طالبان: نمی‌خواهیم رابطه‌مان با ایران خراب شود

در پی درگیری‌های اخیر میان نیروهای مرزبانی ایران و نیروهای طالبان، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه دولت طالبان گفت كه دولتش نمی‌خواهد روابطش با كشورهای همسایه، از جمله ایران خراب شود و خواستار حل‌وفصل دیپلماتیك مناقشات موجود شد.

1402/03/09
|
09:09

به گزارش ایسنا و به نقل از روزنامه عرب نیوز، حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه دولت طالبان در پی درگیری‌های اخیر میان نیروهای مرزبانی ایران و نیروهای طالبان گفت: ما نمی‌خواهیم روابطمان با كشورهای همسایه‌مان خراب شود. درخواست ما از تمامی كشورهای همسایه، از جمله ایران این است كه این مسائل را از طریق كانال‌های دیپلماتیك حل كنند.
این مقام دولت طالبان ادامه داد: وضعیت موجود عادی است. امارت اسلامی افغانستان هیچ گاه با گسترش تنش‌ها موافق نبوده است.
به گزارش ایسنا، اظهارات ضیا احمد در پی این مطرح می‌شود كه از حدود ساعت 11 صبح روز شنبه بین نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با نیروهای طالبان در محل پاسگاه ساسولی شهرستان هیرمند درگیری رخ داد.
در پی این درگیری از ساعت 12:20 دقیقه پل ابریشم توسط نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با توقف یك دستگاه كامیون بر روی این پل مسدودشد.
پل ابریشم تنها راه ارتباطی شهر زرنج افغانستان با مرز میلك ایران است. نیمی از این پل قلمرو ایران و نیمی از آن قلمرو افغانستان به‌شمار می‌آید. پل بزرگ ابریشم بر روی رودخانه هیرمند در مجاورت روستای میلك قرار دارد و این پل از گذرگاه‌های مهم مرزی ایران و افغانستان است.
همچنین مركز اطلاع رسانی مرزبانی سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای اعلام كرد: پیش از ظهر شنبه مرزبانان جان بركف هنگ مرزی زابل با افراد مسلح ناشناس كه قصد ورود به خاك جمهوری اسلامی ایران را داشتند، در نقطه صفر مرزی درگیر شدند كه منجر به تبادل آتش و درگیری مسلحانه گردید.
در این درگیری، مرزبانان با برتری آتش سنگین و تحمیل تلفات، خسارات جدی را به آنان وارد كردند.
مرزداران غیور مرزبانی استان سیستان و بلوچستان با اقدامات عملیاتی و تشدید پوشش منطقه به حراست از مرزها پرداختند.
سردار قاسم رضایی، جانشین فرمانده كل انتظامی كشور نیز درباره اقدام نسنجیده نیروهای طالبان در مرز ایران گفت:‌ حدود ساعت 10 روز شنبه، ششم خرداد ماه نیروهای طالبان از سمت كشور افغانستان بدون در نظر گرفتن و رعایت قوانین بین‌المللی و حسن همجواری با انواع سلاح مبادرت به تیراندازی به پاسگاه ساسولی واقع در حوزه هنگ مرزی زابل كردند كه با واكنش قاطعانه مرزبانان مواجه شدند.
بر اساس اعلام پایگاه خبری پلیس، وی ادامه داد كه بعد از تیراندازی‌های طرف طالبان، براساس پروتكل‌های مرزی از سوی مرزبان درجه1 تذكرات لازم به نیروهای مهاجم داده شده است. اما متاسفانه مجددا تیراندازی شروع و درگیری‌ها ادامه یافت.
جانشین فرمانده كل انتظامی كشور افزود: درپی شروع درگیری‌های مرزی از سوی طالبان، سردار احمدرضا رادان، فرمانده كل انتظامی كشور، دستورات قاطعانه لازم، به مرزبانان را ابلاغ و تأكید كرد كه شجاعانه و قاطعانه از مرزها دفاع كنند و به هیچ احدی اجازه تعدی و نزدیك شدن به مرزها را ندهند. در این دستور تاكید شده است كه نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران به هر گونه تعدی و تعرض مرزی قاطعانه پاسخ خواهند داد و حاكمان فعلی افغانستان باید در قبال عمل نسنجیده و مغایر با اصول بین المللی خود پاسخگو باشند.
با توجه به این درگیری‌ها كه با وجود پابرجا بودن مسئله حقآبه ایران از رود هیرمند انجام شده است، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران چند روز پیش در سخنانی با انتقاد از لفاظی‌های برخی مقامات طالبان علیه ایران گفت: ما در ارتباط با موضوع حقابه ایران از هیرمند، گفت وگوهایی با مقامات افغانستان داشته ایم و معتقدیم كه بر اساس قرارداد 1351 باید در این ارتباط مسیر حقوقی مورد توجه قرار بگیرد.
وی با بیان این كه به مقامات افغانستان گفته‌ایم كه مشكل حقآبه از طریق بیانیه سیاسی حل نمی شود و باید در چارچوب اقدامات حقوقی این موضوع پی گیری شود، افزود: درگیری‌های مرزی پراكنده‌ای كه در ماه‌های گذشته بعضا در مرز ایران و افغانستان رخ داده است، باعث نگرانی است.
وزیر امور خارجه با اشاره به همسایگی ایران و افغانستان و وجود مرزهای طولانی بین دو كشور در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در این ارتباط گفت: راهی جز تعامل بین دو كشور وجود ندارد.

دسترسی سریع