در خانه عنكبوت چه می گذرد؟/ نتانیاهو در دو راهی جنگ داخلی و سقوط

به دنبال افزایش اعتراضات «میكی زهار»، وزیر فرهنگ رژیم صهیونیستی در توئیتی نوشت: اصلاح نظام قضایی ضروری است، اما وقتی خانه می‌سوزد، نپرسید حق با كیست، بلكه آب بریزید و ساكنان آن را نجات دهید.

1402/01/08
|
09:11

مهر نوشت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، با دو انتخاب تلخ مواجه است: یا اصلاحات قضایی را ادامه دهد یا موقتاً آن را متوقف كند، اما هر دوی این گزینه‌ها عواقب خود را دارد.

سحرگاه امروز دوشنبه، رسانه‌های صهیونیستی گفتند كه نتانیاهو تمایل دارد اصلاح قوانین قضائی را متوقف كند اما در عین حال می‌خواهد از سقوط دولتش جلوگیری كند.

نتانیاهو از حمایت رهبران برجسته حزب راست‌گرای لیكود و حزب راست‌گرای شاس در دولت خود برخوردار شد تا قوانینی را كه بیش از 12 هفته باعث واكنش‌های خشمگین اسرائیلی‌ها شده است را متوقف كند.

اگرچه نتانیاهو و رهبر حزب «شاس» از اصلاحات مدنظر قضائی خود عقب نشینی كرده‌اند؛ اما وزیران به اصطلاح دادگستری و امنیت ملی كابینه مخالفت كرده‌اند.

از سوی دیگر، شماری از مقامات حزب لیكود خواستار استعفای وزیر دادگستری شدند؛ زیرا معتقدند اصرار وی و همفكرانش در كابینه این رژیم را به جنگ داخلی سوق می‌دهد.

وزیر اقتصاد كابینه نتانیاهو نیز با مخالفت از توقف اصلاحات قضائی بر ادامه اصلاحات علی رغم گسترش درگیری و چنددستگی در كابینه و فلسطین اشغالی تاكید كرد.

پس از تصمیم نتانیاهو برای بركناری یوآو گالانت وزیر جنگ از سمت خود پس از درخواست وی برای تعلیق اصلاحات قضائی، خشم خیابان‌های رژیم صهیونیستی افزایش یافت.

عصر دیروز یكشنبه و سپیده دم امروز، صدها هزار اسرائیلی برای تظاهرات علیه نتانیاهو به خیابان‌ها آمدند.

مواضع رهبران صهیونیستی

روزنامه صهیونیستی هاآرتص سحرگاه امروز (دوشنبه) نوشت: «بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در پی موج سراسری اعتراض‌ها كه پس از بركناری یوآو گالانت، وزیر جنگ صورت گرفت، در حال مذاكره درباره توقف اصلاحات قضائی است».

هاآرتص با بیان اینكه حزب راست شاس از توقف اصلاحات قضائی حمایت می‌كند، افزود: حزب راست مذهبی «یهودوت هتوراه» حمایت خود را از نتانیاهو و تصمیمات او اعلام كرده است.

این روزنامه افزود: «انتظار می‌رود كه رهبران احزاب ائتلاف (حاكم) صبح امروز دوشنبه برای بررسی این موضوع دیدار كنند».

نیر بركات، وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی، در توئیتر خود نوشت: «موجودیت اسرائیل مهم‌تر از همه است، من از نخست وزیر در تصمیم برای توقف اصلاحات قضائی و بررسی مجدد آن، حمایت خواهم كرد. اصلاحات لازم است و ما آن را انجام خواهیم داد، اما نه به قیمت جنگ بین برادران».

«میكی زهار»، وزیر فرهنگ و جوانان رژیم صهیونیستی نیز در توییتی نوشت: «اصلاح نظام قضائی ضروری و حیاتی است، اما وقتی خانه می‌سوزد، نپرسید حق با كیست، بلكه آب بریزید و ساكنان آن را نجات دهید».

