توسعه نیز هدف‌گذاری شده رسیده‌ایم؛ اما مشخص است ریل‌گذاری صورت گرفته و این ریل‌گذاری در خنثی كردن تحریم‌ها جواب می‌دهد.

رئیس‌جمهور اظهار كرد: این روند به معنای آن است كه ما هدف‌گذاری درستی كرده‌ایم. آمار رشد اقتصادی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد راه درستی در پیش گرفته شده است. هدف‌گیری ما بنا بر سیاست برنامه هفتم توسعه رشد اقتصادی 8 درصدی است و این موضوع در بودجه سال 1402 نیز مورد توجه بود.

وی بیان كرد: بنابراین تمام برنامه‌های دولت در جهت تحقق رشد اقتصادی هدف‌گذاری شده است. تراز كشاورزی و معدن در كشور پیش از این منفی بود اما امروز به صورت مثبت در آمده است و این حركت در بخش‌های مختلفی وجود دارد.

رئیسی با اشاره به اینكه رشد اقتصادی موضوعی بود كه رهبری به حق به آن تاكید كردند، یادآور شد: علیرغم همه تهدیدها، تحریم‌ها و همه تنگناهایی كه دشمن می‌خواهد برای ما ایجاد كند، زمینه و ظرفیت لازم برای تحقق رشد اقتصادی در كشور وجود دارد.

رشد تولید اتفاق بیفتد همه كشور از آن استفاده می‌كنند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه نتیجه فروش نفت كی و كجا در سفره مردم و معیشت جامعه دیده خواهد شد؟ اظهار كرد: ارز حاصل از فروش نفت به كالای اساسی، هزینه‌های كشور و هزینه‌های رشد تولید تبدیل می‌شود. وقتی رشد تولید اتفاق بیفتد همه كشور از آن استفاده می‌كنند.

رئیسی با تاكید بر اینكه دولت وظیفه جمهور یعنی 85 میلیون جمعیت را بر عهده دارد، بیان كرد: دولت موظف به خدمت به همه مردم است نه آنكه فقط به حدود چهار میلیون خدمت‌رسانی كند. ما معتقد هستیم كه وضع معیشت كاركنان باید خوب باشد و حتماً كاركنان در حوزه‌های مختلف درست می‌گویند كه مشكلات معیشتی دارند؛ اما آن اقدامی مورد تاكید و توجه ما قرار دارد كه اثر و نتیجه آن در سفره همه مردم دیده شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینكه امسال سال تولید است، تصریح كرد: اقداماتی كه درباره افزایش تولید در كشور صورت بگیرد و هرچه به سمت رونق تولید پیش برویم به نفع همه كشور است. یعنی اگر بتوانیم خط تولید را در یك كارخانه از یكی به سه یا چهار خط تولید افزایش دهیم، ایجاد اشتغال و افزایش تولید در آن كارخانه به نفع همه كشور است.

همكاری‌های تجاری با كشورهای منطقه افزایش پیدا كرده است

وی با تاكید بر اینكه افزایش تجارت و صادرات غیرنفتی به نفع همه كشور است، بیان كرد: امروز ما افزایش تجارت داریم، سهم ما در تجارت منطقه قبلاً به این میزان نبوده است. همكاری‌های تجاری با برخی كشورهای منطقه چهار تا پنج برابر افزایش پیدا كرده است.

رئیسی با اشاره به رشد 40 تا 50 درصدی فعالیت‌های تجاری، اظهار كرد: تراز تجاری ما منفی بوده اما امروز این شاخص مثبت شده است؛ این مسائل به نفع همه كشور است. یعنی اقداماتی كه درباره فروش نفت، رونق تولید، رونق تجارت، افزایش شركت‌های دانش‌بنیان و افزایش اشتغال صورت بگیرد به نفع همه مردم است.

رئیس‌جمهور تاكید كرد: كسانی كه پای گیرنده نشسته‌اند و می‌گویند سهم من از رونق اقتصادی چیست؛ سوال درستی می‌پرسد. اقدامات دولت باید در جهتی باشد كه رونق اقتصادی و تولید در كشور در سفره همه مردم دیده شود. این حرف متین و درست است.

3 هزار واحد تولیدی مجدداً فعال شده است

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره نتایج دور اول سفرهای استانی و اجرای مصوبات آن، بیان كرد: مسئله واحدهای تولید موضوع بسیار مهمی است؛ متاسفانه برخی از آنها تعطیل یا نیمه تعطیل شده‌اند. این موضوع همه را رنج می‌داد. این موضوع را دنبال كردیم و بیش از 3 هزار واحد تولیدی كه تعطیل یا نیمه تعطیل بود مجدداً فعال شده است.

