در آستانه چهلمین بهار انقلاب اسلامی ایران صورت می گیرد؛ بازتاب انقلاب اسلامی ایران در سطوح منطقه ای و جهانی در رادیو گفت و گو

شبکه رادیویی گفت و گو در آستانه فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، ویژه برنامه ای را با عنوان عصر خمینی با هدف تحلیل بازتاب و جایگاه انقلاب اسلامی ایران در سطوح منطقه ای و جهانی پخش می کند.

1397/05/01
|
12:55

به گزارش روابط عمومی رادیو گفت و گو، انقلاب اسلامی یک پدیده اعجاب انگیز و بی‌نظیر در طول تاریخ است که با طلوع آن نظام ظلم به پایان رسید و به جرأت می توان گفت یکی از مهم‌ترین رخدادهای قرن بیستم، پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) بوده است که تأثیرات شگرفی در منطقه و دنیا و تأثیر فوق العاده و شگفت آوری در ورای مرزها و نظام بین الملل بر جای گذارده است.

در این میان و با توجه به اهمیت سخن در خصوص این درخت تناور چهل ساله، شبکه رادیویی گفت و گو در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، ویژه برنامه هایی را با هدف تبیین دستاوردهای این انقلاب تقدیم مخاطبان فرهیخته خود می نماید.

رضا کوچک زاده تهمتن مدیر رادیو گفت و گو ضمن تبریک فرارسیدن چهلمین بهار پیروزی پرصلابت انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در برابر رژیم ستم شاهی، با بیان اینکه شبکه رادیویی گفت و گو بر آن شد تا حسب دستور معاون صدای رسانه ملی در خصوص تولید برنامه های ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گام جدی بردارد، گفت: رادیو گفت و گو در مقام پاسخگویی به این پرسش اساسی که انقلاب اسلامی ایران چه بازتابی در عرصه های گوناگون نظریه و عمل در سطوح منطقه ای و جهانی داشته است، اقدام به طراحی برنامه ای با عنوان عصر خمینی (ره) از ابتدای مرداد نموده است که در آن به تأثیرات انقلاب اسلامی بر حوزه های نظریه های انقلاب و روابط بین الملل و بازتاب‌های آن در سطح منطقه و جهان می‌پردازد.

وی در تشریح مهم ترین محورهای این برنامه خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی و ابتکارات آن در تولید مفاهیم نو در ادبیات اختصاصی حوزه روابط بین الملل، ظرفیت های فرهنگی انقلاب اسلامی و چگونگی تسری مفهوم انقلاب اسلامی بر اساس نظریه‌های ارتباطات، پخش و دومینو، تأثیرات انقلاب اسلامی بر نظریه های انقلاب اسلامی و تولد نسل چهارم نظریات مدرن انقلاب از جمله محورهای این برنامه است.

کوچک‌زاده با بیان اینکه بازخوانی گفتمان انقلاب اسلامی از زویه ماهیت فراملی‌گرایی و جهان‌شمولی و از زاویه ماهیت رهایی بخشی و نقد نظم موجود از دیگر محورهای این برنامه است، تصریح کرد:انقلاب اسلامی و تأثیرات آن بر ساختار نظام بین الملل و نظم دوقطبی، انقلاب اسلامی و تأثیرات آن بر احیاء هویت دینی در جهان، انزوای فزاینده سکولاریزم در حوزه اندیشه و جامعه و انقلاب اسلامی و تأثیرات آن بر احیاء هویت شیعی و شکل گیری ژئوپلیتیک شیعه نیز در این برنامه مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

مدیر رادیو گفت و گو انقلاب اسلامی ایران و تأثیرات آن بر ارتقاء نقش و جایگاه اسلام در جهان، انقلاب اسلامی ایران و تأثیرات آن بر احیاء اسلام سیاسی، انقلاب اسلامی ایران و تأثیرا آن بر شکل گیری ژئوکالچر جهان اسلام و نقش آفرینی آن در جهان تمدن ها، تأثیرات انقلاب اسلامی بر کلان روندهای جهانی و پدیده جهانی شدن و انقلاب اسلامی و تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جهان اسلام را از جمله موضوعات مورد بحث در این برنامه دانست.

کوچک زاده خاطرنشان کرد: برنامه عصر خمینی تأکید ویژه ای بر انقلاب اسلامی و تأثیرات آن بر غرب( اروپا، آمریکا و آمریکای لاتین)، انقلاب اسلامی ایران و تأثیرات آن بر همسایگانی همچون عراق، ترکیه، عربستان، افغانستان، پاکستان، بحرین، یمن، آسیای میانه و قفقاز، تأثیرات این انقلاب بر کشورهایی همچون فلسطین، لبنان، تونس، لیبی، مصر، سودان و نیجریه، تأثیرات آن بر آسیای شرقی همچون اندونزی و مالزی، تأثیرات انقلاب اسلامی موسوم به بهار عربی و جمهوری اسلامی ایران، نظم نوین منطقه ای و چشم انداز جهانی، خواهد داشت.

رقیه پرندآور تهیه کننده عصر خمینی نیز در تشریح این ویژه برنامه گفت: بررسی تأثیرات انقلاب اسلامی بر مفاهیم، نظریه ها، بازیگران بین المللی و ... از ابتدای شکل گیری انقلاب اسلامی تاکنون به مثابه یک گفتمان قریب مهم ترین رویکرد این ویژه برنامه است.

وی در ادامه با بیان اینکه این ویژه برنامه در قالب میزگرد سیاسی با حضور کارشناسان و صاحب نظران روی آنتن می رود، افزود: عصر خمینی در قالب برنامه‌ای60 دقیقه ای طراحی شده است که پخش آن از مرداد ماه آغاز شده و تا ایام دهه فجر انقلاب اسلامی ایران ادامه می‌یابد. مخاطبان می‌توانند روزهای ششم، سیزدهم، بیستم و بیست و هفتم مرداد ساعت8:30 شنونده این برنامه باشند.

سامانه پیامکی 300001035 و شماره تماس 27861035 پل ارتباطی علاقمندان به ارتباط با برنامه های رادیو گفت و گو است.

دسترسی سریع