صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات 5 متهم ارزی به ریاست قاضی مسعودی مقام به صورت علنی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، نماینده دادستان تهران در قرائت کیفرخواست صادره گفت: اینکه دشمنان نظام در تمام سال‌های پس از انقلاب اسلامی به ویژه در سالیان اخیر بر تحریم‌های ظالمانه اقتصادی تمرکز کرده اند، موضوع جدیدی نیست و هدف آن‌ها ایجاد نارضایتی در بین مردم است؛ اما تحریم‌ها به تنهایی نمی‌تواند یک جامعه اسلامی را در تنگنا و فشار قرار دهد بلکه در صورتی می‌تواند به هدف خود برسد که اقتصاد آن کشور اقتصادی سالم و پویا و درون‌زا نباشد.

نماینده دادستان تهران ادامه داد: متاسفانه در سالیان اخیر در موضوع‌های اقتصادی سازوکار‌های نظارتی به شکل درستی شکل نگرفت و نظام پولی و بانکی خروجی و عملکرد مناسبی نداشته است.

وی افزود: با زمزمه‌هایی مبنی بر خروج امریکا از برجام در حالی که هنوز هیچ تحریمی اعمال نشده است افرادی سودجو و منفعت طلب با ایجاد جوی روانی در بازار ارز موجب افزایش قیمت بی سابقه ارز، سکه و طلا شدند.

نماینده دادستان تهران گفت: این اقدام افراد سودجو زمینه خروج سرمایه‌های مردم را از بانک‌ها و از عرصه تولید فراهم کرده است.
وی افزود: کاهش ارزش پول ملی، افزایش تورم و افزایش قیمت لوازم خانگی، مسکن و سایر مایحتاج مردم را به دنبال داشته است.
نماینده دادستان تهران خاطرنشان کرد: اگرچه اعمال تحریم‌های خارجی و ایجاد یک جو تبلیغاتی توسط دشمن در ایجاد این جو روانی موثر بوده، اما این اقدامات، جدید نبوده و این اقدامات دشمن سابقه‌دار بوده است.
وی گفت: دولت در سالیان اخیر جهت مدیریت بازار ارز اقدام به توزیع ارز مبادله‌ای کرده است که به علت عدم نظارت صحیح بر این موضوع متاسفانه برخی از صرافی‌ها با سوء استفاده از برخی خلا‌های قانونی و رانت‌ها به عنوان پیاده نظام دشمن در راستای اهداف دشمن قدم برداشته‌اند.
نماینده دادستان تهران افزود: این افراد با همکاری تعدادی از دلالان بازار ارز و سوء استفاده از کارت‌های ملی افراد مختلف، ارز‌های مداخله‌ای بازار را تصاحب کرده‌اند که این کارشان موجب افزایش قیمت ارز و کالا‌های اساسی و افزایش نارضایتی‌ها شده است.
وی ادامه داد: اگرچه اعمال برخی سیاست‌های نادرست توسط بانک مرکزی بر این افزایش قیمت‌ها موثر بوده است، اما اقدامات برخی افراد سودجو موجب شده که امکان استفاده و بهینه از ارز‌های مبادله‌ای فراهم نشود.
نماینده دادستان تهران بیان کرد: مداخله کلان در معاملات ارزی توسط این افراد موجب شده است ارز‌های مداخله‌ای بانک مرکزی به جای اینکه صرف حمایت از تولید داخل و واردات اقلام ضروری مثل دارو‌ها شود به دست افراد سودجو بیفتد و در گاوصندوق‌های آن‌ها نگهداری شود.
وی افزود: بدیهی است اخلال دز نظام ارزی کشور به اقدامات یک شخص واحد وابسته نیست بلکه تحقیقات نشان می‌دهد اقدامات افراد زیادی در این موضوع موثر بوده است.
وی اسامی و اتهامات متهمان را به این شرح اعلام کرد:

