هواشناسی ایران 1402/03/16؛ هشدار تشدید ناپایداری‌های جوی در 21 استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار تشدید ناپایداری‌های جوی در 21 استان از جمله تهران از احتمال طغیان رودخانه‌ها، خسارت به سازه‌های موقت و آب‌گرفتگی خبر داد.

1402/03/16
|
08:49

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق استان‌های واقع در شمال غرب، استان‌های ساحلی دریای خزر و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مركزی رگبار،‌رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، گردوخاك و در برخی مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی شده است.

فردا و روز پنجشنبه علاوه بر این مناطق در برخی مناطق غرب، خراسان شمالی و روز جمعه در شمال شرق كشور و دامنه‌های البرز شرقی این وضعیت پیش‌بینی می‌شود. شنبه هفته آینده نیز در ارتفاعات البرز مركزی و ارتفاعات شمال عرب رگبار پراكنده روی می‌دهد. شدت بارش‌های امروز برای استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مركزی و فردا چهارشنبه برای استان‌های ساحلی دریای خزر شمال غرب و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مركزی پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش تسنیم، طی 5 روز آینده در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در برخی مناطق استان‌های اصفهان، یزد، كرمان،‌ سیستان و بلوچستان و شرق فارس رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی همراه با گردوخاك پیش‌بینی شده است.

همچنین امروز تا پنجشنبه در استان‌های قزوین،‌ البرز، تهران و قم در ساعات بعدازظهر تندباد لحظه‌ای و خیزش گردوخاك و از سه‌شنبه تا جمعه در شرق و جنوب غرب كشور در برخی ساعات وزش باد شدید همراه با گردوخاك پیش‌بینی شده است.

روزهای چهارشنبه تا جمعه به دلیل نفوذ هوای خنك كاهش دما در نوار شمالی كشور روی می‌دهد. دریای خزر و نیز از سه‌شنبه تا پنجشنبه مواج است.

توصیف سامانه اول: تداوم فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: جمعه 1402/03/19

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، صاعقه، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گرد وخاك و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/03/16: سیستان و بلوچستان، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات و دامنه نیمه جنوبی و نیمه شمالی سمنان، قم، شمال اصفهان، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی و زنجان.

چهارشنبه 1402/03/17: سیستان و بلوچستان، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات و دامنه نیمه جنوبی و نیمه شمالی سمنان، قم، شمال اصفهان، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، زنجان.

پنجشنبه 1402/03/18: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، كردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، اصفهان، كرمان، ارتفاعات و دامنه نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، یزد، شمال فارس، نیمه شمالی سمنان، خراسان شمالی، مركزی و همدان.

جمعه 1402/03/19: خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، ارتفاعات كرمان، اصفهان و یزد.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، در برخی مناطق خیزش گردوخاگ، كاهش دید و محدودیت در فعالیت‌های كشاورزی

توصیه: اجتناب از اسكان در بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های كوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاك‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی كانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: رشد ابرهای همرفتی و تشدید ناپایداری محلی(بویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب)

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/03/16

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی، برخی نواحی ریزش تگرگ و در نقاط مستعد گردوخاك

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/03/16: تهران، البرز، قزوین، اردبیل، شمال شرق آذربایجان شرقی و دامنه و ارتفاعات در استان‌های گیلان، مازندران، غرب گلستان و مركز و غرب و جنوب غرب كرمان.

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی كوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از هرگونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های كوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحكام سازه‌های موقت، لایروبی كانال‌ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش كشاورزی و پارك خودروها در مناطق مسقف.

توصیف سامانه دوم: وزش باد شدید و گرد و خاك

زمان پایان: جمعه 1402/03/19

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاك
منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/03/16: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، كرمان، شمال سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه 1402/03/17: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، كرمان، شمال سیستان و بلوچستان.

پنجشنبه 1402/03/18: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و سمنان.

جمعه 1402/03/19: خراسان جنوبی، كرمان و سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاك، كاهش شعاع دید و كاهش كیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شكستن نهال‌ها و درختان كهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحكام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های كوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارك خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه كاره و درختان كهن‌سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: عصر جمعه 1402/03/19

نوع مخاطره: افزایش وزش باد شمال غربی تا 24 نات و افزایش ارتفاع موج در سواحل تا حداكثر 1.2 متر و در نواحی دوراز ساحل تا حداكثر 2 متر.

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/03/16: نواحی شرقی و مركزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گلستان و مازندران.

چهارشنبه 1402/03/17:نواحی شرقی و مركزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گلستان و مازندران.

پنجشنبه 1402/03/18:نواحی شرقی و مركزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گلستان و مازندران.

جمعه 1402/03/19: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گلستان، مازندران و گیلان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، خسارت به قایق‌ها و شناورهای كوچك و اختلال در تردد های دریایی شناورهای سبك، صیادی و مسافربری.

توصیه: منع شنا و تفریحات دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبك و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و كشتی‌های تجاری فعالیت‌های دریایی فراساحل و در صورت لزوم خودداری از تردد شناورهای سبك.

دسترسی سریع