عضو كمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس: استانی شدن انتخابات، تعداد کاندیدها را کاهش می‌دهد

عضو کمیسیون شوراها وامور داخلی گفت: طرحی که در آن پایه انتخابات مجلس بر استانی شدن است، قطعا باعث کاهش تعداد کاندیداها خواهد شد، زیرا افرادی وارد عرصه انتخابات می شوند که نظر مردم استان را به خودشان جلب کنند.

1397/10/23
|
10:13
|

برنامه "گفت وگوی سیاسی" با موضوع(شروع زود هنگام فعالیتهای انتخاباتی نمایندگان مجلس و تبعات منفی آن در ثبات سیاسی کشور) با حضور سیدحمیدرضا کاظمی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سیدحمیدرضا کاظمی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بحث بررسی یا اصلاح قانون انتخابات را در دستور کار دارد که شامل انتخابات مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و شوراها می‌شود، به دلیل اینکه سال آینده انتخابات مجلس را در پیش داریم، اصلاح قانون مجلس را در اولویت گذاشته و امروز نیز بحث فوریت آن مطرح شد که انشاء الله در دستور کار قرار خواهد گرفت و مورد تائید مجلس واقع شود.

وی افزود: بخشی از طرح اصلاح قانون انتخابات به زمان تبلیغات کاندیداهای برمی‌گردد، البته این طرح تفاوتی که با قوانین گذشته دارد، در این است که قبلا در حوزه‌های انتخابیه شهرستان‌ها دیده شده بود اما در این اصلاحیه بحث استانی شدن انتخابات مطرح شده است به این دلیل در آن شهرستان و استان دیده شده، بحث 2 هفته تبلیغات استانی و استفاده از امکانات جمعی مانند صداو سیما و جراید است که به طور مساوی کاندیداها بتوانند برنامه‌ریزی کنند و شاید تفاوتش در آن است که قبلا شهرستانی و مدت تبلیغات یک هفته بود، اما در طرح مذبور استانی در دو هفته است و تفاوت دیگر آن، استفاده از رسانه ملی برای تبلیغات از امکانات صداوسیماست.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ادامه داد: قطعا یک هفته تبلیغات برای کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی کافی نیست و این باعث شده که تبلیغات زود هنگام انجام بگیرد که به نظرم اگر بتوان ساز و کاری را در همین قانون انتخابات تعریف کرد که بتوان با تبلیغات زود هنگام برخورد کرد اما وقت کافی برای تبلیغات قانونی در نظر گرفت.

سیدحمیدرضا کاظمی گفت: اینکه کاندیداهای مجلس شورای اسلامی بتوانند از امکانات رسانه‌ها از جمله صدا و سیما و جراید استفاده کنند، به شکل یکسان دیده شده و تفاوتی ندارد که یک حوزه انتخابی گسترده یا یک حوزه محدودتر و تعداد کاندیداها کمتر یا بیشتر باشد، طوری برنامه‌ریزی شده بشود که بتوانند از این امکانات به طور مساوی استفاده کنند. اما واقعیتی که وجود دارد، تبلیغات زودهنگام چه توسط نمایندگان که در حوزه قانونگذاری هستند، کار پسندیده‌ای نیست و به هر شکل فعلا تا انتخابات سال آینده یک سال و اندی زمان باقی مانده و اگر بخواهند از همین الان فکر خودشان را معطوف به تبلیغات انتخاباتی بکنند، واقعا فردی که قانونگذار است نباید این کار را انجام بدهد، ضمن اینکه به طور یقین بخشی از فکر و دغدغه نماینده متوجه تبلیغات می‌شود به جای اینکه وظیفه خدمتگذاری خود را به جای بیاورد و معطوف به قوانین نظارتی بشود.

وی افزود: از طرفی کاندیداهایی که می‌خواهند به صحنه انتخابات بیایند، در حالی تبلیغات زودهنگام نمایندگی را آغاز می‌کنند که قرار است در آینده قانونگذار کشور بشوند، لذا هم کاندیداها و هم نمایندگان باید رعایت کنند. ضمن اینکه مردم نیز باید این را به عنوان یک مولفه مهم در نظر داشته باشند، وقتی فردی قرار است در آینده قانونگذار بشود اما از همین حالا قانون را رعایت نمی‌کند، جای بسی تفکر دارد و مردم باید این نکته را از همان ابتدا در نظر داشته باشند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ادامه داد: من از مخالفان طرح استانی شدن هستم حالا به دلایل مختلفی که جای بحث آن در این برنامه نیست، اما طرحی که در آن پایه انتخابات مجلس بر استانی شدن است، نظرشان بر این است که تعداد کاندیداها کمتر خواهد شد زیرا تعداد افرادی وارد عرصه انتخابات خواهند شد که بتوانند نظر مردم یک استان را به خودشان جلب کنند. در حال حاضر افرادی که می‌خواهند در حوزه یک شهرستان کاندید بشوند در آن حوزه کاندید خواهند شد، درست است که شهرستانی - استانی است اما کاندیداهایی که بتوانند خودشان را به مردم یک استان عرضه بکنند و نظر مردم آن استان را جلب کنند، مدنظر است. برای همین به نظر می‌آید که تعداد کاندیداها کمتر خواهد شد و برای هر شهرستان برنامه خاصی برگزار خواهد شد.

سیدحمیدرضا کاظمی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: لذا شکل حضور کاندیداها در طرح استانی به صورت کاندیداهای مجلس خبرگان خواهد بود که صداوسیما زمان را به گونه‌ای مدیریت می‌کند تا کاندیداهای به طور مساوی از آن بهره بگیرند. یقینا طرح اصلاح انتخابات مجلس شورای اسلامی دارای اشکالاتی است و وقتی در صحن درباره آن بحث شود، همکارانی که تجربه نمایندگی دارند پیشنهادها و انتقادات خود را برای اصلاحاتی در آن ارائه دهند.

دسترسی سریع