صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد که نازنین زاغری از نظر ما ایرانی است و به لحاظ سیستم قضایی ایران محکوم است و دوران محکومیتش را طی می‌کند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به سوالات آنها در خصوص آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی و به ویژه سفر اخیر بوریس جانسون وزیر خارجه انگلستان به تهران پاسخ داد.

وی سفر جانسون را سفری از پیش تعیین شده و در پاسخ به دعوت ظریف برشمرد و افزود: در این سفر طیف وسیع و مجموعه زیادی از مسائل در حوزه‌های مختلف وجود داشت که بایستی بین دو کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد و این سفر در آن چارچوب و با مجموعه‌ای از مسائل و موضوعات مختلف انجام شد.

قاسمی افزود: یکی از موضوعاتی که احتمالاً جانسون در تهران مطرح کرد موضوع خانم زاغری بود چون ایشان دوتابعیتی و از نظر ما ایرانی است و به لحاظ سیستم قضایی ایران محکوم است و دوران محکومیتش را طی می‌کند و وزیر خارجه و وزارت خارجه ایران در این خصوص اعلام کردند که با توجه به مسائل انسان‌دوستانه، این موضوع را با مقامات در سیستم قضایی ایران پیگیری و دنبال می‌کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: این مسئله قضایی و محکومیت است و نهایتاً در اختیار سیستم قضایی ایران است که با توجه به تفکیک قوا باید این موضوع در سیستم قضایی دنبال شود تا ببینیم چه خواهد شد.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوال دیگری گفت که موضوع زاغری توسط طرف انگلیسی در سفر جانسون مطرح شد و توضیحات لازم توسط طرف ایرانی و مکانیسم‌های حقوقی و قضایی و تفکیک قوا و اینکه ایران دوتابعیتی‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد و ایشان را شهروند ایرانی می‌شناسد و مجرم است و دوران محکومیتش را طی می‌کند به جانسون منتقل شد.

سخنگوی وزارت خارجه در عین حال بیان کرد: این آمادگی در وزرات خارجه و طرف ایرانی وجود داشت که این موضوع باز مورد بررسی قرار بگیرد.

وی افزود: این موضوع در دست قوه قضاییه است و دولت و وزارت خارجه نمی‌تواند در آن دخالتی داشته باشد. تفکیک قوا همانطور که در اروپا وجود دارد در ایران هم هست.

مرتبط با این