صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مطالبات بیمارستانهای خصوصی از بیمه ها باعث شده تا بیمارانی که بیمه هستند و به هر دلیل مجبور می شوند به بخش خصوصی بروند، قید استفاده از دفترچه بیمه تامین اجتماعی را بزنند چون خریداری ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، هزینه‌های سنگین بستری و درمان در بخش خصوصی به قدری گران است که هر کسی جرأت رفتن به بیمارستان خصوصی را ندارد. اما، افرادی هستند که بعضاً ناگزیر می‌شوند راه خود را به سمت بیمارستان خصوصی کج کنند، غافل از اینکه نمی‌دانند دفترچه بیمه در این قبیل مراکز درمانی ارزشی ندارد.

رئیس یکی از بیمارستان‌های خصوصی تهران، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که چرا دفترچه بیمه را قبول نمی‌کنید، گفت: وقتی سازمان‌های بیمه گر پول ما را نمی‌دهند، مجبوریم از قبول دفترچه بیمه بیماران خودداری کنیم.

وی افزود: قبول داریم که با چنین اقدامی، بیمار تحت فشار قرار می‌گیرد. اما، چاره‌ای نیست و مجبوریم به خاطر تأمین هزینه‌های بیمارستان، نقدی حساب کنیم.

دفترچه بیمه برای غالب اقشار جامعه حکم سند معتبر برای پذیرش در مراکز درمانی را دارد و می‌پندارند حالا که پول بیمه می‌دهیم، این حق را داریم از مزایای آن بهره مند شویم. این در حالی است که بد قولی بیمه‌ها در قبال بخش خصوصی و عدم پرداخت مطالبات آنها، باعث شده دفترچه بیمه در بیمارستان خصوصی «بی ارزش» شود.

خانم بابایی که اخیراً به خاطر بیماری مادرش، وارد یکی از همین بیمارستان‌های خصوصی در تهران شده‌اند، از اینکه نتوانسته‌اند از مزایای دفترچه بیمه استفاده کنند، به شدت گلایه مند است.

او می‌گوید: وضعیت اورژانسی مادرم باعث شد او را به نزدیک ترین بیمارستان برسانیم. وقتی مادرم در اورژانس بیمارستان تحت معاینه و انجام آزمایشات تشخیصی قرار گرفت، هنوز خبر نداشتیم که دفترچه بیمه را نمی‌پذیرند. وقتی به دستور پزشک مادرم می‌بایست بستری می‌شد، برای تشکیل پرونده مراجعه کردیم که همان جا گفتند دفترچه بیمه را قبول نمی‌کنیم.

البته در اغلب بیمارستان‌های خصوصی حتی هزینه انجام آزمایش و سونوگرافی و.. را نیز با دفترچه بیمه تأمین اجتماعی قبول نمی‌کنند و به راحتی عنوان می‌کنند که ما دفترچه را قبول نداریم چون پول ما را نمی‌دهند.

خانم بابایی با گلایه از سازمان بیمه گر، می‌افزاید: اصولاً بیمارستان‌های خصوصی بابت دفترچه بیمه یک فرانشیز در نظر می‌گیرند و همین مقدار اندک هم می‌تواند کمک حال بیمار باشد. اما، متأسفانه این بیمارستان دفترچه بیمه مادرم را قبول نکرد و هزینه‌های ما به شدت بالا رفت.

او می‌گوید: متأسفانه نه تنها دفترچه بیمه در بیمارستان خصوصی بی ارزش است، بلکه بیمه تکمیلی هم درد زیادی از ما درمان نکرد. زیرا، سقف قبول هزینه‌ها خیلی پایین است و در نتیجه برای سه روز بستری مادرم در بیمارستان…، بیش از هفت میلیون تومان پرداخت کردیم.

یکی از چالش‌های حوزه سلامت کشور در بخش درمان، مطالبات معوق مراکز درمانی از بیمه‌ها است که اختلالات زیادی را در روند خدمات رسانی به بیماران ایجاد کرده است. به طوری که علاوه بر خدمات بستری و درمان در بیمارستان‌های خصوصی، داروخانه‌های خصوصی نیز بعضاً چنین واکنشی را نسبت به دفترچه‌های بیمه دارند.

برخی داروخانه‌ها نسخه‌ای که در دفترچه بیمه‌ها از سوی پزشک نوشته می‌شود را قبول نمی‌کنند و باز هم دلیل این موضوع را پرداخت نشدن مطالباتشان از سوی تأمین اجتماعی عنوان می‌کنند.

این روند مدتی است که ادامه دارد و مشکل بیماران و بیمه شدگان تأمین اجتماعی در این خصوص حل نشده بلکه بیشتر نیز شده است.

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در مورد پرداخت مطالبات مراکز درمانی دانشگاهی و خصوصی گفت: بدهی ما به دانشگاه علوم پزشکی 4,500 میلیارد تومان بود که 3,000 میلیارد تومان آن را از طریق اسناد خزانه که از دولت دریافت کرده‌ایم، پرداخت خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی افزود: با پیگیری‌های انجام شده، از اوایل هفته آینده پرداخت‌ها شروع می‌شود و وجوه نقدی آن نیز فراهم می‌شود.

وی در مورد بدهی به مراکز غیردانشگاهی نیز گفت: در پایان امسال 5000 میلیارد تومان مجموع کارکرد و بدهی‌های معوق است که برای تسویه آن برنامه‌ریزی شده و سال آینده را بدون بدهی به مراکز طرف قرارداد شروع خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی پرداخت مطالبات مراکز دانشگاهی را هفته آینده اعلام کرده اما در مورد مطالبات بخش خصوصی و داروخانه‌ها زمان خاصی اعلام نشده و مشخص نیست چه برنامه‌ای برای پرداخت بدهی بیمه‌ای به این بخش دارند.

به نظر می‌رسد پرداخت مطالبات بخش خصوصی بیمارستانها، پزشکان و داروخانه‌های خصوصی به دلیل مشکلاتی که این سازمان دارد و دولت نیز بدهی خود را به تأمین اجتماعی پرداخت نمی‌کند در اولویت برنامه‌های تأمین اجتماعی قرار ندارد و بیمه شدگان همچنان مشکلاتی را در مراجعه به مراکز درمانی خصوصی خواهند داشت.

مرتبط با این خبر

  • همه باید پای صندوق آراء بیاییم / بهترین‌ها را برای مجلس انتخاب کنیم

  • 43 کاندیدای انتخابات مجلس انصراف دادند

  • لزوم تعطیلیِ ستادهای تبلیغات در پنجشنبه و جمعه

  • شورای نگهبان، پاسدار حق مردم در انتخابات

  • فکر می‌کنیم مردم ایران اصلاح‌طلب هستند/اصلاح‌طلبان راهبرد اصلاح‌طلبانه داشته باشند

  • شورای نگهبان از پیروزی و شکست هیچ جناحی منتفع یا متضرر نمی‌شود

  • برنامه فهرست‌های انتخاباتی برای حل 10 چالش اصلی اقتصاد ایران چیست؟

  • استفاده از دستگاه‌های احراز هویت در انتخابات مجلس

  • مردمی بودن با سخن نمی‌شود/ سازوکار میانجی‌گری و مشارکت مردم ایجاد می‌شود

  • چرا آمریکا به‌دنبال صفر شدن صادرات نفت ایران نیست؟