معاون فرهنگی و اجتماعی بسیج سازندگی كشور: اردوهای جهادی فرصتی برای دستیابی به زندگی معنوی بیشتر است

معاون فرهنگی و اجتماعی بسیج سازندگی کشور گفت: بدون تردید، اردوهای جهادی فرصت طلایی است تا افراد از هیاهوهایی که در اطرافشان وجود دارد، دور شوند. افراد در این اردوها به زندگی معنوی بیشتری دست پیدا می کنند.

1396/06/11
|
10:15
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع خودسازی در اردوهای جهادی و در ارتباط تلفنی با فرشاد عالی معاون فرهنگی و اجتماعی بسیج سازندگی کشور و حجت الاسلام والمسلمین رضا شاه محمدی کارشناس مذهبی به روی آنتن رفت.

فرشاد عالی در آغاز با اشاره به فعالیت اردوهای جهادی گفت: در تابستان امسال قریب به سه هزار و 500 اردوی جهادی و در قالب بیش از 85 هزار جهادگر، در مناطق محروم به جنگ محرومیت رفتند و در کنار خدمت رسانی، برای خودسازی خود نیز تلاش کردند.

وی تصریح داشت: بدون تردید، اردوهای جهادی یک فرصت طلایی است تا افراد از هیاهوهایی که در اطراف خودشان وجود دارد، دور شوند. افراد در این اردوها درباره داشته ها و زندگی شان تفکر می کنند و به زندگی معنوی بیشتری دست پیدا می کنند. طبیعتا در هیاهوی فعالیت های روزمره مانند اشتغال و تحصیل خیلی فرصت رسیدگی به امور ذهنی و معنوی و خودسازی وجود ندارد. خیلی از جهادگرها توانسته اند در مدت ده روز خودسازی کنند و از نظر روحی و معنوی خود را ارتقاء ببخشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی بسیج سازندگی کشور یکی از مزیت های اردوهای جهادی را هم نشینی با مردم با صفا و مهربان مناطق محروم عنوان کرد و اظهار داشت: وقتی بین این اهالی حضور پیدا می کنید، خیلی از نقاط افراد جهادگر پیدا می شود. در کنار این موضوع، کار جمعی و از خودگذشتگی که در زمان جنگ وجود داشت، نیز در این زمان مشاهده می شود.

حجت الاسلام والمسلمین رضا شاه محمدی در ادامه اردوهای جهادی را به دو بخش اردو و جهاد تقسیم کرد و گفت: در همه اردوهای زیارتی و سیاحتی و نظامی اهداف مشخص هستند اما در اردوهای جهادی، هدف فراتر از معنای ظاهری کلمات است. هدف همه کسانی که در این اردوها حاضر می شوند با توجه به کمک هایی که برای قشر مستضعف جامعه دارند، حقیقی است یعنی در راه خدا جهاد می کنند و به قشر محروم جامعه خدمت می کنند.

این کارشناس مذهبی با اشاره به شهید حججی اظهار داشت: این شهید عزیز یکی از چهره های شاخص اردوهای جهادی بودند که در مناطق محروم زیادی حاضر شدند و به افراد مستضعف خدمت کردند. یکی از دلایل مقبولیت اردوی جهادی نیز همین است که خداوند به انسان عزت می دهد و به شهادت می رسد.

وی اضافه کرد: قطعا کسی که هدفش رسیدن به رضایت خداوند باشد و این مهم را با خدمت به مردم به دست بیاورد، قطعا خداوند نیز او را می خرد و این لزوما به آن معنا نیست که حتما شهید شود بلکه در زندگی نیز از عزت برخوردار است.

دسترسی سریع