واكنش آمریكا به بازگشایی سفارت‌ ایران در عربستان و ادعای دیدار دو مقام ایرانی و آمریكایی

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا در واكنش به بازگشایی اماكن دیپلماتیك ایران در عربستان سعودی گفت كه واشنگتن همواره گفت‌وگوهای مستقیم و دیپلماسی را از جمله میان ایران و دولت‌های منطقه تشویق كرده است.

1402/03/16
|
10:33

به گزارش ایسنا، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا در یك نشست خبری كه مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه آمریكا منتشر شده است، در پاسخ به این سوال كه آیا دولت بایدن بازگشایی سفارت‌خانه ایران در عربستان سعودی در پی توافق دو كشور برای ازسرگیری روابط دیپلماتیك را به عنوان یك كانال ارتباطی با ایران در نظر می‌گیرد و آیا این موضوع می‌تواند موجب تسهیل امور در این زمینه شود، گفت: «ما همواره گفتمان مستقیم و دیپلماسی را، از جمله میان ایران و دولت‌های منطقه تشویق كرده‌ایم. تبادل سفرا گام تعجب‌آوری در روند این گونه گفتمان نیست.»
پاتل ادامه داد: «ما همچنان امیدواریم كه گفت‌وگو بتواند به تنش‌زدایی و افزایش ثبات منطقه كمك و به نگرانی‌های دیرین منطقه‌ای رسیدگی كند.»
واكنش سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا به این موضوع در پی این انجام می‌شود كه روز گذشته، خبرگزاری فرانسه‌ به نقل از منبع دیپلماتیك در ریاض اعلام كرد كه در سایه توافق اخیر تهران و ریاض، ایران روز سه شنبه سفارتش در عربستان را بازگشایی می‌كند.
این منبع كه خواستار عدم فاش شدن نامش شده است تاكید كرد كه بازگشایی سفارت ایران در ریاض روز سه شنبه ساعت 6 بعد از ظهر(به وقت محلی) با حضور سفیر جدید ایران در این كشور انجام خواهد شد.
پیش از این، رسانه‌ها اعلام كرده بودند كه علیرضا عنایتی، دستیار وزیر و مدیركل خلیج فارس وزارت امور خارجه به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در عربستان تعیین شده است.
در پی انتشار این خبر، ناصر كنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص بازگشایی سفارتخانه ایران در ریاض، سركنسولگری آن در جده و نمایندگی ایران در سازمان همكاری اسلامی در عربستان سعودی، اظهار داشت: در تكمیل روند اجرای توافقات دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دو كشور، سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض، سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده و نمایندگی دائم ایران نزد سازمان همكاری اسلامی طی روزهای سه شنبه 16 خرداد و چهارشنبه 17 خردادماه 1402 به صورت رسمی بازگشایی خواهند شد.
در ادامه نشست خبری معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا، او در پاسخ به این كه آیا ادعای منابع مطلع در گزارش اخیر روزنامه فایننشال تایمز مبنی بر دیدارهای متعدد رابرت مالی، نماینده ویژه آمریكا در امور ایران را با سعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل درباره آزادسازی زندانیان دو تابعیتی آمریكایی از ایران تایید می‌كند یا نه، گفت: «چیزی برای اعلام كردن در این زمینه ندارم. همان طور كه قبلا از من شنیده‌اید، ما وسیله ارتباط برقرار كردن با ایران و انتقال پیام‌هایی به آن را كه در راستای منافع آمریكا باشند، در اختیار داریم. قرار نیست جزئیات محتوای این پیام‌ها یا وسیله انتقالشان را توضیح دهیم.»
اظهارات پاتل در پی این مطرح می‌شود كه فایننشال تایمز چند روز پیش با استناد به ادعای منابع مطلع مدعی شد كه «رابرت مالی، نماینده ویژه آمریكا در امور ایران و مذاكره‌كننده ارشد این كشور در مذاكرات وین چندین بار با امیرسعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل دیدار كرده است. این مذاكرات، اولین ارتباط مستقیم میان مقامات ایرانی از زمان خروج دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریكا از توافق هسته‌ای در سال 2018 محسوب می‌شود. یك منبع نزدیك به دولت(آمریكا) گفت كه این مذاكرات عمدتا بر امكان تبادل زندانی با ایران متمركز بوده است.»
ادعای فایننشال تایمز درباره گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگانی از آمریكا و ایران در حالی مطرح می‌شود كه منابع رسمی در ایران هنوز آن را رد یا تایید نكرده‌اند.
دستگاه دیپلماسی ایران تاكید كرده است كه آمادگی دارد در چارچوب و روندی جدا از روند احیای توافق هسته‌ای و با حسن نیت دوجانبه روی موضوع تبادل زندانیان كار كند.
اگرچه دولت آمریكا می‌گوید روی آزادی زندانیان آمریكایی در سراسر جهان، از جمله ایران متمركز است و این موضوع برای آن در اولویت است اما چند بار اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر تبادل پیام‌های غیرمستقیم در این زمینه و توافق در این زمینه را رد كرده است.

دسترسی سریع