زهار افزود: «اگر نخست وزیر تصمیم بگیرد كه قانون را متوقف كند تا از شكاف ایجاد شده جلوگیری نماید، ما باید از موضع او حمایت كنیم».

روزنامه هاآرتص نوشت كه سایر سیاستمداران از جمله وزرای آموزش و پرورش و امور استراتژیك نیز موضع مشابهی را ابراز كردند.

نقشه جدید

«آمیخای شكالی»، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی نیز در توییتی نوشت: «شما باید صراحتاً بپذیرید كه مسیر را از دست داده‌ایم».

وی افزود: «پیشنهاد می‌كنم به پیشنهاد بنی گانتز (برای گفت‌وگو) كه به نظر می‌رسد دارای حسن نیت است، پاسخ دهیم و نقشه راه جدیدی برای ازسرگیری روند قانون‌گذاری ترسیم و آن را به مردم ارائه كنیم».

با این حال، اخبار كانال 12 رژیم صهیونیستی نشان داد كه نتانیاهو امیدوار است «یاریو لوین»، رئیس پارلمان رژیم صهیونیستی از موضع خود عقب نشینی كند، اما در عین حال در دولت باقی بماند.

فشارها بر نتانیاهو برای توقف قوانینی كه قدرت قوه قضائیه، به ویژه دادگاه عالی اسرائیل را محدود می‌كند، در حال افزایش است.

رسانه‌های صهیونیستی اعلام كردند كه آرنون بن دیوید، رئیس اتحادیه كارگران هیستادروت، پس از بركناری نتانیاهو از سمت نخست وزیری، كنفرانس مطبوعاتی برگزار خواهد كرد.

روزنامه هاآرتص عصر یكشنبه نوشت: «بن دیوید - كه در اعتراض به كودتای ضدقضائی در مركز تل آویو دیده شد - انتظار می‌رود روز دوشنبه فراخوان اعتصاب عمومی را بدهد».

اعتصاب دانشگاه‌ها

به نوشته همین روزنامه، روز گذشته دانشگاه‌های رژیم صهیونیستی در اعتراض به كودتای قضائی دولت نتانیاهو، از اعتصاب نامحدود شامل توقف كلیه كلاس‌ها و انجام تحقیقات خبر دادند.

این روزنامه افزود: این تصمیم پس از جلسه معاونان همه مؤسسات تحقیقاتی آموزش عالی در «اسرائیل» گرفته شد و همه دانشگاه‌ها به جز دانشگاه آریل واقع در كرانه باختری كه هنوز تصمیم خود را اعلام نكرده است به اعتصاب خواهند پیوست.

[در خانه عنكبوت چه می گذرد؟/ نتانیاهو در دو راهی جنگ داخلی و سقوط]

روزنامه یدیعوت آحارونوت امروز دوشنبه به نقل از مقامات ارشد دولتی نوشت كه فرصت بزرگی برای به تأخیر انداختن این قانون وجود دارد.

تصمیمات سخت

نتانیاهو می‌خواهد اعتراضات علیه دولتش متوقف شود، اعتراضاتی كه ممكن است او را مجبور به اتخاذ تصمیم‌های سخت در چند ساعت و روزهای آینده كند. وی اگر اصلاحات قضائی را متوقف سازد، در برابر اعتراضات بی سابقه «اسرائیلی ها» كه مخالفان وی آن را رهبری می‌كنند، تسلیم می‌شود و در صورت ادامه قانون اصلاحات قضائی، ممكن است او را عاملی معرفی كنند كه انشعاب بی سابقه در میان «اسرائیلی ها» ایجاد كرده است.

نزدیك به 12 هفته است كه روزانه ده‌ها هزار اسرائیلی علیه طرح اصلاحات قضائی كه دولت نتانیاهو قصد اجرای آن را دارد تظاهرات می‌كنند.

این طرح شامل اصلاحاتی است كه اختیارات دیوان عالی (بالاترین مقام قضائی) را محدود می‌كند و به دولت كنترل انتصاب قضات را می‌دهد.

پایان پیام/ت

دسترسی سریع