هشدار كارشناسان صهیونیست درباره فرسایش توافق‌های عادی‌سازی/ اسرائیل در حال "غرق‌شدن" است

در سایه تشدید بحران و درگیری‌های داخلی رژیم صهیونیستی، بسیاری درباره فرسایش و تضعیف توافق‌های عادی‌سازی با كشورهای عربی هشدار داده معتقدند ادامه این روند ممكن است حتی منجر به لغو معهدات مذكور شود.

1402/01/08
|
09:37

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در شرایطی كه با روی كار آمدن كابینه راست‌افراطی رژیم صهیونیستی به‌ریاست بنیامین نتانیاهو از چند ماه گذشته، عرصه داخلی فلسطین اشغالی در متشنج‌ترین و پیچیده‌ترین وضعیت خود طی چند سال گذشته قرار گرفته است و صهیونیست‌ها شاهد اختلافات بی‌سابقه میان مقامات سیاسی و نظامی هستند، محافل و كارشناسان اسرائیلی سناریوهای خطرناكی برای این رژیم در سطوح مختلف ترسیم می‌كنند.

فرسایش پروژه عادی‌سازی اسرائیل با اعراب

اقدامی كه روز گذشته نتانیاهو در بركناری «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به‌دلیل انتقاد وی از طرح كابینه جدید برای تغییر در ساختار قضائی اسرائیل انجام داد موجب شده است هشدارها درباره قرار گرفتن اسرائیل در مسیر نابودی و تجزیه بیشتر شود.

در این زمینه بسیاری از طرف‌های اسرائیلی درباره وارد شدن ضربه بزرگ به موقعیت این رژیم در منطقه هشدار داده ابراز نگرانی شدید و تأكید كردند كه این روند می‌تواند پروژه عادی‌سازی با كشورهای عربی را نیز تحت تأثیر قرار دهد؛ چرا كه فضای متشنج و اختلافات داخلی در جامعه اسرائیلی بر سرمایه‌گذاری كشورهای عربی در اسرائیل (فلسطین اشغالی) تأثیر منفی می‌گذارد، همچنین در این شرایط اسرائیلی‌ها با چشم باز درحال تماشای فروپاشی اقتصاد خود و انتقال سرمایه‌ها به بانك‌های خارجی هستند.

شب گذشته یك منبع ارشد امنیتی و سیاسی در تل‌آویو فاش كرد كه امارات یك پیام هشدار جدی برای اسرائیل ارسال و تأكید كرده كه با ادامه شهرك‌سازی‌های این رژیم در اراضی فلسطین مخالف است.

به گزارش تلویزیون رژیم صهیونیستی، سران سرویس‌های امنیتی اسرائیل و در رأس آنها فرماندهی ارتش به نتانیاهو هشدار دادند كه طبق ارزیابی‌های آنها پروژه عادی‌سازی با كشورهای عربی روز به روز درحال فرسایش است و كابینه باید برای مقابله با این خطر اقدامی انجام دهد.

اسرائیل در مسیر غرق‌شدن

در همین چارچوب «اوویر وینتر» كارشناس اسرائیلی در امور عربی و یكی از پژوهشگران برجسته در مركز مطالعات امنیت داخلی این رژیم وابسته به دانشگاه تل‌آویو اعلام كرد، اعراب در دهه‌های گذشته پیش‌بینی كرده بودند كه اسرائیل در مسیر غرق شدن حركت می‌كند و امروز با توجه به شكست اسرائیل در بازسازی بافت داخلی خود به‌دلیل شكاف‌های سیاسی و اجتماعی، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد كه این اتفاق (غرق شدن اسرائیل) در آینده رخ خواهد داد و بنابراین نباید خطراتی كه دشمنان اسرائیل برای آن بیان كرده‌اند، نادیده بگیریم.

وی در مقاله‌ای كه در وب‌سایت «زمان اسرائیل» منتشر شد اعلام كرد، روابط اسرائیل با دوستان سازشكار خود در منطقه به‌ویژه اعراب شاهد ظهور نشانه‌های هشدارآمیز درباره عقب‌گرد این روابط است؛ آن هم درحالی كه بنیامین نتانیاهو به قدرت اسرائیل برای گسترش توافق‌های عادی‌سازی افتخار می‌كرد، اما اكنون تحركات كابینه نتانیاهو موجب شده است دو منبع اصلی قدرت اسرائیل در منطقه در معرض تهدید قرار بگیرد؛ اول، حضور تل‌آویو در منطقه به‌عنوان راه نفوذ كشورهای عربی به آمریكا و غرب و دوم فرصت‌های همكاری اقتصادی با كشورهای عربی كه موجب رونق اقتصاد اسرائیل می‌شود.

این خاورشناس صهیونیست افزود، عادی‌سازی روابط با كشورهای عربی برای اسرائیل یك اصل راهبردی بود كه این كشورها را برای سازش با تل‌آویو تشویق می‌كرد. اما اكنون در سایه تحولات اخیر منطقه و نیز درگیری اسرائیل در بحران داخلی خود و پیامدهای آن در آینده، روابط با اعراب به‌شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

خطر نابودی اقتصاد رژیم صهیونیستی

این تحلیلگر اسرائیلی تصریح كرد، كشورهای سازشكار عربی نگرانند كه بحران داخلی اسرائیل بر اقتصاد آنها به‌ویژه در بخش فناوری پیشرفته تأثیر منفی بگذارد، این مسئله موجب كاهش شدید سرمایه‌گذاری‌ها در اسرائیل (فلسطین اشغالی) و از بین رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران خواهد شد. شرایط اقتصادی و سیاسی كنونی اسرائیل فضای تجاری آن را برای سرمایه‌گذاران خارجی تاریك می‌كند و موجب می‌شود این فضا برای مشتریان خارجی از جمله كشورهای عربی جذابیتی نداشته باشد.

