صباح زنگنه : در حال ورود به فاز سیاسی تحولات سوریه هستیم +صوت

نماینده پیشین ایران در سازمان همکاری های اسلامی ، گفت :آمریکاییها می خواهند از طریق ایجاد ائتلاف بین داعش و کردهای مخالف در عراق و سوریه ،تغییراتی ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک در منطقه ایجاد کنند.

1396/07/29
|
10:02
|

نماینده پیشین ایران در سازمان همکاری های اسلامی در برنامه رویداد رادیو گفت وگو ،بیان کرد :حیات داعش درغرب آسیا رو به پایان است،ولی آمریکایی ها سعی می کنند که به نوعی بین نیروهای باقی مانده ی این گروه تروریستی و کردهای مخالف در عراق و سوریه پیوندی ایجاد کنند تا از این طریق،تغییرات ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک مورد نظر خود را در منطقه محقق کنند.

صباح زنگنه، با اشاره به موفقیت های اخیر دولت و ارتش سوریه در صحنه میدانی تحولات این کشور ازجمله آزادسازی شهرهای «المیادین» و «دیرالزور» افزود: علاوه بر کسب این موفقیت های میدانی توسط ارتش سوریه ، شاهد این موضوع نیز هستیم که گروه های معارض بیشتری در مدت اخیر اعلام آمادگی کردهاند که به روند مصالحه با دولت سوریه بپیوندند و سلاح های خود را بر زمین بگذارند.

این کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا ، همچنین به روند پیشرفت نشست های آستانه اشاره واظهار کرد: پیش بینی می شود نشست آتی آستانه به زودی برگزار شود و به احتمال زیاد نماینده آمریکا نیز در این اجلاس حضور خواهد داشت.

وی در بخشی دیگر ازصحبت های خود با اعتقاد بر اینکه حیات داعش درمنطقه ی غرب آسیا رو به پایان است،خاطرنشان کرد: علیرغم این موضوع ، پیش بینی می شود برخی از کشورهای منطقه و فرامنطقه ای ازاین گروه تروریستی همچنان استفاده ابزاری کنند،چنانکه آمریکاییها می خواهند بین نیروهای باقی مانده ی این گروه تروریستی و کردهای مخالف در عراق و سوریه پیوندی را ایجاد کنند تا از این طریق،تغییرات ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک مورد نظر خود را در منطقه محقق کنند .

این کارشناس مسائل خاورمیانه در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، همچنین در مورد سفر اخیر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان به سوریه و دیدارش با مقامات این کشور تصریح کرد: به نظر می رسد یکی از اهداف این سفرایجاد هماهنگی های بیشتر بین ایران ، سوریه وهمچنین ترکیه است. در حال حاضر این احتمال وجود دارد نیروهای کرد سوریه که مورد حمایت آمریکایی ها نیز هستند، مشکلاتی را در منطقه ایجاد کنند و این تحولات ایجاب می کند که دو کشور ایران و سوریه هماهنگی های بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

از دیگر سو روسیه نیز اعلام کرده است که به تدریج فازعملیات نظامی در سوریه رو به پایان است و این به آن معناست که در حال ورود به فاز سیاسی در تحولات این کشور هستیم و قطعاً حرکت در این راستا ،مستلزم ایجاد مقدمات و هماهنگی های جدی است و در جریان این سفر تمام ابعاد این موضوع می تواند ، مورد بررسی قرار گیرد.

دسترسی سریع