جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری كرونا 90 درصد هزینه‌های درمان كرونا به عهده دولت و بیمه

رئیس جمهوری: 90 درصد از هزینه‌های درمان بیماران كرونایی، از طریق دولت و بیمه پرداخت می‌شود.

1399/01/09
|
11:35

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری كرونا، افزود: خدا را شاكریم كه در طول این شش سال این قدر پایه‌های سلامت را مستحكم كردیم كه هر فردی به بیماری كرونا مبتلا و وارد بیمارستان شود 90 درصد از هزینه‌های درمان را دولت و بیمه پرداخت می‌كنند و بیمار تنها 10 درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌كند، ولی در كشور‌های مختلف از تست اولیه با هزینه‌های هزار و 300 تا هزار و 500 دلاری از بیمار گرفته می‌شود، تا هزینه‌های بستری و آی سی یو برای یك بیمار كرونایی كه هزینه‌های زیادی است.

وی ادامه داد: امسال عیدی مردم، عیدی بزرگتری است، همكاری كه مردم عزیز و بزرگوار ما انجام می‌دهند برای عبور از این مشكل به نظر من بالاترین عیدی است كه پرداخت می‌شود.

رئیس جمهور همچنین گفت: در حوادث این چند روز كه مردم گرفتار بیماری كرونا بودند، پایه‌های بهداشتی و درمانی كشور آن چنان مستحكم است كه نه تنها تا امروز تاب آوری كرده كه اگر این بیماری بخواهد چند هفته دیگر هم طولانی شود و یا اوجی بگیرد، بیمارستان ها، پزشكان، و پرستاران آمادگی لازم را برای درمان و رسیدگی به بیماران كرونایی را دارند.

آقای روحانی افزود: خدا را شاكریم كه ما جزو آن كشور‌هایی نیستیم كه بیماران ما در سالن بیمارستان روی زمین و یا در پیاده رو یا چمن اطراف بیمارستان افتاده باشند و یا اجساد افراد فوت شده در كامیون‌های یخچال دار بزرگ در كنار بیمارستان انباشته شود.

رئیس جمهور گفت: خدا را شاكریم، این كار بزرگی است كه ملت ما و كادر درمانی و نظام سلامت انجام داده است.

اجرای قوانین با همكاری مردم امكانپذیر خواهد بود

رئیس جمهور با تاكید بر اینكه اجرای قوانین با همكاری مردم امكانپذیر خواهد بود، گفت: امیدوارم مردم ما هوشمندانه عمل كنند و با نیرو‌های انتظامی و بسیج نهایت همكاری را داشته باشند تا نیازی به جریمه و توقیف خودرو نباشد.

آقای حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری كرونا، افزود: اجرای قوانین وظیفه بزرگ ملی و انسانی است و قرار است دستورالعمل‌های محدودیت و ممنوعیت رفت و آمد تا 15 فروردین ادامه یابد، البته پیش بینی كردیم كه طرح تا 20 فروردین اجرا شود و مردم بنا را بر این بگذارند كه طرح تا 20 فروردین خواهد بود.

وی گفت: اجرای این قوانین با همكاری مردم امكانپذیر خواهد بود و اینطور نباشد كه عده‌ای بروند كاغذ درست كنند كه من ساكن این شهر یا آن شهر هستم، این اقدامات درست نیست، همه باید با هم همكاری كنیم چرا كه اجرای این قوانین به نفع ما و همه مردم است.

رئیس جمهور افزود: استاندار هرمزگان نكته‌ای را به من گفت كه اعلام كرده بودند كه هیچ كسی بجز اهالی قشم به این منطقه نرود، آن وقت برخی كارت شناسایی محلی‌ها را گرفته بودند و به مسافران دادند آن‌ها هم این كارت‌ها را نشان می‌دادند و وارد قشم می‌شدند اینگونه اقدامات به نفع هیچ كس نیست.

آقای روحانی گفت: همه باید بدانیم رعایت دستورالعمل‌های محدودیت رفت و آمد برای این است كه زودتر از بلیعه بیماری خلاص شویم و امیدواریم هر چه زودتر به این مرحله برسیم.

وی همچنین با اشاره به ارائه طرح جدید وزارت بهداشت به ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری كرونا، افزود: بنا بر این است كه هر كس كه مشخص شد به ویروس كرونا مبتلا شده موظف است حدود 14 روز خود را از جامعه دور و در خانه خود یا استراحتگاه‌هایی كه مشخص شده و یا بیمارستان‌ها قرنطینه كند.

رئیس جمهور گفت: خواهش می‌كنیم افراد مبتلا خودشان را از خانواده، دوستان نزدیك و همسایگان خود دور كنند و در اختیار مراكز درمانی قرار دهند و اگر امكان قرنطینه در منزل را دارند و دیگران را مبتلا نمی‌كنند، می‌توانند در خانه بمانند.

همكاری مردم، نشان از فرهنگ، اخلاق و مهربانی آن‌ها دارد

رئیس جمهور گفت: همكاری مردم در هفته اول تعطیلات نشان از فرهنگ، اخلاق و مهربانی آن‌ها دارد كه نمی‌دانم چگونه باید از آن‌ها تشكر كرد.

حسن روحانی در ادامه جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری كرونا، افزود: اگر بیمارستان‌های ما یك ساعت آب‏، برق، گاز و یا آمبولانس‌های آن‌ها بنزین نداشته باشند چه اتفاقی خواهدافتاد؟ خدا را شكر همه چیز در كنار هم مهیا است.

