محمد خزاعی مطرح كرد؛ سینماگرانی كه با نظر رهبر انقلاب عفو شدند/چطور اپوزیسیون می‌شوید؟

رئیس سازمان سینمایی در سخنانی صریح با اشاره عفو برخی سینماگران فعال در ناآرامی‌های سال گذشته از سوی رهبر انقلاب، از ادامه فعالیت‌های برخی از آن‌ها در قالب اپوزیسیون به‌شدت انتقاد كرد.

1402/03/09
|
08:02

به گزارش خبرنگار مهر، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی دوشنبه 8 خردادماه با حضور در نخستین گردهمایی سینماگران انقلاب و دفاع مقدس كه در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد، در سخنانی گفت: خدا را شاكرم كه فرصتی فراهم كرد امروز در جمع دوستان، همكاران و راویان تصویری انقلاب و دفاع مقدس باشیم جمعی كه سالیان سال ارزشمندانه راوی جنگ بودند و اگر شما نبودید شاید این ایثارگری‌ها ثبت و ضبط نمی‌شد. بچه‌های سینما در این زمینه كار مهمی انجام دادند كه گاهی در میان ناملایمات‌ها گم می‌شود.

وی ادامه داد: از شما ممنونم كه مردانه ایستادید، زخم خوردید اما ماندید، مجاهدت كردید و جنگ كردید تا با صداقت داستان‌های واقعی روایت شوند. امشب شب پرافتخاری برای من بود. خوشحالم كه در یك همدلی فارغ از مسائل سال گذشته دور هم جمع شدیم و با هم صحبت می‌كنیم از همه دوستانی كه سال گذشته كمك كردند تا مشكلات حل شود، هم‌چنین از برخی دوستان خانه سینما كه كمك كردند تا مشكلات دوستانی كه ناآگاهانه كاری كرده بودند، حل شود، تشكر می‌كنم.

جهان تك قطبی در سینما تمام شده است

رئیس سازمان سینمایی افزود: چند صباحی است كه برخی در مجامع بین‌المللی می‌گویند كه سینمای ایران تحریم می‌شود، تحریم اما ادبیات انسان‌های ضعیف است، مبنای ادبیات قوی بر عقلانیت و ارتباطات است. تحریم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی همه و همه از روی ضعف است. سینمای ایران هیچگاه تحریم نمی‌شود. جهان تك قطبی در سینما تمام شده است. شاید گروه اندكی تلاش كنند سینمای ایران به حاشیه برود، همان‌ها هستند كه بیانیه صادر می‌كنند برای حضور آثار ایرانی در جشنواره‌ها شرط می‌گذارند و.... اما این‌چنین نمی‌شود. این یك ابطال بزرگ است؛ اینكه دو سه نفر قبلاً در سینما فعالیت می‌كردند و حالا آن ور دفتر و دستكی راه انداخته‌اند و علیه مام وطن و سینمای ایران فعالیت می‌كنند به جایی نمی‌رسند.

خزاعی با اشاره به حضور آثار ایرانی در جشنواره كن هم مطرح كرد: درباره جشنواره كن هم باید بگویم وظیفه ما صیانت از سینمای ایران و ایجاد امنیت شغلی است اینكه فیلمی زیرزمینی تولید و روانه بازار شود و مسائل شرعی را رعایت نكند، امنیت شغلی را به خطر می‌اندازد. وظیفه نهادهای صنفی این است كه مراقبت كنند. همین جا می‌گویم هر كسی به هر دلیلی با فیلم‌های قاچاق بدون مجوز در ایران و خارج از ایران و علیه جمهوری اسلامی همكاری كند با این دوستان قطع ارتباط می‌كنیم. خانه سینما هم همین كار را می‌كند. تمام عوامل این آثار از بازیگر و تهیه‌كننده تا عوامل فنی دچار مشكل خواهند شد اگر این كارها را نكنیم دیگر سینمایی نخواهیم داشت كه بخواهیم امنیت آن را تأمین كنیم.

افزایش صددرصدی تولیدات دفاع مقدسی

رئیس سازمان سینمایی عنوان كرد: ما در سال جدید رشد خوبی در حوزه انقلاب و دفاع مقدس داشتیم وظیفه ما البته توجه به همه ژانرها از جمله سینمای سیاسی، كمدی، اجتماعی و… است ما نسبت به 15 سال گذشته صد درصد افزایش تولیدات در حوزه سینمای دفاع مقدس داشتیم. از همه دوستانی كه در سال گذشته مردانه ایستادند تشكر می‌كنم، همه دوستان كه اینجا هستند مرد جنگ بودند با كمك همان‌ها خرمشهر آزاد شد.

خزاعی گفت: سال گذشته دچار بحران‌های مختلف شدیم كه همین جمع كمك كردند برخی هم سكوت كردند كه به دلیلی ترور شخصیت و فضای رسانه‌ای بود كه من به آنها حق می‌دهم خانواده سینمای ایران نجیب است اینكه چند وقتی یك بار چهار اثر دچار مشكل می‌شود، نباید آن را به كل سینما ربط داد و باید تفكیك كنیم.

سینماگرانی كه مورد عفو رهبری قرار گرفتند

وی اظهار كرد: خیلی وقت‌ها به من نقد می‌كنند كه چرا بعد از این اتفاقات باعث شدید خیلی‌ها مشكلاتشان حل شود با این حال می‌گویم همه كسانی كه در حوزه اغتشاشات بودند یا قبل از آن پرونده داشتند مورد عفو رهبری قرار گرفتند، از همین رو برخی خانم‌های سینماگر، جعفر پناهی و رسول اف مورد عفو رهبری قرار گرفتند. در این حوزه ما كاره‌ای نبودیم شاید اگر به من بود من نمی‌توانستم اینقدر وسیع فكر كنم با این حال برخی فعالیت‌های خود را همچنان ادامه می‌دهند. به آنها می‌گویم چگونه وقتی مورد عفو قرار گرفتید اپوزسیون می‌شوید؟ كت و شلوار خود را درست تن كنید یا اپوزسیون هستید یا نه. نمی‌شود شب كت و شلوار اپوزسیون بپوشید، صبح كار دیگری كنید. تمام كسانی كه در سال گذشته دچار مشكل شدند از جمله در جریان بیانیه «تنفنگت را زمین بگذار» تا «می تو» و اغتشاشات و خانم‌های مرتبط با این موضوعات همه مورد عفو رهبری قرار گرفتند و می‌توانند فعالیت كنند.

خزاعی توضیح داد: سال گذشته سال امتحان همه ما بود كه برخی نمره قبولی گرفتند، برخی تك ماده كردند و برخی هم مردود شدند ما هم سكوت كردیم در اینجا هم از این مقوله هم می‌گذریم.

دسترسی سریع