مسئول بسیج سازندگی استان فارس: نیروگاه های خورشیدی طرحی مفید در جلوگیری از هدررفت انرژی

مسئول بسیج سازندگی استان فارس گفت: طرح نیروگاه های خورشیدی برای مناطق محروم که به برق دسترسی ندارند مناسب بوده و همچنین با این رویکرد از هدررفت انرژی نیز جلوگیری شده است.

1396/11/15
|
12:03
|

عبدالحمید اسماعیلی، مسئول بسیج سازندگی استان فارس، در برنامه دوباره ایران رادیو گفت و گو در خصوص توسعه، پیشرفت و آبادانی جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی در حوزه برق و انرژی اظهار کرد: بعد از انقلاب در موضوع تولید برق و زیرساخت اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته است، اما مشکلی که هنوزما در کشور با آن مواجه هستیم هدررفت برق است که بیش از 70 درصد و در خطوط انتقال نیز رقم بین 20 تا 30 درصد مطرح می شود که به دلیل کیفیت پایین تاسیسات و تجهیزات است.

وی افزود: مورد بعدی که برای ما مهم است و به آن ورود پیدا کرده ایم این است که در سیاست های اقتصای کشور که با رویکرد اقتصاد مقاومتی است تناسبی بین توسعه و پیشرفت با سیاست ها و زیرساخت های اقتصادی نیست.

مسئول بسیج سازندگی استان فارس ادامه داد: در استان فارس ما 7 هزار کارگاه خانگی و مشاغل صنایع تبدیلی کوچک ایجاد کرده ایم که اگر تعرفه برق این کارگاه ها با همان تعرفه کشاورزی یا متناسب با وضعیت آنها نباشد اساسا صرفه اقتصادی برای آنها ندارد.

اسماعیلی توضیح داد: در استان ما با شرکت برق منطقه ای تفاهم نامه ای امضا شد که آنهایی که برای بنگاه های زودبازده وام دریافت می کنند تعرفه برق برای آنها مطابق با تعرفه کشاورزی محاسبه شود که این مدل می تواند در کشور فراگیر شود.

مسئول بسیج سازندگی استان فارس گفت: در شهرستان فسا که وضعیت آفتابی مطلوبی دارند نیروگاه هایی با ظرفیت 5 کیلووات یا بیشتر ایجاد شده و اعتبارات در حوزه انرژی خورشیدی اختصاص داده شده و سرمایه گذاری روی این طرح نیز موفقیت آمیز و با بازگشت سرمایه همراه بوده است.

اسماعیلی بیان کرد: این طرح برای کسانی که در مناطق محروم زندگی می کنند و به برق دسترسی ندارند مناسب بوده و همچنین با این رویکرد از هدررفت انرژی نیز جلوگیری کرده ایم.

دسترسی سریع