سناتور ارشد آمریكایی: دولت بایدن در برابر ایران سردرگم است

یك عضو ارشد كمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریكا با اشاره به نزدیك شدن موعد رفع ممنوعیت‌های موشكی سازمان ملل علیه ایران در اكتبر سال جاری از سردرگمی دولت كشورش در قبال ایران انتقاد كرد.

1402/03/17
|
07:44

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جیم ریش»، عضو ارشد كمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریكا با اشاره به نزدیك شدن به موعد انقضای ممنوعیت‌های موشكی سازمان ملل علیه ایران طبق مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت، سیاست دولت كشورش در قبال تهران را مورد انتقاد قرار داد.

ریش در حساب كاربری خود در توییتر اقدام دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریكا در روز سه‌شنبه برای اعمال تحریم‌های جدید علیه چندین شركت مستقر در چین، هنگ‌كنگ و ایران به بهانه حمایت از برنامه موشكی ایران را «اقدامی آغازین» خواند اما گفت دولت او نتوانسته راهبردی در قبال تهران تدوین كند.

این سناتور ارشد آمریكایی در توییتر نوشت: «در حال نزدیك شدن به یكی دیگر از بندهای غروب‌ خطرناك برجام هستیم- ممنوعیت‌های موشك‌های بالیستیك ایران در ماه اكتبر منقضی می‌شوند. با آنكه تحریم‌های امروز اقدامی آغازین محسوب می‌شوند دولت بایدن سردرگم بوده و نتوانسته راهبرد وسیع‌تری در قبال ایران تدوین كند.»

منظور از «بندهای غروب آفتاب» در برجام كه به آن «بندهای زوال‌پذیر» هم گفته می‌شود مفادی در توافق هسته‌ای یا قطعنامه تأییدی آن (قطعنامه 2231) است كه بعد از دوره‌های زمانی مشخص منقضی می‌شوند. از جمله این بندها، انقضای محدودیت‌های موشكی علیه ایران در اكتبر 2023 است.

موضوع انقضای این محدودیت‌ها مطابق مفاد قطعنامه 2231 كه در سال 2015 برای تأیید برجام صادر شد اخیراً به یكی از موضوعات روز در میان سیاستمداران آمریكایی تبدیل شده است.

حدود دو هفته پیش گروهی از قانونگذاران در مجلس نمایندگان آمریكا طرحی معرفی كردند كه خواستار تحریم هر گونه فعالیت در حمایت از برنامه موشكی و پهپادی ایران قبل از انقضای محدودیت‌های موشكی سازمان ملل علیه ایران است.

مطابق مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت محدودیت‌های اعمال‌شده سازمان ملل در خصوص فعالیت‌های مربوط به موشك‌های بالیستیك ایران اكتبر 2023 منقضی خواهند شد.

تهیه‌كنندگان طرح ضد ایرانی عنوان «Fight CRIME Act» (قانون مبارزه با جنایت» را برای آن انتخاب كرده‌‌اند. آنها هدف طرح را «منع حمایت بازیگران مخرب از ایران و نائبانش و جلوگیری از اشاعه این سلاح‌های خطرناك در میادین جدید جنگ، صرفنظر از پابرجایی محدودیت‌های سازمان ملل» عنوان كرده‌اند.

این طرح خواستار وضع تحریم‌های جدید علیه هر شخص یا نهاد دخیل در فروش، انتقال یا حمایت از برنامه موشكی و پهپادی ایران است.

طرح مذكور علاوه بر این دولت بایدن را ملزم به ارائه گزارشی به نهاد قانونگذار آمریكا درباره وضعیت موشكی و پهپادی ایران است.

علاوه بر این، دولت بایدن بایستی در گزارش مذكور، راهبرد خود را برای جلوگیری از انقضای محدودیت‌های موشكی سازمان ملل علیه ایران تشریح كند.

دسترسی سریع