رئیس كمیته آموزش و تحقیقات خانه احزاب مطرح كرد: همگرایی ملی و توانمندی احزاب از مزایای استانی شدن انتخابات

نیشابوری همگرایی ملی و قومی را از مزایای استانی شدن انتخابات برشمرد و افزود: استانی شدن انتخابات، موجب توانمندی احزاب و افزایش مشارکت مردم در انتخابات و کاهش هزینه ها خواهد شد.

1397/08/14
|
15:45
|

برنامه "مناظره" با موضوع تصویب یک فوریت قانون استانی شدن انتخابات مجلس، بایدها و نبایدها با حضور دکتر محمد نیشابوری رئیس دفتر سیاسی حزب اسلامی کار و رئیس کمیته آموزش و تحقیقات خانه احزاب از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

نیشابوری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: موضوع استانی شدن انتخابات مجلس قدمتی صدساله دارد و قبل و بعد از انقلاب نیز مطرح بوده است.

وی افزود: نمایندگان برگزیده ملت در مجالس، ایده طرح استانی شدن انتخابات را ارائه کردند و تاکید داشتند که این موضوع قانونی و اجرایی شود اما طبق قانون، مصوبات مجلس شورای اسلامی باید به تایید شورای نگهبان برسد که مصوبات هر دوره مجلس و حتی این اواخر نیز، پاسخگوی دغدغه های شورای نگهبان نبوده است.

رئیس دفتر سیاسی حزب اسلامی کار در ادامه مطلب گفت: در استانی شدن انتخابات مجلس، قطعاً رویکرد نمایندگان، منطقه ای و ملی و نقش احزاب چشمگیر خواهد شد اما نگاه دغدغه مندانه شورای نگهبان از جهت امکان کاهش مشارکت مردم است.

نیشابوری بیان کرد: مجلس فعلی، با استفاده از تجربه سه مجلس قبلی از به سرانجام نرسیدن موضوع استانی شدن انتخابات ایده هایی دارد که می تواند دغدغه شورای نگهبان را در این زمینه برطرف کند.

رئیس کمیته آموزش و تحقیقات خانه احزاب در ادامه برنامه مناظره از شبکه رادیویی گفت و گو عنوان کرد: یکی از دغدغه های شورای نگهبان برگرفته از انتخابات خبرگان است، با برگزاری انتخابات شوراها و انتخابات ریاست جمهوری و برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان با هم میزان، مشارکت در انتخابات خبرگان افزایش یافته است.

رئیس دفتر سیاسی حزب اسلامی کار با اشاره به مهم ترین مزایای طرح استانی شدن انتخابات گفت: یکی از وجوه موثر و مثبت استانی شدن انتخابات، تغییر رویکرد نمایندگان مجلس از مسائل شهری و جزئی به مسائل ملی است. یعنی نماینده درگیر مباحث جزئی شهر و منطقه خود نمی شود و به صورت کلان وارد موضوعات ملی خواهد شد. اگر دولت و حاکمیت اداره شهر را به شوراها واگذار کنند و شوراها شهر را اداره کنند دیگر مردم به نمایندگان مجلس رجوع نخواهند کرد.

نیشابوری در ادامه همگرایی ملی و قومی را از دیگر مزایای استانی شدن انتخابات برشمرد و اضافه کرد: با استانی شدن انتخابات، احزاب توانمند خواهند شد و انتخابات از حالت فردی خارج به یک ائتلاف تبدیل می شود. این طرح همچنین به افزایش مشارکت مردم در انتخابات و کاهش هزینه ها کمک خواهد کرد.

وی در خاتمه یکی از بزرگ ترین محاسن استانی شدن انتخابات را کاهش شدید میزان دخالت پول های کثیف در انتخابات دانست و گفت: در این صورت احزاب و گروه های سیاسی حاضر نیستند به راحتی خود را آلوده کنند.

دسترسی سریع