صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

قانون «پیمان وفاداری با اسرائیل» با خبر اخراج معلم یک مدرسه ابتدایی در تگزاس به علت خودداری از امضای تعهد اجباری در خصوص ممنوعیت تحریم اسرائیل، با ابعاد تازه ای روبه رو شده است.

مجله فارس پلاس؛ علیرضا حجتی: اگر شهروند ایالات متحده آمریکا باشید طبق قانون اساسی این کشور اجازه دارید به ادیان الهی توهین کنید! یا حتی پرچم آمریکا را به آتش بکشید، این حق را دادگاه عالی آمریکا برایتان تضمین کرده است؛ ولی به موجب قانونی که به آرامی و چراغ خاموش در حال اجرا است تعهد ندادن به دفاع از رژیم صهیونیستی، موجب از دست رفتن تمام حقوق اجتماعی و شهروندی‌تان خواهد شد!

این قانون که «پیمان وفاداری با اسرائیل» نام دارد با خبر اخراج معلم یک مدرسه ابتدایی در تگزاس به علت خودداری از امضای تعهد اجباری در خصوص ممنوعیت بایکوت اسرائیل، حالا بیشتر بر سر زبان ها افتاده است؛ حتی دولت آمریکا از کمک به برخی از بازماندگان طوفان در این کشور به‌خاطر همین امر خودداری کرده است.

هنگامی که این معلم از این مدرسه به دادگاه شکایت کرد، پرده از قانونی استعماری برداشت که آزادی شهروندان آمریکایی را سلب می کند. این شهروند آمریکایی که بیش از 30 سال است در این کشور اقامت دارد علیه این مدرسه در حومه آستین ایالت تگزاس به دلیل نقض حقوق خود در متمم اول قانون اساسی شکایت کرد.

متمم اول قانون اساسی آمریکا اشاره به حق شهروندان این کشور برای ابراز عقیده و آزادی بیان دارد. در این متمم آمده: «کنگره نباید هیچ قانونی را تصویب کند که آزادی بیان را محدود کند.»

اجرای این قانون در شرایطی جریان دارد که پیش از این، زمانی که تری جونز کشیش هتاک آمریکایی کمپینی برای قرآن سوزی راه انداخته بود، با استناد به همین بند از متمم قانون اساسی از برخورد با این کشیش جلوگیری به عمل آمد و آزادی عمل وی برای توهین هر چه بیشتر به مقدسات مسلمانان تضمین شد.

از سال 2009 بحیه اماوی به عنوان متخصص پاتولوژی مشغول کار با کودکان معلول و مبتلا به اوتیسم بوده است و قراردادش طی ده سال همواره بدون وقفه تمدید می شد، اما این‌بار روند تمدید قراردادش متفاوت از قبل بود: در قرارداد جدید، او مجبور به امضای تعهد جهت حمایت از اسرائیل بود.

در بند قرارداد این معلم که «قلمرو تحت کنترل اسرائیل» نام گرفته، به صراحت آمده است وی باید متعهد شود «اسرائیل را بایکوت نکند» او همچنین در مدتی که قرارداد در جریان است نباید به تحریم اسرائیل بپیوندد. علاوه بر این او همچنین باید متعهد شود که از هرگونه اقدام که قصد دارد تنبیه و آسیب اقتصادی برای اسرائیل درنظر بگیرد و فراتر از آن، اقداماتی که روابط تجاری با اسرائیل را محدود می‌کند و اشخاص یا شرکت‌هایی که در اسرائیل و کرانه باختری فعالیت می‌کنند را هدف قرار دهد، خوددداری کند.

به گزارش اینترسپت، گرگ ابوت، فرماندار تگزاس، در سال 2017 قانونی را امضا کرد که اجازه می داد مراکز دولتی تگزاس این تعهد را به عنوان یک الزام اجباری در قرارداد بگنجانند. همچنین به موجب این قانون با تهیه فهرستی از شرکت ها یا کمپانی‌هایی که به بایکوت اسرائیل پیوسته همکاری با آنان برای ادارات دولتی تگزاس ممنوع شده است.

