تقدیر نمایندگان از اعضای ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح امروز و در صحن مجلس از اعضای ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تقدیر كردند.

1402/03/08
|
10:16

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، پیش از آغاز جلسه علنی امروز (دوشنبه هشتم خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، اعضای ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در صحن مجلس حضور یافته و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اعضای این ناوگروه تقدیر و تجلیل كردند.

ماموریت ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش متشكل از ناوشكن تمام ایرانی دنا و ناوبندر مكران پس از 8 ماه دریانوردی و طی بیش 65 هزار كیلومتر مسیر دریایی كه با هدف طی یك دور 360 درجه دور كره زمین بود، چندی پیش با موفقیت به پایان رسید.

این ناوگروه پس از اعزام به ماموریت دور كره زمین از مبدأ بندرعباس، در نخستین ایستگاه در بندر بمبئی هند توقف كرد و سپس با عبور از خلیج بنگال و تنگه مالاگا در جاكارتا پایتخت اندونزی پهلو گرفت.

پس از این توقف ناوگروه با ادامه مسیر به سمت دریای جاوه و عبور از تنگه ماكاسار و دریای سلبس، برای نخستین بار در تاریخ دریانوردی نظامی ایران پا به عرصه وسیع و پهناور اقیانوس آرام گذاشت و با عبور از بیشترین عرض اقیانوس آرام و گذر از كنار جزایر میكرونزی و پولینزی به سمت تنگه ماژلان در جنوب قاره آمریكا حركت كرد و با عبور از این تنگه وارد اقیانوس اطلس جنوبی شد و سپس با حركت به سمت شمال و عبور از سواحل شیلی، آرژانتین، اروگوئه و برزیل، نهایتا در بندر ریودوژانیروی برزیل پهلوگیری كرد كه این پهلوگیری مصادف با یكصدوبیستمین سالگرد برقراری روابط ایران و برزیل بود.

ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش پس از توقف چند روزه در ریودوژانیرو، با عبور از عرض اقیانوس اطلس در شهر كیپ‌تاون آفریقای جنوبی پهلوگیری كرد و در این شهر نیز چند روزی توقف كرد و پس از آن طی یك دریانوردی حدودا 40 روزه، در بندر صلاله عمان پهلوگیری كرد.

صلاله آخرین ایستگاه ناوگروه 86 نداجا پیش از رسیدن به ایران بود و دریادلان ایرانی پس از جدا شدن از اسكله صلاله به سمت كشورمان حركت كردند و نهایتا ظهر چهارشنبه 27 اردیبهشت‌ماه وارد آب‌های سرزمینی كشورمان شدند.

ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش 30 اردیبهشت و پس از 8 ماه دریانوردی و كسب یك موفقیت تاریخی برای كشورمان در اسكله بندرعباس پهلوگیری كرد.

دسترسی سریع