پاپارکینگ برخی مسئولان دولت روحانی در روزهای آخر مسئولیت کجاست؟/ یورش گازانبری به دانشگاه

انتصاب برخی از مقامات وابسته به دولت در سال آخر در بدنه دانشگا‌ه‌های معتبر این شائبه را پیش می‌آورد که دولت دانشگاه‌های معتبر را یکی از پارکینگهای خود پس از مسئولیت در نظر می‌گیرد.

1399/10/24
|
09:00

گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم ـ زینب امیدی: اپیدمی انتصاب دولتی‌ها در سال آخر دولت آن هم در بدنه دانشگاه چیز جدیدی نیست، این مسئله بارها و بارها در دولت‌های مختلف تکرار شده است و حالا با پایان یافتن کار دولت دوازدهم دوباره شاهد این ترافیک انتصابی در دانشگا‌ه‌های تراز اول کشور هستیم، هرچند که این اپیدمی فقط شامل حال دانشگاه‌های ما نمی‌شود و برخی نمایندگان مجلس نیز گاهی پس از پایان دوره خود در مجلس در وزارتخانه‌هایی مثل امور خارجه و نفت سکنا می‌گزینند.

حیاط خلوت دولتی‌ها در سال آخر دولت کجاست؟

دانشگاه‌ها به‌لحاظ وجهه اجتماعی و علمی مناسب در جامعه و همچنین حقوق و موقعیت مالی مناسب و متصل بودن به بدنه دانشجویی و پویای جامعه یکی از بهترین گزینه‌ها برای سیاسیونی است که با پایان یافتن سمت خود در دولت جایگاه خود را در بدنه دانشگاه پیدا کنند چرا که با این اتصال هم به‌نحوی از گردونه خارج نشده‌اند و هم به‌محض احساس نیاز می‌توانند از اتفاقات کف دانشگاه برای جریان‌سازی مورد نیاز خود استفاده کنند.

دختر رئیس‌جمهور و ماجرای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

بررسی‌ها نشان می‌دهد طی یک سال گذشته و خصوصاً ماه‌های اخیر حواشی انتصاب دولتی‌ها در دانشگاه‌های مختلف، بیشتر از هفت سال گذشته بوده است. خبرگزاری تسنیم چندی پیش با پرونده انتصاب دختر آقای روحانی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این ماجرا را علنی کرد و پس از آن موارد مشابهی در دیگر دانشگاه‌ها مشاهده شد.

به‌طور مثال آذر ماه سال جاری بسیج دانشجویی دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در نامه‌ای به رئیس دانشگاه خواستار شفاف‌سازی اتفاقات در حال وقوع در این دانشکده و توضیحات مسئولان این دانشگاه درباره حضور عراقچی پس از انحلال دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه، در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی و گمانه‌زنی‌ها درباره هیئت علمی شدن وی در این دانشگاه شد. پس از این درخواست عراقچی نیز در نامه‌ای پاسخ خود را به بسیج این دانشگاه داد اما ما برای پیگیری این مسئله با جواد آزمون مسئول بسیج این دانشگاه تماس و مسئله را پیگیر شدیم.

جذب آقای عراقچی در دانشکده علوم سیاسی شهید بهشتی نهایی شده است

آزمون مسئول بسیج دانشگاه شهید بهشتی در خصوص حواشی پیش‌آمده در رابطه با انتصاب آقای عراقچی در این دانشگاه گفت: دانشگاه نهادی است که ذیل دولت است و این پروسه جذب هیئت علمی‌ها تقریباً حرف اول و آخر را در این مسئله دولت می‌زند و سلطه خوبی به‌روی دانشگاه دارد و این باعث می‌شود سال آخر هر دولتی ـ فرقی هم نمی‌کند دولت آقای روحانی باشد یا احمدی‌نژاد ـ پیش خود می‌گویند "در دولت بعدی ما پست اجرایی و جایگاهی نداریم پس بهترین جا برای ماندن دانشگاه است‌."

