نایب رئیس كمیسیون شوراهای مجلس: دولت هنوز لایحه جامع انتخابات را به مجلس ارائه نکرده است

نماینده مجلس گفت: ما در کمیسیون چندین بار ارائه لایحه جامع انتخابات توسط دولت را پیگیری کردیم که متاسفانه هنوز موفق به دریافت آن نشده ایم.

1397/08/14
|
10:30
|

برنامه "مناظره" با موضوع تصویب یک فوریت قانون استانی شدن انتخابات مجلس، بایدها و نبایدها در ارتباط تلفنی با سید حمیدرضا کاظمی نماینده مردم پلدختر و نایب رئیس کمیسیون شوراها در مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

نایب رئیس کمیسیون شوراها در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: در کشور ما هنوز احزاب نهادینه نشده اند و ما مجالس محلی برای پیگیری مشکلات مردمی نداریم. ضمن اینکه تنها نقطه اتصال مردم به حاکمیت نمایندگان ملت هستند که با طرح استانی شدن انتخابات این مسئله محدودتر خواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد: تا زمانی که احزاب نهادینه نشوند یقیناً نقش ثروت و قدرت در این طرح پررنگ تر خواهد شد. شورای نگهبان این طرح را به دلیل مغایرت با قانون اساسی رد کرده است. در حال حاضر سیاست های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است که تاکید بر حوزه انتخابیه دارد.

نماینده مردم پلدختر با اشاره به معایب طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این طرح موجب کاهش انگیزه مردم نسبت به حضور در انتخابات می شود. به نظر می رسد طرح استانی شدن انتخابات مجلس هنوز پختگی لازم را ندارد که قادر به تغییر شرایط انتخابات به عنوان قانون باشد، بنابراین به بررسی بیشتری نیاز دارد.

نایب رئیس کمیسیون شوراها در مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه مناظره از شبکه رادیویی گفت و گو عنوان کرد: با این ایرادات، شورای نگهبان نیز یقیناً طرح استانی شدن انتخابات را مغایر با قانون اساسی و سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری خواهد دانست و مردم مناطق کوچک نیز با این طرح متضرر می شوند.

این مقام مسئول یادآور شد: با توجه به مشکلات فعلی کشور در حوزه اقتصادی، اقداماتی هم که در شهرهای کوچک انجام می شود با پیگیری نمایندگان مجلس است و با این طرح توجه دولتمردان و برنامه ریزان به مناطق کوچک کمتر شده و فاصله بین مناطق محروم و برخوردار بیشتر خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون شوراها در مجلس شورای اسلامی در برنامه مناظره از شبکه رادیویی گفت و گو ابراز داشت: زمانی می توان انتخابات را به صورت استانی اجرا کرد که احزاب نقش خود را در جامعه ایفا کنند. ضمن اینکه باید مجلس محلی نیز داشته باشیم.

کاظمی در خاتمه گفت: ما در کمیسیون چندین بار ارائه لایحه جامع انتخابات توسط دولت را پیگیری کردیم که متاسفانه هنوز موفق به دریافت آن نشده ایم.

دسترسی سریع