رئیس جمهور: خروج آمریکا از برجام تصریحی بر اقدامات ماه های پیش آنان بود

رئیس جمهور گفت: آمریکا هیچگاه به تعهداتش پایبند نبوده است و خروجش از برجام تصریحی بر اقدامات ماه های گذشته آنان بود که به شکل دیگری انجام دادند.

1397/02/19
|
09:49

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، روحانی در پاسخ به اعلام ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته ای گفت: انقلاب ما شاهد تجربه مهم تاریخی بود مبتنی بر همان سخنی که از چهل سال پیش می گفتیم و تکرار می کردیم و آن اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبند است.

وی افزود: تاریخ گذشته چهل ساله ما و حتی قبل از آن به خوبی به ما گفته است که آمریکایی ها در قبال ملت بزرگ ایران و ملل منطقه همواره رفتاری خصمانه داشته اند از رفتارشان در کودتای ایران علیه دولت قانونی دکتر مصدق تا مداخلاتشان در رژیم گذشته، حمایتشان از صدام، سرنگونی هواپیمای مسافربری و کشتن انسان های بیگناه با شلیک ناو آمریکایی و اقداماتی که علیه مردم افغانستان، عراق، یمن، منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا و دیگر ملت های جهان روا داشته اند.

روحانی گفت: آمریکایی ها بگویند که از زمان توافق هسته ای تا امروز کی به تعهداتشان عمل کرده بودند و جز چند امضا و چند بیانیه. آیا هرگز به نفع ملت ایران و در چارچوب تعهدات برجام عمل کرده بودند یا نه؟!

روحانی گفت : ملت ایران طبق اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات خود وفادار بوده است اما امروز شاهد ان هستیم کشوری که به تعهدات بین المللی احترام نمی گذارد کیست؟

رئیس جمهور در ادامه گفتگوی تلویزیونی خود با بیان اینکه برجام توافقی بین ایران و آمریکا نبود که امریکا بگوید از آن خارج می شود افزود: برجام توافق چند جانبه و بین المللی و براساس قطعنامه 2231 مورد تایید شورای امنیت سازمان است و آمریکا با این تصمیم رسما اعلام کرد به تعهدات بین المللی توجهی ندارد.

روحانی با بیان اینکه آمریکا قبل ازبرجام هم بی تعهدی خود را نسبت به توافقنامه تغییرات آب و هوایی اعلام کرده بود گفت: آمریکا از این توافق حیاتی خارج شد و از دیگر توافقات تجاری نیز خارج گردید و این نشان می دهد که نقض عهد آنها سابقه دار است.

وی با بیان اینکه تنها رژیمی که از تصمیم اخیر ترامپ حمایت کرد رژیم نامشروع صهیونیستی است گفت: مردم ما شاهدبودند در این دقایق تنها رژیمی که از ترامپ حمایت کرد همان رژیم نامشروعی است که دانشمندان ما را به شهادت رساند و روزی در تاریخ نیست .

رئیس جمهور گفت: ­از این لحظه توافق برجام بین ایران و پنج کشور است زیرا گروه 1+5، یک را از دست داده است و در این شرایط ما باید منتظر آن باشیم که شش کشور بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند کرد.

روحانی افزود: من به وزارت خارجه دستور دادم که درچند هفته آینده در مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ دیگر یعنی روسیه و چین رایزنی ها و مذاکرات لازم را انجام بدهد اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه ما به این نتیجه رسیدیم که می توانیم با همکاری پنج کشور می توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده بدست آوریم علی رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش های آنان و حرف های بی نزاکت امشب ترامپ، برجام پایدار خواهد ماند و ما می توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم های خودمان را برداریم اما اگر ببینیم منافع ما تضمین نمی شود به زودی من با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم خواهم رساند

رئیس جمهور گفت: اما در اینجا تأکید می کنم مردم ما نباید هیچ گونه نگرانی برای آینده کشور داشته باشند زیرا ما از هفته های پیش و از ماه ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ وفادار به تعهدات بین المللی نیست و از جمله وفادار به برجام نخواهد بود بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسائل اقتصادی خودمان اتخاذ کردیم و تصمیمی که برای مسائل ارزی کشور اتخاذ شد بر همین مبنا
بود

رئیس جمهور با بیان اینکه ما با برجام بدون آمریکا روبرو هستیم گفت: مردم شاهد رشد اقتصادی کشور و بازگشت آرامش و امنیت به بازار خواهند بود.
روحانی افزود: ارز مورد نیاز کشور را به خوبی تأمین خواهیم کرد و در مورد کالاهای مورد نیاز و ضروری مردم نباید نگرانی وجود داشته باشد ملت ایران از امروز مصمم تر و متحدتر از قبل هستند.
وی افزود: کار امروز ترامپ فشار اقتصادی و جنگ روانی است و ما نمی گذاریم در پیشبرد اهدافش موفق شود، تاریخ نشان خواهد داد
که ایران باز هم همانند گذشته پیروز خواهد بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: به سازمان انرژی اتمی دستور دادم که اقدامات لازم را در دست کار داشته باشند تا در موقع نیاز غنی سازی صنعتی بدون محدودیت را داشته باشیم.بود.که درحق مردم منطقه و فلسطین ظلمی روا ندارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه چیز وابسته به منافع ملی ماست گفت:اگر منافع ملت ما در برجام تامین باشد این روند را ادامه خواهیم داد و اگر برجام بخواهد کاغذی باشد بدون اینکه منافع ملت ایران را تضمین کند، انگاه راه بسیار روشنی پیش روی خود داریم.

روحانی افزود: به مردم ایران اطمینان می دهم که دولت از ماه ها پیش برای تمام شرایط برنامه لازم را اماده کرده است و ما مشکل حادی به هیچ عنوان پیش رویمان نخواهیم داشت.

وی گفت: ما از این مقطع تاریخی با اتحاد، هماهنگی و استقامت به خوبی عبور خواهیم کرد، مردم ما مشکلاتی را در زندگی روزمره خودشان، در هفته های اینده، ماههای اینده و سالهای اینده بحول قوه الهی احساس نخواهند کرد.

رئیس جمهور اضافه کرد: امشب از یک نظر متاسفم که مردم امریکا که مردم بزرگی هستند، گرفتار زمامدارانی شده اند که حیثیت انها را زیر پا گذاشته است و از طرفی خوشحال هستم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شد.

روحانی تصریح کرد: بی تردید ما راهمان را با موفقیت ادامه خواهیم داد و به زودی در یک مصاحبه مفصل با مردم عزیز و بزرگوارمان صحبت خواهم کرد

دسترسی سریع