وی ادامه داد: در قانون دوشغله‌ها نیز بحث آموزش و تدریس را مستثنی کرده‌اند یعنی یک فرد هم می‌تواند مسئولیت اجرایی داشته باشد و هم در دانشگاه نیز تدریس داشته باشد‌؛ بهانه آنها هم ارتباط دولت با دانشگاه است، این در حالی است که ثمر خاصی نداشته است و دانشجویان از تدریس استادی که سمت دولتی و اجرایی داشتند خیلی راضی نیستند.

مسئول بسیج دانشگاه شهید بهشتی ضمن اشاره به حواشی پیش‌آمده برای جذب عراقچی در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه بهشتی تحت عنوان عضو هیئت علمی گفت: آقای عراقچی در یک دانشگاه سطح پایین ارشد گرفته‌اند و مدرک دکتری را نیز از دانشگاه امور خارجه که منحل شده است کسب کرده‌اند. پس از آن هشت سال در تیم مذاکرات بودند و کلاً تجربه ایشان اجرایی است و وقت آموزش نداشته‌اند، در مقالاتشان نیز همیشه کنار اسمشان، اسم دو سه نفر دیگر هم هست.

وی خاطرنشان کرد: شاید مسئولین دانشگاه نیز تمایلی به این کار نداشتند اما با فشارهای دیگران ایشان جذب هیئت علمی شدند. در زمان حاضر آنچه ما از آن مطلع هستیم نهایی شدن جذب آقای عراقچی است و حتی در جلسه اعضای هیئت علمی نیز حضور پیدا کرده‌اند. متأسفانه این جریانات در سال آخر دولت، گریبان دانشگاه‌‌های تراز کشور را گرفته است.

آزمون ادامه داد: چندی پیش قرار بود پیرو همین حواشی با آقای رضوان‌طلب در برنامه رادیویی کوی دانشجو مناظره و صحبت کنیم اما ایشان در جلسه حاضر نشدند. به‌عقیده من کنار افرادی شناخته‌شده مثل آقای عراقچی افرادی شناخته‌نشده نیز هستند که به‌واسطه ارتباط با دولت در بدنه دانشگاه‌ها جذب می‌شوند.

حسین فریدون...

این بار اول و دومی نیست که دانشگاه شهید بهشتی به‌واسطه این انتصابات به حاشیه کشیده می‌شود. حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور در سال 93 و طی نامه‌ای از سوی سازمان سنجش آموزش کشور برای تحصیل در مقطع دکترای روابط بین‌الملل به دانشگاه شهید بهشتی معرفی می‌شود؛ که شورای گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل این دانشگاه با این موضوع مخالفت و این موضوع را به سازمان سنجش اعلام می‌کند. پس از کش‌وقوس‌های فراوان بین سازمان سنجش و دانشگاه شهید بهشتی، سازمان سنجش طی نامه‌ای به دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد که فریدون در سال 92 در آزمون دانشگاه گیلان امتحان داده و قبول شده، اما برای مصاحبه نرفته است و بر همین اساس برادر رئیس‌جمهور می‌تواند در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازد و پس از پیگیری‌های سازمان سنجش نهایتاً تصمیم بر این می‌شود که برادر رئیس جمهور در "پردیس دانشگاه شهید بهشتی" به تحصیل بپردازد.

در همین زمینه علیرضا سلیمی رئیس کمیته آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در تاریخ 29 اردیبهشت سال 95 در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم از مأموریت رئیس این کمیسیون به کمیته آموزش عالی این کمیسیون، برای بررسی رانت تحصیلی برادر رئیس‌جمهور در جلسه‌ای ویژه خبر داد. وی با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر تحصیل غیرقانونی و توصیه‌ای «حسین فریدون» دستیار و برادر رئیس‌جمهور در مقطع دکترای دانشگاه شهید بهشتی، گفته بود که موضوع مدرک دکترای برادر رئیس‌جمهور در جلسه امروز کمیسیون آموزش مورد بررسی قرار گرفت که طبق درخواست اعضا، رئیس کمیسیون به کمیته آموزش عالی این کمیسیون مأموریت داد پرونده مدرک دکترای «حسین فریدون» را به‌طور ویژه بررسی و نتایج آن را به اعضای کمیسیون آموزش اعلام کند.