وی ادامه داد، بنابراین سرمایه‌گذاری‌های خارجی به‌مرور در اسرائیل (فلسطین اشغالی) كاهش خواهد یافت و این یعنی توافق‌های عادی‌سازی نیز در معرض خطر قرار می‌گیرد و حتی ممكن است این توافق‌ها لغو گردند؛ مسئله‌ای كه آسیب جدی به موقعیت اسرائیل میان كشورهای عربی و به‌طور كلی جهان وارد خواهد كرد.

معاریو: اسرائیل در حال سوختن

نشریه معاریو نیز در سرمقاله‌ای با عنوان «اسرائیل در حال سوختن» نوشت جهان عرب، اعتراضات و طوفان سیاسی در اسرائیل را جشن می‌گیرد.

هشدار امارات به نتانیاهو

از سوی دیگر «خلدون مبارك» فرستاده امارات متحده عربی كه هفته گذشته به اراضی اشغالی سفر كرد در دیدار با نخست‌وزیر و رئیس رژیم صهیونیستی نگرانی خود را درباره رفتار این رژیم با فلسطینیان ابراز كرده هشدار داد كه لغزش اسرائیلی‌ها در ماه مبارك رمضان علیه فلسطینیان ممكن است به تضعیف توافق عادی‌سازی با ابوظبی منجر شود. این مسئول ارشد اماراتی به نتانیاهو هشدار داد كه رفتارهای كابینه اسرائیل موجب ایجاد تنش در روابط میان دو طرف خواهد شد.

شبكه كان رژیم صهیونیستی گزارش داد كه «محمد بن زاید آل‌نهیان»، خلدون مبارك مشاور ارشد خود را برای انتقال پیام خود به كابینه نتانیاهو به اسرائیل (فلسطین اشغالی) فرستاده بود و این پیام درباره رفتار اسرائیل با فلسطینیان بود. خلدون در این سفر علناً به نتانیاهو گفت: این رفتارهای كابینه اسرائیل هرگونه پیشرفت احتمالی در روابط با امارات و سایر كشورهای عربی را به خطر می‌اندازد. برخی از سیاستمداران اسرائیلی از خشونت حمایت می‌كنند و این با ماهیت توافق‌های عادی‌سازی تعارض دارد و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد.

به گزارش رسانه‌های عبری، قرار بود نتانیاهو ژانویه گذشته اولین سفر رسمی خود را به ابوظبی انجام دهد اما بعد از اقدامات افراطی كابینه وی و یورش ایتمار بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی و هتك‌حرمت این مكان مقدس، بن‌زاید این سفر را لغو كرد.
شبكه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد كه از آن زمان تاكنون نتانیاهو دیگر به امارات دعوت نشده و او به وزرای كابینه خود گفته است تا زمانی كه وی سفر رسمی به ابوظبی نداشته باشد، هیچ یك از آنها نمی‌توانند به امارات سفر كنند.

اكنون جامعه اسرائیلی با چندپارچگی مواجه شده است و حتی مقامات و سیاستمداران از اینكه تبعات اختلافات سیاسی آنها به عرصه اجتماعی این رژیم كشیده شود، ابایی ندارند، به همین دلیل است كه مقامات صهیونیست برای نخستین بار از اصطلاح «جنگ داخلی» و «فروپاشی از درون» استفاده می‌كنند.

عاموس یادلین، رئیس سابق بخش اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی و مدیر كنونی مركز مطالعات امنیت داخلی این رژیم كه بزرگترین مركز راهبردی و تصمیم‌ساز اسرائیل محسوب می‌شود، اخیراً در یك اعتراف بی‌سابقه به جمله معروف سید حسن نصرالله، دبیركل حزب‌الله مبنی بر اینكه «اسرائیل سست‌تر از خانه عنكبوت است» اشاره كرده گفت: حزب‌الله برای نابودی اسرائیل نیازی به موشك‌های نقطه‌زن ندارد؛ زیرا ما از درون درحال فروپاشی هستیم. ما اكنون در كابینه اسرائیل افرادی را می‌بینیم كه به‌جای اینكه مشغول مسئله ایران و حزب‌الله باشند، موجب تشدید درگیری‌ها و تفرقه‌ها می‌شوند.

نیروهای وابسته به كابینه نتانیاهو به‌شدت در حال سركوب تظاهرات‌كنندگان هستند و كارشناسان معتقدند كه این یك نقطه‌ضعف بزرگ برای این كابینه در ابتدای كار و بیانگر عمق بحران داخلی و فروپاشی اجتماعی اسرائیل است. چپ‌گرایان اسرائیلی معتقدند كه ادامه كار كابینه نتانیاهو به‌معنای تحریك اسرائیلی‌ها و كشاندن آنها به خیابان‌هاست؛ مسئله‌ای كه زمینه‌ساز یك درگیری داخلی بزرگ است، تقریبا همه اسرائیلی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند كه این رژیم دچار وضعیت دوقطبی شده است و دیگر چیزی به‌نام اتحاد وجود ندارد و این مسئله به‌نفع دشمنان اسرائیل است.

انتهای پیام/+

دسترسی سریع