كارشناس ارشد مسائل غرب آسیا: تاخیر در اجلاس آستانه به علت سرباز زدن ترکیه از تعهدات خود در ادلب

کارشناس ارشد غرب آسیا گفت: برای مذاکرات آستانه، تنها موضوعی که کار را به تعویق انداخته، عدم اجرای توافقنامه ای است که باید ترکیه در ادلب انجام می داد.

1397/08/23
|
15:45
|

برنامه «بدون خط خوردگی» با موضوع آخرین تحولات میدانی در سوریه و با حضور دکتر سید رضا صدرالحسینی کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا به روی آنتن رفت.

سیدرضا صدرالحسینی به آخرین خبرها در خصوص وضعیت روسیه اشاره کرد و گفت: در قالب گفتگوهای آستانه و تهران و سوچی فضایی در سوریه وجود دارد و اقداماتی در حال انجام است تا کشورهای ضامن برای حفظ و تامین امنیت سوریه اقدامات خود را عملی کنند.

وی در عین حال افزود: از طرفی آمریکایی ها مانند همیشه با مستمسک های مختلف و دلایل بیهوده، به بعضی از نقاط، حملاتی را داشته اند و روز دوشنبه نیز این اتفاق را در رسانه ها مشاهده کردیم و آن ها بر حسب مقابله با داعش، تجاوز هوایی انجام دادند که نظام سیاسی سوریه نسبت به این مسئله واکنش نشان داد.

به گزارش رادیو گفت وگو کارشناس مسائل غرب آسیا درباره وضعیت داخلی سوریه نیز اظهار داشت: گسترش مناطق آتش بس، گفتگوهای سیاسی و اقدامات هم در داخل با معارضینی که سلاح خود را بر زمین گذاشتند و هم با جریان های مختلفی که در حال حاضر در ماه های آینده سفارت خانه هایشان در دمشق بازگشایی خواهد شد از جمله امارات و بعضی از کشورهای دیگر در حال جریان است.

وی به شرایط برای برگزاری دور جدید گفتگوهای آستانه اشاره و عنوان کرد: مجموعه اقاماتی که باید در سوریه انجام شود در مذاکرات آستانه در حال انجام است به غیر از بخشی که بر عهده ترکیه است. متاسفانه ترکیه به دلیل اینکه خسران اصلی را در جریان 8 ساله، حمله تروریست به سوریه مشاهده می کند و نه تنها هیچ دستاوردی برایش نداشته بلکه هم مشکلات امنیتی و هم مشکلات مالی برایش به وجود آمده و برای جبران از بین رفتن بخش قابل توجهی از حیثیت سیاسی اش در منطقه به دنبال این مسئله است تا بتواند با تاخیر اندازی در اجرای مفاد مذاکرات، یک مطاعی را بدست بیاورد.

صدرالحسینی در رادیو گفت وگو ادامه داد: تنها موضوعی که در حال حاضر کار را به تعویق انداخته، عدم اجرای توافق نامه ای است که باید ترکیه در ادلب انجام می داد.

وی متذکر شد: با توجه به همه تمهیدات مختلفی که از قبل از نشست تهران انجام شده بود که موضوع عملیات بزرگ در ادلب مطرح بود، آمادگی ارتش سوریه کاملا وجود دارد اما فعلا نسبت به این مسئله تعجیلی وجود ندارد تا اینکه همه موضوعات و مسائل بر اساس مفاد بیانیه تهران، بتواند جلو برود.

دسترسی سریع