علاوه بر تگزاس 25 ایالت دیگر آمریکا نیز این قانون را وضع کرده اند و 13ایالت هم در حال بررسی این قانون هستند. قانونی که اعتراض شدید فعالان و جنبش‌های مدنی آمریکا را در پی داشته است.


هدف قانون پیمان وفاداری با اسرائیل چیست؟

به‌نظر می رسد این قانون که با لابی گسترده محافل صهیونیستی آمریکا قرار است در آمریکا به اجرا گذاشته شود در وهله نخست با هدف مقابله با جنبش BDS (بایکوت اسرائیل) صورت می پذیرد؛ جنبشی مدنی که با ایجاد موسسات غیرانتفاعی فعال در چندین کشور از جمله استرالیا، کانادا، آمریکا، فرانسه، انگلیس، اردن و آفریقای جنوبی تحریم رژیم صهیونیستی در سطوح اقتصادی، فرهنگی و آکادمیک را دنبال می‌کند و از دیگر اهدافش، پایان دادن به اشغال سرزمین‌های اشغالی است. موسسان این جنبش، کارزار بایکوت اسرائیل را با الهام از تحریم‌هایی که درباره رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی اعمال شد، راه اندازی کردند و طرفداران جنبش بی.دی.اس از فعالیت های آزادیخواهانه‌ای همچون جنبش حقوق مدنی آمریکا و جنبش ضد آپارتاید آفریقای جنوبی متاثر هستند.

این جنبش در آخرین فعالیت هایش موفق به لغو حضور برخی از خوانندگان مطرح نظیر لانا دل ری و لرد خواننده مشهور نیوزلندی در مراسم و جشنواره‌های اسرائیل شده و همین امر خشم صهیونیست‌ها از تحرکات این جنبش را فزاینده کرده است.

در همین رابطه، چندی قبل مستند افشاگرانه‌ای منتشر شد که نشان می‌داد چگونه وزارت امور راهبردی اسرائیل در آمریکا به شناسایی و جاسوسی آمریکایی‌های هوادار این جنبش و حامیان فلسطین می‌پردازد. این مستند با نام «لابی یهودی ایالات متحده» که توسط شبکه الجزیره ساخته شده، به بررسی فعالیت‌های مخفیانه رژیم صهیونیستی در آمریکا در پوشش اندیشکده‌ها و لابی‌های به‌ظاهر آمریکایی پرداخته است.

با این حال، رژیم صهیونیستی با فشار بر قطر از پخش این مستند جلوگیری کرد تا اینکه پایگاه انتفاضه الکترونیک که از پایگاه‌های حامی حقوق فلسطینی‌هاست با اعلام این‌که به نسخه‌ای از این مستند دست پیدا کرده، آن را منتشر کرد. این مستند که از منظر افشای حقایق لابی‌های اسرائیلی بی‌سابقه است، نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی چطور شهروندان آمریکایی حامی فلسطین را تهدید کرده و برای دور زدن جنبش تحریم اسرائیل تحت فشار قرار می‌دهد.

مرتبط با این خبر

  • وداع با پیکر 27 شهید حادثه تروریستی خاش

  • معضل گوشت در روزهای آینده حل خواهد شد/ قانون سرنوشت کالای قاچاق را مشخص می‌کند

  • "گام دوم" بیانیه افق‌گشا و مسئولیت‌آفرین است/ جوانان به میدان بیایند

  • آلمان دعوت آمریکا به خروج از برجام را رد کرد

  • رئیس جمهور پنجشنبه عازم سوچی می‌شود/ دیدار‌های دوجانبه روحانی با پوتین و اردوغان

  • مشکلات زائران ایرانی در سفر به عتبات کاهش می‌یابد/ پیشنهاد تأسیس اتحادیه آثار باستانی

  • قدردانی سید حسن نصرالله از ایران

  • جزئیات عفو گسترده محکومان

  • دست‌نوشته رهبرانقلاب برای «مهمانان متفاوت فرش قرمز جشنواره فجر»

  • اجرای بیمه تکمیلی روستاییان و عشایر برای اولین بار از سال آینده