رئیسی متذكر شد: البته این دستاورد با همكاری بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه قضائی و نهادهای انقلاب اسلامی و از همه مهم‌تر با كمك خود مردم محقق شده است. این موضوع كماكان در دستوركار قرار دارد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در تمام استان‌ها و همچنین در مركز مجموعه‌ای زیر نظر معاون اول رئیس‌جمهور برای احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل فعال شده است كه این مسیر را پر شتاب دنبال می‌كند. این پیگیری در اشتغال، افزایش تولید و افزایش صادرات نقش بسیار مهمی دارد كه شاهد آثار آن بوده‌ایم.

وی تصریح كرد: البته در برخی موارد با فسادهایی مواجه شده‌ایم؛ اما همان طور كه به مردم درباره مبارزه با فساد تعهد داده بودم تاكید می‌كنم، شرط همكاری با بنده داشتن روحیه ضد فساد و فساد ستیزی است.

فساد هیچ جایی از دولت تحمل نخواهد شد

رئیسی تاكید كرد: فساد هیچ جایی از دولت تحمل نخواهد شد، مدیریت در دولت اینگونه ارزیابی می‌شود كه فرد چقدر روحیه ضد فساد دارد؛ چراكه فساد دستگاه‌ها را دچار توقف می‌كند.

رئیس‌جمهور عنوان كرد: دور اول سفرها برای آن بود كه مسائل، پروژه‌های نیمه‌تمام و مشكلات استان‌ها را بشناسیم و برخی مصوبات ضروری را داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال كه چند درصد از مصوبات اجرایی شده است؟ گفت: این آمار درباره استان‌های مختلف، متفاوت است. برای مثال در دور دوم سفرها كه به استان خراسان جنوبی و یزد سفر كردیم، بخش قابل توجهی از مصوبات اجرایی شده بود.

رئیسی ضمن تشكر از استقبال باشكوه و محبت مردم یزد و خراسان جنوبی، بیان كرد: در دور اول سفرها به علت شرایط كرونایی دیدارهای مردمی مقدور نبود اما در دور دوم سفرها این دیدارهای مردمی نیز محقق شده است.

رئیس‌جمهور عنوان كرد: شرط سفر دور دوم آن است كه حداقل بخش قابل توجهی از مصوبات دور اول اجرایی شده باشد تا بتوانیم در دور دوم مصوبات جدیدی داشته باشیم.

محور اصلی دور دوم سفرهای استانی رشد و توسعه است

وی در پاسخ به این سوال كه رویكرد اصلی در دور دوم سفرهای استانی چه خواهد بود؟ بیان كرد: پروژه‌ها و كارهای مهمی كه در استان برای رشد اقتصادی و توسعه نقش‌آفرین باشد، محور اصلی دور دوم سفرهای استانی خواهد بود. یعنی علاوه بر اجرای مصوبات دور اول سفرهای استانی، كارهای مهم و كلانی كه در جهت رشد و توسعه استان باشد در دستور كار قرار دارد.

رئیسی در رابطه با بحث مسكن به عنوان موضوع هدف گذاری شده در سفرهای استانی و ابهامات پیرامون آن و اینكه در نهایت دولت مسكن را می‌سازد یا نه؟ گفت: صحبتی از سوی ما و صحبتی از سوی آقای بذرپاش گفته شد در حالی كه این صحبت‌ها با هم منافاتی ندارند. دولت در ساخت مسكن نقش مباشر و تسهیل گر دارد. ما در یك جا زمین و تسهیلات می‌دهیم و در یك جا یا زمین می‌دهیم یا تسهیلات كه به صورت تعاونی مسكن ساخته می‌شود. بخشی هم خود مالكین هستند كه خودشان مساكن را می‌سازند.

وی افزود: مسكن‌هایی كه در شهرهای مختلف ساخته می‌شود گاهاً مربوط به ده سال قبل هستند و یكی از كارهای دولت به اتمام رساندن و سامان دادن به طرح‌های نیمه تمام است. اینها در حال واگذاری و تكمیل هستند. پس اینكه گفته می‌شود نیاز كشور است كه در هر سال یك میلیون مسكن تولید شود و در قانون هم دولت مكلف به ساخت یك میلیون مسكن در سال شده است بیانگر آن است كه وعده دولت به قوت خود باقی است و ما با كمك مردم و تعاونی‌ها وعده ساخت یك میلیون مسكن را چه به عنوان مباشر یا تسهیل گر دنبال خواهیم كرد.

