صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

حدود یک سال پیش بود که رئیس جمهور آمریکا، با خروج از برجام ابتدا از تمایل واشنگتن برای مذاکرات بدون پیش‌شرط با ایران گفت.

حدود یک سال پیش بود که رییس جمهور آمریکا، با خروج از برجام ابتدا از تمایل واشنگتن برای مذاکراتی بدون پیش‌شرط با ایران گفت، اما ساعاتی بعد پمپئو در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی پرده از اولین، اما و اگر‌ها برای مذاکره برداشت سناریوی مذاکراتی که چند روز بعد هم تبدیل به 12 شرط پمپئو شد.

سیاستی که آمریکا همزمان با اعمال شدیدترین تحریم‌ها در مرداد و آبان سال پیش، از یکسو بازار را تحت فشار قرار داده بود و از سوی دیگر با به راه انداختن جنگ روانی و فشار بر مردم هدفش راکشاندن ایران به پای میز مذاکره عنوان می‌کرد سیاستی که از یک سو در تلاش بود تا بازار و اقتصاد ایران را شرطی کند و داخل کشور را به هرج و مرج و آشوب بکشاند و از سوی دیگر، ایران را مخالف مذاکره نشان دهد و با فشار افکار عمومی، مسئولان ایران مجبور به تن دادن به مذاکره باج خواهانه شوند.

این سناریو که سال گذشته نام " تابستان داغ" و " فشار‌های خرد کننده " و " ناکام ماندن نظام اسلامی در جشن چهل سالگی " نام گرفت، با هوشیاری و ایستادگی مردم و مسئولان به شکست انجامید. آمریکایی‌ها اکنون با بازتعریف سناریوی شکست خورده خود، دور جدیدی از فشار‌ها و عملیات روانی را از اردیبهشت کلید زدند.

اسم رمز این عملیات " به صفر رساندن فروش نفت ایران " نام گرفت. همزمان با دور جدید فشار‌ها و عملیات روانی، موضوع پیام‌های متناقض در دستور کار آمریکایی‌ها قرار گرفت تا نظام محاسباتی مسئولان را بهم بریزند.

آمریکایی‌ها یک روز از اعزام ناو و بمب افکن گفتند و عملیات روانی را به سمت جنگ بردند، یک روز هم از نابود شدن نظام ایران گفتند یک روز از مذاکره با پیش شرط گفتند و امروز هم از مذاکره بدون پیش شرط.

آمریکایی‌ها تلاش دارند از یک طرف با فشار‌های اقتصادی مردم و مسئولان را خسته و ناامید کنند و از طرف دیگر با پیشنهاد مذاکره، اهداف و خواسته‌های باج خواهانه خود را در مذاکره برداشت کنند.

صحبت‌های وزیر امور خارجه آمریکا را باید در این چارچوب دید و نه در قالب پیشنهاد صادقانه و خیرخواهانه مذاکرات. آمریکایی‌ها چه در دوران اوبامای دموکرات و چه در دوران ترامپ جمهوریخواه نشان داده اند که بشدت مکار و حیله گر هستند. بر همین اساس سیاستی که مسئولان کشور برای عدم مذاکره با آمریکا اتخاذ کرده اند، سیاستی هوشمندانه و صحیح است که طراح آمریکا را باشکست مواجه خواهد کرد.

آنچه مسلم است ادامه سیاست منطقی و صحیح مذاکره نکردن با امریکا و گرفتار نشدن در تله سیاسی آن‌ها، در کنار استفاده مقتضی از اهرم‌های فشار، بهترین راهبرد برای مقابله با طراحی آمریکاست.
راهبردی که در همین هفته‌های اخیر، تاثیر خود را گذاشته و ادامه آن، آمریکایی‌ها را مجبور به تغییر محاسبات خواهد کرد.