شكست نتانیاهو/ طرح اصلاحات قضایی تل آویو متوقف شد

نخست وزیر رژیم صهیونیستی توقف طرح اصلاحات قضایی را اعلام كرد.

1402/01/08
|
11:13

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مركز اطلاع رسانی فلسطین، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی همزمان با ادامه تظاهرات‌های گسترده در اراضی اشغالی، با پذیرش شكست، توقف طرح اصلاحات قضائی موردنظر خود را اعلام كرد.

او در سخنرانی خود عنوان كرد كه با توجه به مسئولیت‌پذیری ملی و به منظور جلوگیری از دودستگی و اختلافات داخلی، توقف طرح اصلاحات قضائی را به منظور دست‌یابی به اجماعی گسترده اعلام می‌كند. او مدعی شده كه تصمیمی برای ایجاد تفرقه و اختلاف بین اسرائیلی‌ها ندارد.

سخنرانی نتانیاهو همزمان با ادامه تظاهرات‌ها در اراضی اشغالی صورت گرفت و او در این سخنان جنجالی گفت: «یك اقلیت تندرو قصد تقسیم ملت ما را دارند. ما در مسیر تنش و درگیری در جامعه اسرائیل قرار داریم و وقوع جنگ داخلی را نمی‌پذیریم.»

نتانیاهو همچنین افزود: «همه طرف‌ها را به گفتگو برای پیشبرد این اصلاحات قضائی مهم دعوت می‌كنم. اسرائیل بدون ارتش باقی نخواهد ماند و ارتش هم تاب تحمیل طغیان و سركشی را ندارد.»

همزمان تظاهرات راست‌گرایان مقابل دیوان عالی رژیم صهیونیستی در حمایت از اصلاحات قضائی صورت گرفت و پایگاه خبری «ریشت بیت» مدعی شده كه 200 هزار نفر در تظاهرات امروز راست‌گرایان تندرو شركت كردند. خبرنگار الجزیره اعلام كرد كه وزرا و اعضای كنست رژیم صهیونیستی از ائتلاف حاكم در تظاهرات شامگاه امروز راست‌گرایان مقابل كنست در قدس در حمایت از اصلاحات قضائی شركت كردند.

همچنین رسانه‌های عبری زبان از درگیری شدید تظاهرات كنندگانِ مخالف اصلاحات قضائی و حامیان دولت در تقاطع كابلان در تل آویو خبر دادند.

رژیم صهیونیستی درگیر بحران شدید سیاسی است، بحرانی كه از ابتدای سال جاری آغاز شد و در هفته‌های اخیر پس از آنكه صدها هزار نفر در اعتراض به لایحه اصلاحات سیستم قضائی به خیابان‌ها آمدند، به اوج خود رسید. اعتصابات به حدی گسترده است كه «مك دونالد» بزرگترین شركت زنجیره‌ای مواد غذایی در جهان نیز در پی آشوب‌ها، فعالیت خود را در سرزمین‌های اشغالی متوقف كرده است. همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از یك مسئول صهیونیست از تعطیل شدن كامل دو بندر حیفا و اشدود به علت اعتصابات خبر داد.

تظاهرات در رژیم صهیونیستی برای بیش از 12 هفته در تل آویو و سایر مناطق ادامه داشت تا اینكه عصر از 5 اسفندماه وضعیت انفجاری شد و معترضان خواستار استعفای نتانیاهو و دولت او شدند.

كد خبر 5740705

دسترسی سریع