رئیس جمهور با گرامیداشت یاد رستم قاسمی بیان كرد: برای مثال به ساخت مسكن در بافت‌های فرسوده اقدام كردیم و معطل نمانده است. ما فكر می‌كنیم با امكانات و تسهیلات موجود در كشور و با كمك مردم و مسكن سازان این امر شدنی است و وعده آن عملی خواهد شد.

اینترنت محیط زیست مردم است، باید دسترسی‌ها خوب باشد

رئیسی در رابطه با گله مندی مردم از كاهش سرعت اینترنت و محدودیت دسترسی به سكوهایی كه معاش برخی از مردم از دسترسی به این سكوها بوده است و عدم تطابق آن با وعده انتخاباتی مربوط به اینترنت تاكید كرد: وعده ما در مورد اینترنت واقعی است و آنهایی كه علم و كسب و كارشان و ارتباطاتشان در این بستر تعیین می‌شود مورد توجه هستند. به عبارتی اینترنت محیط زیست مردم است باید دسترسی‌ها خوب باشد واخلالی در آن وجود نداشته باشد و مردم بتوانند راحت ارتباطات را شكل دهند. اخلال در این امر موجب گله ما هم هست همانطور كه گله مردم است.

وی افزود: كاری كه در فیبر نوری و گسترش شبكه ارتباطات انجام شده كار بسیاری خوبی است. اما در مورد سكوها و پلتفرم‌های خارجی كه با محدودیت مواجه شدند نكته این است كه محدودیت‌ها بعد از اغتشاشات صورت گرفت. كدام كشورها اجازه می‌دهند یك پلتفرم بستر اغتشاشات باشد؟ تا قبل از اغتشاشات محدودیت نبود.

رئیس جمهور خاطرنشان كرد: در هتل حاضر وزارت ارتباطات مامور امورات مربوط به اینترنت است اما تصمیم گیری در مورد اینترنت در مورد سكوها فرا قوه‌ای است و نظر این است كه اگر این سكوها همچنان پلتفرم ناامنی باشند امكان فعالیت ندارند. دفتر و مجموعه پلتفرم‌ها باید پاسخگو باشند و فعالیتشان در این شرایط بدون مشكل است. فعالیت آنها نباید نا امنی ایجاد كنند. دبیرخانه شورای امنیت ملی تاكید داشتند هر سكوی خارجی كه بخواهد در ایران فعال باشد باید پاسخگوی رفتار خود باشد و تا زمانی كه پاسخگو نباشند مشكل ایجاد می‌شود.

اینترنت نباید به هیچ وجه با اخلال مواجه شود

رئیسی اضافه كرد: با توجه به اغتشاشات، تلاش وزارت ارتباطات فعال شدن پلتفرم‌های داخلی بود تا مردم در كسب و كار با مشكل مواجه نشوند. اعتقاد من این است كه اینترنت نباید به هیچ وجه با اخلال مواجه شود. مردم باید بتوانند از فضای علمی و هنری استفاده كنند.

رئیس جمهور در رابطه با تدابیر دولت برای كنترل اغتشاشات، گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب كردیم كه كانون‌های گفتگو داشته باشیم تا صدای اعتراض مردم و سخن همه شنیده شود. همواره در دانشگاه‌های مختلف و اجتماعات و میان بازاریان و دانش آموزان تاكید بر نشست نخبگانی داشتم. فعال كردن اتاق‌های گفتگو نیز روش دیگر است تا در دانشگاه‌ها و تمام كشور فعال شود و بخش مربوط به دانشگاه به دانشگاهیان واگذار شده و بخش مربوط به تمام كشور به وزارت كشور سپرده شده است.

نگاه دولت به حجاب فرهنگی و اجتماعی است

وی در رابطه با موضوع حجاب به عنوان دلیل اغتشاشات و اینكه هنوز در مورد این قانون چالش وجود دارد، گفت: حجاب ضرورت دین است و كسی تردید ندارد و از سوی دیگر قانون است و زنان و دختران ما در كشور پایبند به حجاب و قانون هستند. كسانی هم ضعف حجاب دارند كه راهكار آنها فرهنگی است نه سیاسی و امنیتی.

رئیسی تصریح كرد: دستگاه‌های اجتماعی و فرهنگی در زمینه حجاب مسئولیت دارند. اعتقاد داریم خانم‌ها خودشان پایبند به این موضوع هستند و تاكید مقام معظم رهبری این بود كه آنها كه ضعف حجاب داشتند هم در دهان دشمنان زدند و گفتند پایبند انقلاب و نظام هستند. همه باید به موضوع حجاب توجه كنند و توجه به قانون و قانونمداری اهمیت دارد. حجاب می‌تواند امنیت و آسایش را به همراه داشته باشد. مردم باید به قانون توجه داشته باشند.