رئیس جمهور تصریح كرد: تمام پالایشگاه ها، چاه‌های نفت، مراكز تولید برق، نیروگاه ها، تصفیه خانه‌های آب، سیستم حمل و نقل كشور ما همه آماده، سركار و فعال هستند.

آقای روحانی گفت: در این روز‌ها نیرو‌های مسلح در همه جا پای كار هستند و هر جا لازم باشد نیروی انتظامی، بسیج، سپاه و ارتش حضور دارند، این یك افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران در این شرایط است.

رئیس جمهور افزود: ما در این دو هفته تعطیلات‎؛ در یك هفته با خواهش و توصیه با مردم صحبت كردیم، اما در هفته دوم تا حدودی قدم‌های سختگیرانه را برداشتیم می‌خواهم از هفته اول خیلی تشكر كنم چرا كه هیچ زور و اجباری نبود، حتی پلیس و جرایم ماشینی هم نبود، فقط به مردم توصیه كرده بودیم كه به اصول بهداشتی توجه كنند و مسافرت نروند.

آقای روحانی همچنین گفت: برخی از استاندار هرمزگان سوال كردند كه امسال نسبت به سال گذشته چقدر با كاهش مسافران نوروزی مواجه بودید؟ گفت، 94 درصد، این موضوع در استان خراسان رضوی 78 درصد بود.

رئیس جمهور تصریح كرد: كاهش مسافرت‌های نوروزی در شهر‌های مختلف نشان دهنده فرهنگ بلند مردم است چه جور باید برابر این رفتار سپاسگزار باشیم.

آقای روحانی در ادامه گفت: همین كه پزشكان ما از طریق صدا و سیما برای مردم توضیح دادند و بیان و اعلام كردند كه بهترین راه ماندن در خانه است این عیدی همه ما است، خوشبختانه همه گوش و قبول كردند و اكثریت قاطع مردم ماندن در خانه را ترجیح دادند.

رئیس جمهور افزود: اگر بخواهیم به طور میانگین كاهش مسافرت‌ها را اعلام كنیم، به عدد 70 درصد می‌رسیم، از 30 درصد باقی مانده 10 درصد سفر‌های ضروری بوده و تنها 20 درصد مردم به توصیه‌ها توجه نكردند.


آقای روحانی همچنین گفت: توجه مردم به حقوق دیگری، بزرگترین حق الناس محسوب می‌شود، چرا كه باید جوری رفتار كنیم تا به دیگران ضرر نزنیم.
رئیس جمهور افزود: اگر خدای ناكرده من كرونا گرفتم، مخفی كردن آن یكی از خیانت‌های بزرگ محسوب می‌شود.

آقای روحانی گفت: ما وظیفه داریم اگر احساس كردیم كه بیمار هستیم به دكتر برویم و فاصله اجتماعی را رعایت كنیم.

رئیس جمهور افزود: امروز در جلسه ما به غیر از این بحثی كه از دیروز فاصله اجتماعی اجرایی و عملی می‌شود، از عزیزان خواهش شده كه هر كس در استان خودش باقی بماند و به استان‌های دیگر سفر نكند، اگر كسی بخواهد این را اجرا نكند این بار سختگیرانه‌تر عمل می‌كنیم.

در كشور كمبود مواد غذایی نداریم

آقای روحانی در ادامه افزود: در این روز‌ها همه تلاش كردند و همه در كنار هم بودند و می‌بینیم كه پیگیری بیماری كرونا همه ملت را یكپارچه و متحد كرده است.

وی گفت: گاهی برخی این یكپارچگی را تضعیف می‌كنند، اما این روز‌ها شاهد این هستیم كه وحدت، مهربانی جامعه را فرا گرفته و اكثریت قریب به اتفاق مردم و جوانان دنبال كمك به یكدیگر هستند.

رئیس جمهور ادامه داد: مردم توجه داشته باشند اینكه امروز پرستار ما در بیمارستان می‌تواند به راحتی كار‌های خود را ادامه دهد و همراه آن لوازم حفاظتی كه وزارت بهداشت در اختیارش گذاشته و به‌راحتی صبح به بیمارستان می‌رسد، وقتی به خانه بر می‌گردد مشكل كمبود مواد غذایی ندارد و فروشگاه‌های ما در دسترس مردم قرار دارد تا بتوانند به مواد غذایی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

وی تصریح كرد: ما مثل برخی كشور‌ها نیستیم كه فروشگاه هایمان خالی باشد و فروشگاه‌های مواد غذایی 24 ساعته فعال و در خدمت مردم هستند.

آقای روحانی افزود: در حال حاضر یك تعامل ویژه بین نهاد‌های مختلف ایجاد شده از بندر كه این اجناس حمل می‌شود یا از مزارع كشاورزی تا رسیدن به انبار‌ها و فروشگاه‌ها كار‌ها با نظم انجام می‌شود و هیچ وقفه‌ای برای توزیع مایحتاج عمومی مردم نداریم.

وی تصریح كرد: بنده با استانداران در این چند روز كه در ارتباط هستم، دائم این سوال را می‌پرسم كه آیا در استان‌های شما برای مواد غذایی و بهداشتی مشكلی وجود دارد؟ كه اعلام كرده اند، مشكلی در این خصوص نداریم.

رئیس جمهور تاكید كرد: اجناس و مواد غذایی فراوان است و مردم مشكلی در این خصوص ندارند و این خیلی مهم است كه مردم هم نگران بیماری باشند و هم نگران كمبود مواد غذایی كه به حمدالله در خصوص تامین مایحتاج عمومی مشكلی نداریم.

دسترسی سریع