1) احسان صفوی امیر فرزند محمد بازداشت از 17 مرداد 97، اهل و ساکن تهران، مدیرعامل شرکت صرافی صفوی متاهل با تحصیلات دیپلم و همچنین شرکت صرافی صفوی به عنوان شخص حقوقی مرتکب جرم به مشارکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خرید و فروش غیرقانونی به مبلغ 41 میلیون و 643 هزار و 390 دلاربه طور صوری و با سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد متهم است.
2) بهزاد بهرامی، فرزند احمد بازداشت از 20 مرداد 97، متولد 1339 اهل و ساکن تهران، مدیرعامل شرکت بهرامی، متاهل و تحصیلات دیپلم، همچنین شرکت صرافی بهرامی به عنوان شخص حقوقی مرتکب جرم متهم به مشارکت در اخلال در نظام ارزشی کشور به صورت عمده از طریق خرید و فروش غیرقانونی به مبلغ 39 میلیون و 190 هزار و 850 دلار به طور صوری و با سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد متهم است.
3) سید مازن قائنی فرزند سید جواد بازداشت از 2 مرداد 97 متولد 1346 اهل و ساکن تهران مدیرعامل شرکت صرافی قائنی، متاهل به همراه شرکت صرافی قائنی به عنوان شخص حقوقی مرتکب جرم به مشارکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خرید و فروش غیرقانونی به مبلغ سی میلیون دلار به طور صوری و با سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد، متهم است.
4) مجید انصاری فرزند عظیم بازداشت از 17 مرداد 97 متولد 1341 اهل و ساکن تهران، مدیر عامل شرکت صرافی ایران زمین، متاهل با تحصیلات دیپلم به همراه شرکت صرافی ایران زمین به عنوان شخص حقوقی مرتکب جرم به مشارکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خرید و فروش غیرقانونی به مبلغ 24 میلیون و 590 هزار و 450 دلار به طور صوری و با سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد متهم است.
5) پیمان ارغوانی فرزند محمود بازداشت از 17 مرداد 97 متولد 1363 اهل و ساکن تهران مدیر شرکت صرافی ارغوان، مجرد و با تحصیلات لیسانس به همراه شرکت صرافی ارغوان با عنوان شخص حقوقی مرتکب جرم به مشارکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خرید و فروش غیرقانونی به مبلغ 15 میلیون و 787 هزار و 984 دلار به طور صوری و با سوءاستفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد، متهم است.
نماینده دادستان تصریح کرد: مجموع مبالغ مربوط به 5 متهم، 151 میلیون و 112 هزار و 674 دلار است.

این متهمان مدیران صرافی بودند که به اتهام مشارکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده، از طریق خرید و فروش غیرقانونی محاکمه می‌شوند.

میزان تخلفات متهمان به ترتیب به شرح زیر است:
احسان صفوی امیر 41 میلیون و 643 هزار و 390 دلار، بهداد بهرامی 39 میلیون و 90 هزار و 850 دلار، سید مازن قائنی 30 میلیون دلار، حمید انصاری 24 میلیون و 590 هزار و 450 دلار و پیمان ارغوانی 15 میلیون و 187 هزار و 984 دلار.
دادگاه رسیدگی به پرونده این متهمان، به ریاست قاضی مسعودی مقام و در شعبه سوم دادگاه ویژه اخلالگران اقتصادی برگزار می‌شود.

مرتبط با این خبر

  • اعلام نرخ شهریه مدارس غیردولتی شهر تهران

  • چرا دلار ارزان شد؟ قدرت نمایی بانک مرکزی تلاش امریکایی‌ها را خنثی کرد

  • من کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم

  • افزایش 65 درصدی وام ساخت مسکن

  • سپاه پیشانی مقابله با ابرقدرت ها است

  • طرح ترافیک خبرنگاران تعیین تکلیف شد

  • با رونق تولید باید دشمن را شکست داد

  • اختصاص 3 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی

  • بازار جهانی نفت با قیمت بالای 72 دلار بسته شد/ افزایش 2 درصدی قیمت در هفته گذشته

  • حذف چهار صفر ارزش پول ملی را بیشتر نمی‌کند