رئیس جمهور در رابطه با اینكه نگاه دولت به حجاب امنیتی و سیاسی است یا اجتماعی گفت: نگاه دولت به حجاب فرهنگی و اجتماعی است و بخش‌های فرهنگی و اجتماعی باید در این زمینه فعال‌تر شوند.

رئیسی در پاسخ به سؤالی در رابطه با اینكه آیا قرارگاه مربوطه موضوع حجاب، كه در وزارت كشور است به وزارت ارشاد تحویل داده می‌شود، خاطرنشان ساخت: به موجب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی كه در سال 1384 صورت گرفته است، این قرارگاه در وزارت كشور ایجاد شده است. در عین حال چون نگاه فرهنگی و اجتماعی در مسئله حجاب و عفاف مقدم است، لازم بود وزارت فرهنگ و ارشاد یا دیگر حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی در این رابطه فعال شوند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی در خصوص حوزه بهداشت، سلامت و درمان و گله‌مندی برخی از مردم از هزینه‌های بخش سلامت و درمان اظهار داشت: ما به دنبال كاهش هزینه‌های مردم هستیم. در حوزه سلامت ساز و كار فعال كردن پزشك خانواده و نظام ارجاع را تا به بستری شدن بیمار منتهی شود پیگیری می‌كنیم.

می‌خواهیم رفاه اجتماعی چند لایه را در كشور فعال كنیم

رئیسی خاطر نشان ساخت: به دنبال آن هستیم تا هزینه بستری كردن را از روی دوش بیمار و خانواده‌اش برداریم. معنای این سخن آن است كه بیمه‌های تكمیلی را كاملاً فراگیر كنیم. رفاه اجتماعی چند لایه را در كشور فعال كنیم. زیرا وقتی بیمه اجتماعی فعال شد طبیعتاً ما شاهد آن خواهیم بود در هر نقطه و منطقه از كشور كه كسی سر و كارش به بیمارستان بیفتد، دیگر نگران هزینه‌های درمان نباشد.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی دولت در این خصوص آغاز شده است. این به معنای آن نیست كه این برنامه‌ریزی بعداً انجام می‌شود زیرا قرار من با مردم این است كه از فعل ماضی استفاده كنم، به عنوان كاری كه انجام شده است.

رییس‌جمهور اذعان داشت: كار بخش سلامت از شهرهای كوچك آغاز شده و ان‌شاالله با وعده وزیر بهداشت و جلساتی كه داشتیم تا ماه‌های اردیبهشت و خرداد سال 1402 به مراكز استان‌ها و از جمله تهران خواهد رسید و قابل اقدام و اجرا است.

نظام ارجاع، بستری كردن افراد را به صورت رایگان خواهد كرد

وی افزود: فعال كردن پزشك خانواده و نظام ارجاع، بستری كردن افراد را به صورت رایگان خواهد كرد و از هزینه خانواده‌ها به میزان بسیاری كاسته خواهد شد. در واقع این كار كاملاً عملیاتی و اجرایی است. ضمن آنكه باید اعلام كنم مسئله دارو و نیز هزینه‌های بیمارستان و خدمات بهداشتی از مسائل اولویت‌دار دولت است. دولت در تلاش شبانه روزی است كه این مسئله انجام شود.

رئیسی ضمن تشكر از مردم و همكاری آنها با دولت اظهار داشت: مردم‌مان یقین بدانند وظیفه دولت است تا به نمایندگی از شما مردم پی‌گیر اجرای كارها باشد و چنانچه روزی هم در مسئله‌ای نتوانستیم وظیفه مان را انجام دهیم، حتماً از همین تریبون و جایگاه با مردم صحبت خواهم كرد و دلایل عدم انجام وعده را صادقانه توضیح خواهم داد.

دولت از نقدهای منصفانه استقبال می‌كند

رییس‌جمهور درصحبت‌های پایانی بیان كرد: در خصوص بزرگان، صاحب نظران و كسانی كه قلم می‌زنند و نسبت به عملكرد دولت نقد می‌كنند باید بگویم كه من از نقدها استقبال می‌كنم. اما از آنها می‌خواهم كه شرایط و اوضاع را ببینند و همراه با انصاف دولت را نقد كنند. من به همه كسانی كه نقد دولت را از جایگاه و سلیقه‌ای نقد می‌كنند، خورده نمی‌گیرم اما از آنها می‌خواهم به همه زوایا دقت كنند. دولت از نقدهای منصفانه استقبال می‌كند و آن را برای خود یك نعمت تلقی می‌كند.

دسترسی سریع