نائب رئیس اتحادیه قهوه خانه و سفره خانه های سنتی مطرح كرد: اجرای سلیقه ای قانون ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی

خوبان فر گفت: متاسفانه قانون ممنوعیت عرضه قلیان و مواد دخانی در اماکن عمومی به درستی اجرا نشده و حتی در اجرای آن سلیقه ای نیز برخورد می شود.

1397/04/13
|
08:51
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع مصرف قلیان و با حضور روح الله خوبان فر نائب رئیس اتحادیه قهوه خانه و سفره خانه های سنتی به روی آنتن رفت.

نائب رئیس اتحادیه قهوه خانه و سفره خانه های سنتی در این برنامه اظهار داشت: در مناطق شمالی تهران مانند دربند و درکه قلیان تا قیمت 150 هزار تومان نیز ارائه می شود اما در مناطق مرکزی و جنوب تهران حداقل قیمت آن 5 هزار تومان است.

وی با بیان این مطلب افزود: تنها واحدی که در خصوص قیمت ورود می کند تعزیرات حکومتی است. کش و قوس هایی بین وزات بهداشت و ستاد مبارزه با دخانیات و اتحادیه ها و اصناف در این رابطه ایجاد شده که کار به مجلس هم رسیده و دنبال رفع موانع و اصلاح این قانون هستند.

خوبان فر در ادامه این مطلب تصریح کرد: بر اساس تحقیقات ثابت شده است که از هر دو نفر مصرف کننده قلیان یک نفر به دلیل بیماری های مرتبط با مصرف آن، جان خود را از دست می دهد و این نگرانی ها موجب شده که موضع ما همچنان ممنوعیت عرضه قلیان و مواد دخانی در اماکن عمومی باشد.

نائب رئیس اتحادیه قهوه خانه و سفره خانه های سنتی در مصاحبه با رادیو گفت و گو ابراز داشت: متاسفانه این قانون به درستی اجرا نشده و حتی در اجرای آن سلیقه ای نیز برخورد می شود.

وی در ادامه گفت: 32 دانشگاه علوم پزشکی در کشور ما با حمایت دادستانی منطقه خود و همکاری نیروی انتظامی قانون ممنوعیت مصرف قلیان در اماکن عمومی را اجرا کرده اند. دلیل موفقیت آنها در این کار ورود دادستانی به عنوان مدعی العموم بود که با حمایت خود این اتفاق افتاد اما این قانون در برخی استان ها مانند تهران سلیقه ای عمل می شود.

نائب رئیس اتحادیه قهوه خانه و سفره خانه های سنتی با تاکید بر اینکه اجرای قانون ممنوعیت عرضه قلیان و مواد دخانی در اماکن عمومی به پشتوانه قضائی نیاز دارد اظهار کرد: جزیره ای عمل کردن در این زمینه باعث می شود نتیجه ای نگیریم. علاوه بر این برخورد سلبی و قهری هیچ وقت تاثیرگذار نیست.

وی همچنین تاکید کرد: به نظر می رسد باید در این رابطه فرهنگ سازی کرد. زمانی که برخورد سلبی و قهری با عرضه قلیان در اماکن عمومی صورت گرفت قبح قلیان هم شکست و به خانه ها و پارک ها منتقل شد و در حال حاضر هم قلیان به عنوان اسبابی برای گذراندن اوقات فراغت خانواده ها تبدیل شده است.

دسترسی سریع