پس از این دستور رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات سه عضو این کمیسیون به‌نام‌های محمدجواد ابطحی، کارن خانلری و محمد قمی مأموریت یافتند در قالب کمیته‌ای این موضوع را رسیدگی کنند و پس از آن از جانب محمدجواد ابطحی عضو کمیته بررسی پرونده محرز بودن تخلف حسین فریدون اعلام شد اما حواشی این پرونده همچنان در مجلس ادامه یافت.

دانشگاه علامه طباطبایی و انتقالی‌های مشکوک

دانشگاه علامه طباطبایی از دیگر دانشگاه‌هایی بود که به‌واسطه برخی انتقالی‌های اعضای هیئت علمی طی هفته‌های گذشته محل بحث و چالش قرار گرفت.

حسین صداقتی, مسئول بسیج دانشجویی این دانشگاه با اشاره به جذب اساتید و انتقالی‌های اخیر در دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص این حواشی گفت: افرادی در حال انتقال به دانشگاه هستند که شائبه‌ها و شبهات بسیار جدی پیرامون صلاحیت آن‌ها و نیز سازوکار انتقال آنها وجود دارد. در ماه‌های گذشته چند مورد از اعضای هیئات علمی دانشگاه‌های دیگر به دانشگاه علامه انتقال پیدا کردند که وضعیت انتقالی آنها سؤال‌برانگیز بود اما وزارت علوم و دانشگاه پاسخ‌گوی دانشجویان و اساتید دانشگاه نیستند.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه مسئولان دانشگاه علامه با جذب چنین اساتیدی اعتبار علمی دانشگاه را پایین می‌آورند، تصریح کرد: متأسفانه خبرهایی مبنی بر فشارهای بیرون از دانشگاه و از بدنه دولتی برای انتقال اساتید شنیده شده است که نشان می‌دهد مسئولین دولتی در نفس‌های آخر دولت تدبیر و امید کاملاً سازمان‌یافته در حال مهره‌چینی‌های خود در دانشگاه علامه هستند. اخیراً نیز معاون استانداری تهران بدون هرگونه ضوابط و تشریفاتی از دانشگاه ایلام به دانشکده اقتصاد علامه انتقال یافته است، درحالی که صلاحیت علمی ایشان نیز از نظر اساتید گروه‌های علمی دانشکده اقتصاد علامه محل سؤال است.

مسئولین دانشگاه تأیید کردند

بررسی‌ها و پیگیری‌های خبرنگار تسنیم در خصوص حواشی انتقالی‌های دانشگاه علامه طباطبایی نشان می‌دهد از چند نفری که مسئول بسیج دانشگاه مبهم بودن انتقال آنها را محل بحث قرار داده بود؛ دو نفر از آنها به‌واسطه رابطه با آقای نوبخت و سفارش ایشان به دانشگاه علامه انتقالی گرفته‌اند.

برای بررسی بیشتر موضوع خبرنگار تسنیم طی تماس با آقای احمدوند معاون آموزشی دانشگاه علامه پیگیر صحت انتقال آقایان علی انصاری و حشمت‌الله عسگری شد. طبق گفته این مسئول کار انتقال آقای علی انصاری از دانشگاه خوارزمی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی علامه تمام شده است و وی در زمان حاضر عضو رسمی هیئت علمی دانشگاه است، همچنین درخواست انتقالی آقای حمشت‌الله عسگری معاون استانداری تهران نیز به دانشکده اقتصاد علامه فرستاده شده است و امور مربوط به آن در دست پیگیری است.

علی انصاری با حکم نوبخت به‌عنوان دبیر هیئت مرکزی رسیدگی به شکایات از مناقصات دستگاه‌های ملی منصوب شده بود.

همچنین در این راستا حیدرلو معاون سیاسی بسیج دانشگاه علامه به خبرنگار تسنیم گفت: به‌جز مواردی که تاکنون گفته شده است؛ نفرات دیگری نیز وجود دارند که با وجود سمت دولتی در حال جذب هستند و در آینده در خصوص آنها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

دسترسی سریع