قالیباف: حمایت رهبری از مجلس نقطه عطفی در دوره چهارساله مجلس یازدهم است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت كم نظیر رهبر انقلاب از سربازان خود در سنگر وكالت مردم در آغاز سال چهارم فعالیت مجلس نقطه عطفی در این دوره چهارساله محسوب می شود.

1402/03/07
|
09:05

به گزارش ایسنا محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز (یكشنبه) مجلس شورای اسلامی بیان كرد: وظیفه خود می دانم به نمایندگی از تمامی وكلای مردم از رهبر حكیم انقلاب بابت لطف ویژه ای كه به فرزندان خود در مجلس یازدهم داشتند خاضعانه و مسئولانه سپاسگزاری كنم.

وی افزود: بی تردید حمایت كم نظیر ایشان از سربازان خود در سنگر وكالت مردم در آغاز سال چهارم فعالیت مجلس نقطه عطفی در این دوره چهارساله محسوب می شود. مخصوصا كه ایشان با تأكید ویژه فرمودند كه بر اساس آگاهی و اطلاعات یعنی بر اساس كارنامه مجلس نقاط قوت مجلس یازدهم را تبیین می كنند. ما واقف هستیم كه اشراف ویژه ایشان بر جزئیات فعالیت مجلس یازدهم منجر به این حمایت مسئولیت زا و متمایز شده است و البته معترف هستیم كه به دلایلی كه در ادامه ذكر خواهم كرد در برخی موارد اشراف مردم بر جزئیات عملكرد مجلس و به دنبال آن قضاوت در باره این عملكرد فاصله هایی با واقعیت دستاوردهای مجلس دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح كرد: اول آنكه رهبر معظم انقلاب با توجه به شناخت دقیقی كه از وظایف و اختیارات قوا و دستگاه های كشور دارند، وظیفه اصلی مجلس را به طور ویژه قانونگذاری مبتنی بر شناخت دقیق از مشكلات كشور می دانند. بر این اساس وظیفه ارزیابی اصلی ایشان از فعالیت یك دوره از مجلس بر محور قانون های تصویب شده در طول دوره است.

قالیباف با بیان اینكه بررسی اجمالی و منصفانه نشان می دهد مجلس یازدهم از حیث قانونگذاری بسیار موفق تر از مجالس گذشته عمل كرده است، یادآور شد: تصویب قانون های ضد رانت همچون قانون تسهیل مجوزهای كسب و كار، تصویب قوانین ضد دلالی و سوداگری همچون مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه، حمایت از اشتغال جوانان با تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان، توجه به مسأله حیاتی پیری جمعیت با تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تصویب قانون رتبه بندی معلمان، افزایش ویژه حقوق سربازان، حمایت از دستاوردهای كشور با تصویب قانون اقدام راهبردی بخشی از اقداماتی است كه برای تصویب برخی از آنها در مجالس قبل به دلایل مختلف سال ها اراده ای وجود نداشت.

وی در عین حال خاطرنشان كرد: تأكید رهبر معظم انقلاب بر وظیفه قانونگذاری مجلس و فاصله قابل توجه مجلس یازدهم با مجالس گذشته در تصویب قوانین راهبردی و ناظر به مسائل كشور هسته مركزی حمایت ویژه ایشان از اقدامات مجلس بود. همچنین اینكه فعالیت مجلس با برخی نقاط ضعف همچنین با حاشیه های ساخته شده همراه است كه بر برآیند كلی عملكرد مثبت مجلس سایه انداخته است. هر دوی اینها امكان قضاوت در خصوص فعالیت مجلس و امكان دیده شدن این فعالیت را در اذهان عمومی تحت الشعاع قرار داده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تأكید رهبر معظم انقلاب بر این نقاط ضعف در سال پایانی در عین حمایت ایشان از برآیند كلی عملكرد مجلس انقلابی وظیفه سنگینی بر دوش ما برای رفع كاستی ها قرار می دهد و برای جریان انقلابی توجه به متن اصلی یعنی برآیند كلی كارنامه مجلس را یادآور می شود تا بتوانیم با دیدی جامع و واقع بینانه و همزمان به قوت ها و ضعف ها قضاوتی دقیق و منصفانه از عملكرد مجلس ارائه كنیم.

دسترسی سریع