عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: دانشگاه های کشور با جامعه ارتباط ندارند

دکتر کیومرث یزدان پناه اظهار داشت: دانشگاه باید بتواند رفتارهای اجتماعی را به صورت هماهنگ با آموزه های علمی پیش ببرد.

1397/08/05
|
10:00
|

برنامه فردای روشن با موضوع بررسی نقش دانشگاه ها در تقویت و افزایش تاب آوری جامعه، با حضور دکتر کیومرث یزدان پناه (مسول سابق بسیج اساتید و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) و دکتر روح الله تولایی (قائم مقام پژوهشی دانشگاه امام حسین و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر کیومرث یزدان پناه با اشاره به این که دانشگاه محل دانش آموزی و انتقال تجربه به شیوه آکادمیک است، گفت: دانشگاه تنها نهادی است که مقدم بر هرگونه رفتارهای دست و پا گیر کشورها فعالیت می کند.

وی با اشاره به این که محدوده مرزی برای دانشگاه معنی ندارد، اظهار داشت: دانشگاه ها باید مبدا و خاستگاه اصلی اثرگذاری یک جامعه باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به این که دانشگاه یک نهاد قدرت مند علمی است، عنوان کرد: دانشگاه های ایرانی از جمله نهادهای علمی سرآمد دنیا به شمار می آیند.

وی با اشاره به این که دانشگاه های ایرانی در میان مراکز علمی معتبر جهانی دارای جایگاه مطلوبی است، اظهار داشت: اگر دانشگاه ها ضوابط منطقی و هدف مندی را با جامعه خود بر قرار کنند، می توانند در روان جامعه خود تاثیر بگذارند.

دکتر کیومرث یزدان پناه با اشاره به این که فناوری های ارتباطی امروزی توانسته مرزهای دنیا را کم رنگ کند، تصریح کرد: دانشگاه می تواند در افزایش تاب آوری جامعه خود نقش بسزایی را داشته باشد.

وی با تاکید به این که دانشگاه باید در محور تاثیرگذاری یک جامعه قرار بگیرد، عنوان کرد: دانشگاه باید بتواند رفتارهای اجتماعی را به صورت هماهنگ با آموزه های علمی پیش ببرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان این که دانشگاه های ایرانی با جامعه ارتباط ندارند، اظهار داشت: متاسفانه تصویری که از دانشگاه در خانواده های ایرانی تبیین شده، تصویری انحرافی و غلط است. چرا که اکثر مردم دانشگاه را محلی برای اخذ مدرک و جایگاه های کاری می دانند.

در ادامه برنامه فردای روشن از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر روح الله تولایی با اشاره به تعریف تاب آوری، گفت: تاب آوری حالتی است که به افراد جامعه امکان رویارویی با تعارضات را می دهد، به طوری که مردم در مواجهه با رویدادهای مثبت و منفی بتوانند رویکرد پیش روندگی خود را حفظ کرده و پیش بروند.
وی با اشاره به این که دانشگاه می تواند جامعه خود را به حرکت درآورد، اظهار داشت: بدنه دانشگاهی می تواند با افزایش تاب آوری خود نقش بسیار موثری را در مواجهه با رویدادهای مختلف کشور داشته باشند.

فایل صوتی برنامه فردای روشن از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین این برنامه هر پنجشنبه ساعت 12 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع